Kolejny tydzień – kolejna premiera drukarki 3D na rynku Polskim… Rodzimi konstruktorzy nie zwalniają tempa! Po zeszłotygodniowej premierze Fiber 3D, dziś mam przyjemność zaprezentować po raz pierwszy najnowszą konstrukcję autorstwa Krzysztofa Dymianiuka z Unique Design, czyli długo oczekiwane CUBO. Proces powstawania drukarki 3D został dość dokładnie opisany na forum Krzysztofa, jej pierwszą, niefunkcjonalną jeszcze wersję można było zobaczyć w połowie września w Kielcach. Teraz wszystko jest już jasne. CUBO to potwór… Ma szansę stać się najlepszą drukarką 3D w Polsce! Sam Krzysztof jest jej pewny do tego stopnia, że nie waha się porównywać jej do słynnego Replicatora 2. Czy ma rację…?

Gdy w pod koniec lipca br. opublikowałem słynny wywiad z Omni3D, gdzie w tytule zastanawiałem się, czy doczekaliśmy się właśnie polskiego MakerBota, wywołało to falę komentarzy i dość krytycznych uwag zarówno pod moim adresem jak i samej firmy. Wynikło to w dużej mierze z niezrozumienia myśli przewodniej tego tekstu (za co w dużej mierze ponoszę odpowiedzialność). Pozycja jaką Omni 3D zajmuje na polskim rynku druku 3D można porównać tylko z pozycją firmy Bre Pettisa na świecie. Pominąłem i w dalszym ciągu pomijam kwestię konstrukcji ich drukarek 3D. Omni 3D to absolutny lider sprzedaży na rodzimym rynku i pomiędzy nimi a kolejnymi firmami w zestawieniu jest prawdziwa przepaść. Dokładnie tak samo jak w przypadku MakerBota i Cube3D a resztą firm.

Dlaczego piszę o tym wszystkim w kontekście najnowszej konstrukcji Krzyśka Dymianiuka? Ponieważ powyższa sytuacja może się wkrótce zmienić. Tak jak Omni3D skupiło się na marketingu, obsłudze klienta i sprzedaży, wysuwając się na absolutne czoło rankingów handlowych, tak Krzysztof postawił w pierwszej kolejności na jakość oferowanego urządzenia i jego unikalne rozwiązania konstrukcyjne. Rozwiązania, którymi ma szansę podbić rynek – i to nie tylko polski!. Tak przynajmniej twierdzi… W jaki sposób to argumentuje?

CUBO 02

Drukarka 3D Cubo została zaprojektowana zgodnie ze sztuką budowy maszyn CNC. Do jej konstrukcji zostały wykorzystane profesjonalne podzespoły maszynowe takie jak szynowe prowadnice liniowe, profile aluminiowe, łożyska w oprawach, aluminiowe podpory wałków czy trapezowa śruba do napędu osi Z” – mówi Krzysztof. Cubo posiada nowy, bezpieczny extruder, który został zaprojektowany od podstaw przez Unique Design, podobnie jak nowa, wykonana w całości z metalu głowica drukująca. Dodano osłonę termiczną chroniącą przed poparzeniem oraz izolująca promieniowanie cieplne poniżej bloku grzejnego. „Frezowane dźwignie dociskowe czy automatyczna kontrola temperatury górnej części głowicy, tworzą łącznie konstrukcję wyjątkową i jedyną na rynku globalnym w tego typu urządzeniach” – dodaje Krzysztof.

Jednakże to co czyni tą drukarkę 3D wyjątkową, to wysuwany podgrzewany stół roboczy – jest to pierwsza taka konstrukcja na świecie. Zapewnia łatwy serwis (choćby w naklejaniu nowej taśmy na stół czy jego czyszczenie) i dostęp do wszystkich wydrukowanych na stole modeli po zakończeniu wydruku bez potrzeby przeciskania dłoni w wąskich otworach obudowy.

CUBO 01

Kolejnym istotnym elementem konstrukcyjnym jest odseparowanie silników osi XYZ od pola roboczego. Dzięki takiemu zabiegowi uzyskano klarowną przestrzeń roboczą, a podwyższona temperatura emitowana podczas procesu wydruku (generowana przez głowicę czy stół) nie wpływa negatywnie na pracę tych silników.

Najważniejszym elementem całego zestawu jest „serce„, czyli elektronika sterująca. Ta została zaprojektowana od podstaw i która jako pierwsza w Europie (a może i na świecie) spełni rygorystyczne normy EMC – nosi nazwę kodową UD3D i jest zbudowana na procesorze ARM CorteX M3. Tak walory swojej konstrukcji komentuje sam Krzysztof – „śmiało można powiedzieć, że pod względem technicznym Cubo przewyższa cenionego na świecie Replicatora2 i nie są to słowa bez pokrycia.

