Przemysł, medycyna czy branża militarna to tylko niektóre z najbardziej znanych dziedziny, w których coraz częściej wykorzystywane są technologie addytywne. Sam pomysł zastosowania druku 3D w kryminalistyce też nie jest zupełnie nowy, jednak wygląda na to, że wymiar sprawiedliwości Zjednoczonych Emiratów Arabskich potraktował temat bardzo poważnie.

Miejsca zbrodni mogą wyglądać dość chaotycznie, przez co odkrycie co właściwie się stało i kto za tym stał stanowi niemałe wyzwanie. Technologie addytywne mogą przyczynić się do szybszego i skuteczniejszego rozwiązywania zagadek kryminalnych, co wspomoże wymierzenie sprawiedliwości.

Technologie przyrostowe już niejednokrotnie udowodniły swoją przydatność w policji. Przykładowo profesor Anil Jain z Michigan State University specjalizujący się w identyfikacji biometrycznej użył specjalnego metalicznego tuszu i wydrukował w 3D palce ofiary morderstwa, żeby pomóc policji uzyskać dostęp do jej smartfonu.

Nieco inna sytuacja miała miejsce w Ohio, gdzie wymiar sprawiedliwości miał problem z pewną nierozwiązaną sprawą. Trzeba było zidentyfikować ofiarę, której szczątki zostały odnalezione w lesie, gdzie przeleżały między kilka miesięcy. W tym celu artysta sądowy, użył technologii druku 3D i odtworzył twarz kobiety. Ofiara została zidentyfikowana niedługo później, a zabójcy zostali aresztowani.

Oprócz rozwiązywania zagadek kryminalnych, funkcjonariusze organów ścigania używają technologii addytywnych także do kilku innych zastosowań, takich jak rozwijanie wydrukowanego w 3D samochodu policyjnego, czy też tworzenie obwodów drukowanych PCB z przegubowymi ramionami, które mają służyć do uproszczenia pracy z płytką. Druk 3D może także zapewnić większe bezpieczeństwo saperom. Kilku studentów ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich zaprojektowało w tym celu mechaniczną drukowaną w 3D rękę.

Wydziały Criminal Evidence Administration of the Security i Ports Affairs Sector, Policji Abu Zabi ostatnio rozpoczęły inicjatywę, wprowadzania druku 3D do codziennego użytku w czasie dochodzeń w spawach karnych. Dzięki temu działaniu funkcjonariusze będą mieli możliwość przedstawiania dowodów w sprawach w dokładniejszy i bardziej zrozumiały sposób, przez co łatwiej będzie je połączyć w logiczną całość. Zapewni to również mniejszą szansę pomyłki podczas wybierania sprawcy.

Źródło:  3dprint.com

Magdalena Jaśkiewicz
Przyszła inżynier inżynierii biomedycznej, zafascynowana drukarkami 3D i programowaniem. Czynnie uprawiająca bieg na orientację.,./;'[]\

    Comments are closed.

    You may also like

    More in Projekty 3D