Czy wiecie, że Zortrax jest Apple świata 3D?

9

1 lipca br., Sebastian informował, iż Zortrax – czołowy polski producent niskobudżetowych drukarek 3D, rozpoczyna zapisy na akcje serii C w ramach pre-IPO, czyli będzie emitował akcje z przeznaczeniem na rynek prywatnych inwestorów. Zapisy skończyły się w miniony wtorek 7 lipca, natomiast przydział akcji nastąpi w przyszły czwartek – 17 lipca. Ale ja nie o tym… W ramach promocji zapisów, Zortrax wypuścił reklamę zachęcającą potencjalnych inwestorów do podjęcia stosownych działań zakupowych. W reklamie tej pisał o sobie, iż jest… „Apple świata 3D„. Wiedzieliście o tym? Bo ja nie wiedziałem…?

Na wszelki wypadek pozwolę sobie w kilku krótkich zdaniach przypomnieć czym jest firma Apple… Po pierwsze, jest to jedna z największych korporacji na świecie. Po drugie, jest to jedna z najbardziej innowacyjnych firm na świecie. Po trzecie, gdy w tym roku opublikowała wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2015, okazało się, że ustanowiły one absolutny rekord w historii wszystkich spółek giełdowych na świecie, przebijając pod tym względem nawet… Gazprom. W końcu po czwarte, trudno znaleźć w krajach rozwiniętych osobę, która nie znałaby tej marki?

Czym jest w takim razie Zortrax? Po pierwsze, nie jest to duża firma – ani w Polsce, ani tym bardziej na świecie. Nawet jeśli wziąć pod uwagę branżę druku 3D, to na świecie daleko jej do większości znanych marek w rodzaju MakerBota, Ultimakera, o 3D Systems, Stratasysie czy Materialise nie wspominając.

Zortrax Tweet

Po drugie, nie jest innowacyjna. Ma fantastyczny produkt – jeden z najlepszych w swojej klasie, ale opiera się on o szereg znanych i sprawdzonych rozwiązań (konstrukcja oparta o Ultimakera, perforowany stół roboczy jak w Up! etc.).

Zortrax Ultimaker

Po trzecie, wyniki finansowe Zortraxa są świetne (jak na polską firmę z branży druku 3D), ale nieco odstają od tego co osiągnął taki Apple. Przypomnijmy: od stycznia do końca marca br., Zortrax osiągnął przychód na poziomie 7,7 mln PLN, a zysk netto 2,1 mln PLN. Apple za pierwszy kwartał 2015 osiągnął 74,6 miliarda dolarów przychodu oraz 18 miliardów dolarów zysku.

iPhone-vs-Zortrax

Po czwarte, jeśliby wyjść na ulicę i zacząć pytać przypadkowo napotkanych ludzi czym jest Zortrax, moglibyśmy stracić bezowocnie cały dzień na próbie znalezienie choć jednej osoby, która powiedziałaby – „taaak… słyszałem„.

Zortrax-logo-Apple

No ale reklama to reklama, a jak pokazuje Zortrax – jak się chce, to można napisać wszystko. Dlatego żeby nie czuć się gorszym od Zortraxa (w końcu przyczyniłem się trochę do jego sukcesu), proklamuję nasz skromny serwis CNN`em świata 3D.

CNN Font

Udostępnij.

O autorze

Paweł Ślusarczyk

Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. oraz Dyrektor Projektu w CD3D Medical. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Współtwórca Otwartego Klastra Biodruku 3D w łódzkim Bionanoparku. Współtwórca SKAFFOSYS - pierwszej polskiej komercyjnej biodrukarki 3D.