CUBO 03

Szczegółowe dane techniczne:

  • aluminiowa konstrukcja ramy z profili 20 x 40
  • obszar roboczy 24 x 19 x 18 cm
  • w pełni aluminiowy extruder z osłoną termiczną
  • automatyczna kontrola temperatury górnej strefy mocowania głowicy (pozwala utrzymać stałe warunki pracy extrudera)
  • stół podgrzewany o mocy 200W
  • wysuwany stół (łatwy serwis i ściąganie elementów po wydruku)
  • prowadnice szynowe XY 12 mm
  •  extruder dla filamentu 1.75 mm
  • nowy model elektroniki sterującej
  • napęd XY w układzie H
  • paski zębate MXL wzmacniane kordem z włókna szklanego
  • odseparowane silniki osi XYZ od obszaru zadruku
  • zasilanie 24V
  • maksymalny pobór mocy 260W (przy pracy wszystkich podzespołów jednocześnie)
  • minimalny pobór mocy podczas wydruku z PLA bez podgrzewanego stołu 60W

Na chwilę obecną nie jest jeszcze znana cena urządzenia, ale można przypuszczać, iż będzie ona oscylować raczej w górnych granicach cen niskobudżetowych drukarek 3D. Pierwsze egzemplarze drukarki 3D mają być dostępne pod koniec roku, a do normalnej sprzedaży trafią na początku przyszłego roku. Krzysztof informuje ponadto, że prezentowany dziś model jest wersją podstawową i trwają prace nad zabudowaną wersją oraz sterownikiem podgrzewania komory. Oczywiście wersję podstawową w przyszłości będzie można rozbudować o nowe elementy.

CUBO 04

Czy CUBO faktycznie przewyższy jakością najsłynniejszą konstrukcję w świecie niskobudżetowych drukarek 3D? Wbrew pozorom nie jest to aż tak trudne. To co zadecydowało o popularności produktów MakerBota na świecie to unikalne połączenie świetnych rozwiązań technologicznych i genialnego marketingu. Jednakże mimo wszystko, pod kątem konstrukcyjnym – choć jest to jedno z najbardziej wyróżniających się urządzeń na świecie, jest dość szerokie pole do poprawy. Jeżeli zapewnienia Krzysztofa się urzeczywistnią, to CUBO przez wprowadzenie wysuwanego stołu, czy konstrukcji opartej na rozwiązaniach znanych z maszyn CNC, ma faktycznie realną szansę na ustanowienie nowej jakości pod tym względem.

Niestety świetna konstrukcja to dopiero początek drogi… Bez porównania ważniejsze są działania promocyjne, dzięki którym świat usłyszy o CUBO i jego unikalnych przewagach nad resztą konstrukcji. Ważne są moce produkcyjne, które pozwolą na płynną i bezproblemową realizację zamówień. Ważni są dostawcy komponentów, którzy muszą gwarantować nie tylko odpowiedni poziom cen, lecz również stałość świadczonych usług. W końcu, nawet najlepsza konstrukcja kiedyś się popsuje, dlatego trzeba będzie jej zapewnić stosowny serwis. Reasumując, przed Krzysztofem stoi wiele wyzwań, przy których stworzenie potencjalnie najlepszej konstrukcji na świecie, nie stanowi bynajmniej największego problemu.

Mimo to, bardzo kibicuję tej konstrukcji. Mam nadzieję, że wkrótce uda nam się doczekać godnego przedstawiciela na międzynarodowej scenie drukarkowej. CUBO, podobnie jak Zortrax, ZMorph i golemD mają wszystkie papiery na to aby dołączyć do grona największych. Jedyne czego im brakuje… to kapitału z prawdziwego zdarzenia. Chociażby takiego jaki posiada Omni3D. Gdyby nie to, jestem pewien, że polskie drukarki 3D mogłyby z powodzeniem dołączyć do grona holenderskich, które są obecnie liderami na rynku europejskim. Nie pozostaje zatem nic innego jak trzymać kciuki i… czekać.

