Czy filament do drukarek 3D może być toksyczny?

1

Kupując filament do drukarek większość użytkowników zazwyczaj kieruje się ceną. Czy zakup filamentu w wyjątkowo atrakcyjnej cenie i/lub świetnych kolorach z nowego, nieznanego źródła powinien wzbudzać jakiekolwiek podejrzenia? Czy topiący się w trakcie procesu druku filament, może być niebezpieczny dla zdrowia?

biohazard

Jeżeli kupujemy filament przez internet z zagranicy, istnieje ryzyko, iż otrzymany materiał posiada inne właściwości chemiczne niż materiał którego do tej pory używaliśmy. Sam fakt, że będzie się on tym różnił, nie stanowi samo w sobie problemu. Problemem może być obecność w jego składzie szkodliwych, lub powiedzmy – mniej przyjaznych zdrowiu związków chemicznych. Nie musi to od razu oznaczać iż dany sprzedawca jest nieuczciwy, po prostu w różnych regionach świata obowiązują różne normy bezpieczeństwa, sam materiał może być używany również do zupełnie innych celów niż my go przeznaczamy. Regułą jest niestety to, że im tańszy produkt, tym gorsze będą jego właściwości – również zdrowotne.

Co więcej, ten sam materiał w różnych kolorach, może mieć zupełnie inne właściwości chemiczne. Aby osiągnąć określoną barwę w filamencie, może być np. potrzebne użycie toksycznych metali ciężkich, które zostaną uwolnione w trakcie procesu topienia materiału.

caution

Jakie są rozwiązania?

  • pogódź się z tym i kupuj albo od sprawdzonych partnerów nie kusząc się na atrakcyjne oferty cenowe konkurencji, albo kupuj najtaniej gdzie się da na tzw. własne ryzyko
  • poproś swojego stałego dostawcę o informację czy sprzedawany przez niego filament nie zawiera materiałów szkodliwych dla zdrowia; najlepiej dla wszystkich dostępnych kolorów
  • zwróć uwagę na wentylację pomieszczenia, w którym odbywa się druk; jeżeli drukujesz coś na noc, najlepiej nie drukuj tego w sypialni lub kuchni, przy pojemniku ze świeżymi owocami dla dzieci.

DODAJ KOMENTARZ:

1 komentarz

  1. Pingback (śledzenie): ZNAJDŹ TECHNOLOGIĘ

Leave A Reply