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

21 Comments

  1. Cena jest znana – podana pod filmikiem na YT. 11000zł za podstawową, jednogłowicową wersję. 🙂

    1. Cena jest OK jesli drukuje tak jak replicator 2

      1. „Jak Replicator 2” – a nawet lepiej – drukują nawet kilkukrotnie tańsze od niego drukarki jak choćby Golem, tak więc o to bym się nie martwił 🙂

        1. czyli drukują tak:
          – po wyjęciu z pudełka i poziomowaniu stolu,
          – minimum taką samą prędkością
          – są tak proste w uzytkowaniu – na tyle, ze wkladamy karte pamieci z przygotowanym gcodem i idziemy na kawe, dwie a wydruk zrobi sie bez obaw o cokolwiek (w granicach mozliwosci)
          – nie rozlatuja na tyle, ze trzeba je poprawiac przed wydrukiem po transporcie
          – nie ma problemow z „prążkami”
          – nie wygladaja jak budka dla ptakow
          W kielcach jakos tego nie zauwazylem..
          Więc jednak bym się o to martwił

          1. Z tą budką pojechałeś :), ale to gust a o tym się nie dyskutuje.
            Jeśli chcesz prostszą i tańszą to masz Cube ale wiem stół za mały :).

  2. Gratuluje Krzysztof ukończonej konstrukcji. To, że będzie drukować jak Replikator a może nawet lepiej to ja również nie mam żadnych wątpliwości. Drukarki zbudowane w całości z metalu pracują bezbłędnie. Ciekaw jestem nowego sterowania elektronicznego, ponieważ nic Krzysztof do tej pory nie ujawniał. Zastanawia mnie na ile zostało przetestowane w praktyce. Niemniej jednak wierzę, że jeżeli nawet będą jakieś małe problemy to sobie z nimi poradzi.
    Nie przekonuje mnie ten wysuwany stół o czym mówiłem w Kielcach.
    Dodatkowe elementy ruchome wpływają na osłabienie konstrukcji.
    Jeszcze raz gratuluje konstrukcji i jak to Krzysztof sam mówisz czekamy na wydruki… 🙂

    1. Dzięki za dobre słowo !!

      Co do sterownika – może dzisiaj machnę video prototypu jaki mam od dłuższego czasu. Jest to multisterownik z wyświetlaczem graficznym 128×64. Ma procesorek z wsadem i steruje między innymi:

      – regulacja intensywności podświetlenia
      – zbiera temperaturę otoczenia z 2 czujników cyfrowych, wyciąga średnią i steruje mosfetami grzałek (regulacja temperatury do 80 stopni)
      – posiada kanał do załączania wentylacji
      – posiada kanał do załączania chłodzenia po wydruku
      – i jeszcze jedna bardzo ciekawa funkcja … ale ugryzę się w język i zostawię na później 🙂

      Stół jest bardzo sztywny i nie lata na boki. Nie trzeba nawet zamykać blokad (czerwone uchwyty pod stołem). Docelowo zamiast tych blokad będzie magnes (fajny, oryginalny wyrób Misumi do zamontowania w profilach).

      1. Krzysztof a gdzie się podziała podziała pokrywa w kolorze F1 🙂 ?

        1. Właśnie, ta za „spoilerem” 🙂

        2. Że tak powiem – musi urosnąć i jest aktualnie przerabiana 🙂

      2. Też gratuluję, będę kiedyś w okolicy to podjadę zobaczyć :).

  3. Ja bym proponowal tym wszystkim „konstruktorom” najpierw miec tego Replikatora 2, zeby w ogole wiedziec do czego sie startuje a na dzien dzisiejszy poprzeczka jest wysoko ponad slic3rem. MB byl srednia maszyna na starcie i jedynie ladnie wygladal ale na dzien dzisiejszy przycisneli tak oprogramowanie ze nie widze jakis padlin ze slic3rem i Marlinem jako konkurencje konkurencyjne dla Replikatora chocby tam czesci za 100tys zlotych siedzialy to potega repliaktora nie jest ladna czarna obudowa a makerware i ich oprogramowanie, sam sie smialem z makerbota tak dlugo az nie mialem okazji uzywac i moge powiedziec ze przepasc jest wielkosci czarnej dziury miedzy konstrukcjami budowanymi na reprapie software/hardware, tak ze konstruktorzy wszelcy slic3rowcy – kupta sobie najpierw Replikatora pouzywajcie i zastanowcie sie z jakim posmiewiskiem startujecie na swiat probujac sprzedawac reprapy po 10tys zlotych 🙂

    1. … padlin ze slic3rem i marlinem … no to mało kolego używałeś programów i dlatego masz takie a nie inne spojrzenie na rzeczywistość … programy „open source” nie są dla opornych 😉
      A wziąłeś pod uwagę fakt, że w Cubo nie będzie Marlina? Masz świadomość różnic w elektronice i tego, że istnieją inne programy sterujące?

      1. Mam taka sama swiadomosc jak to ze „Linux to najlepszy system operacyjny na swiecie – tylko ze za glupi jestem zeby go skonfigurowac i moc w pelni uzywac jego moc” – po drukarkach ulepionych z open sourca proponuje nastepna rzecz – komputer dla biznesmena z linuxem 😉 Moze i tam siedzi atmega niczym w arduino w makerbocie ale zapier… jak szalone, wracajac do mojego poprzedniego posta – bo nie bylo to pisane pod 50 roznych rodzajow reprapow tylko pod ich mechanike I wiem ze siedza tam koderzy ktorzy to ulepszaja a nie „Heniek” w garazu ktory jedynie plik konfiguracyjny tuninguje. Zreszta co dzien to 3 nowe drukarki 'autorskie’ wychodza na swiecie.

        1. A ilu innych drukarek używałeś i jakich producentów skoro masz taki osąd? Pisać „farmazony” może każdy w sieci, kto się nie podpisuje imieniem i nazwiskiem i jest po prostu „nobody”. Widzę, że przedmówca raczej z tych, którzy twierdzą, że nie ma lepszych telefonów od iPhone i samochodów od Lexusa i tak prawdę mówiąc nie ma pojęcia o czym pisze …

          Ok, czyli idąc Twoim tokiem rozumowania, to jak do reprapa założę elektronikę MightyBoard (cena 200 dolarów) to będę miał super maszynę … za 2000 zł? 🙂 Będę wtedy miał ten super firmware i super soft i będę najszczęśliwszym posiadaczem super drukarki w 1/7 ceny Makerbota Replikatora 2 ?

          Życzę udanej przygody z MB 🙂

          1. Taki hejt to tylko w polsce, może tak kolega napisze jaką firmę reprezentuje 🙂

            Krzysiek: co do iphona to śmiem się nie zgodzić 🙂

    2. Zawsze będziesz miał różnicę w sprzęcie który jest już jakiś czas rozwijany i który jest wspierany dużym kapitałem a takim początkującym na rynku.
      Nie do końca wiem co chciałeś wykazać ?
      Ale z tym że Replikator 2 to jakaś potęga to chyba żartujesz, jest to dobra drukarka ale nie najlepsza.

  4. Gratuluje konstrukcji 😀

  5. Ten który „walczy” od zarania dziejów z bełkotem marketingowych, sam zaczyna bełkotać… Wysuwany stół jako globalne rozwiązania? Za dużo filmów ze Stratasys kolega się naoglądał, a tam chłopaki mają jeszcze fajne pianki do druku 🙂 A tak na marginesie, bo nie doczytałem – gwarancja na rok czy 2 lata? No i z ceną prawie $4k to nie widzę jakoś odbiorcy docelowego, kowalskiego nie stać, a do biura bym tego raczej nie postawił ;

    1. „do biura bym tego raczej nie postawił” – do swojego czy każdego na świecie, bo nie doczytałem…?

    2. Cena finalnego produktu będzie wyższa niż $4000 – odbiorcy dawno się już znaleźli.
      Wysuwany stolik – jakoś nie doszukałem się takiego rozwiązania wśród obecnych drukarek.
      Bełkotu marketingowego tu nie ma bo nie wspominam o wyssanych z palca parametrach tylko pokazuję realnie to co jest.
      Gwarancja? A na ile potrzebujesz? Mogę zrobić nawet na 3 lata jako opcję za dopłatą – to nie problem bo jestem świadomy tego co do środka do maszyny wsadzone.
      Produktów do 5-6 tyś zł w Europie masa i można wybierać jak w zabawkowym, ale brakuje produktów pół-profesjonalnych (nie mylić z produktami udającymi profesjonalne), pracujących 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu z długoterminową gwarancją producenta. Maszyn, które spełniają rygorystyczne normy bezpieczeństwa, które przeszły badania i mają CE.
      Na chwilę obecną w Europie mamy leapfroga z CE za 7000 Euro i maszynę Kuehlinga za podobne pieniądze … i TYLKO TO.
      Jeśli się uda zrobić solidną drukarkę z CE i długoterminową gwarancją za 12-15k zł to uważam będzie to bardzo duży sukces na tle dostępnych produktów.
      Wtedy to nawet „Kowalski” jako właściciel firmy kupi taką drukarkę, przy której posadzi pracownika, bo dla niego będzie ważniejsza deklaracja CE niż napchane wodotryski do drukarki przy cenie 5-10k PLN.

Comments are closed.

You may also like