Technologia druku 3D wdarła się szturmem do różnych dziedzin medycyny. Protetyka, chirurgia naczyniowa, stomatologia, ortopedia to tylko kilka przykładów medycznych jakie opisaliśmy w ciągu ostatnich kilku tygodni. Teraz pojawił się projekt, mający ułatwić walkę z chorobą Alzheimera. Jakie są szansę na powodzenie tego przedsięwzięcia?

Alzheimer wyjątkowo boleśnie dotyka nie tylko pacjenta, ale też jego bliskich chorego. Ktoś z kim spędziliśmy całe życie, nagle przestaje nas poznawać. Jest to przewlekła choroba neurodegeneracyjna, której przyczyny nadal nie są do końca znane. Druk 3D może prostu zrozumieć ich istotę i sposób rozwoju.

Jednym z najistotniejszych aspektów jest zrozumienie struktury mózgu. W czasie ostatnich badań, międzynarodowy zespół naukowców wykorzystywał drukowane w 3D modele mózgu, aby odtworzyć etapy jego wzrostu i zrozumieć sposób powstawania fałdów kory mózgowej. Modele zostały stworzone na podstawie wyników obrazowania rezonansu magnetycznego mózgów płodu (który charakteryzuje się tym, że nie posiada jeszcze fałdów) oraz  dorosłego człowieka. Badanie dowiodło, że proces wzrostu mózgu ma podłoże nie tylko biologiczne, ale jest również procesem fizycznym. Zdaniem naukowców, dane zebrane z drukowanych w 3D modeli mogłyby pomóc w zrozumieniu i wykryciu wczesnych zmian i zaburzeń neurologicznych, poprzez identyfikację odpowiadających sobie znaczników topologicznych.

Innym zastosowaniem druku 3D mogącym ułatwić zrozumienie choroby Alzheimera jest wizualizacja biodanych. Zaprezentowane w formie fizycznej modele są bardziej czytelne i łatwiej wykonywać na nich obserwacje choroby w różnych stadiach jej rozwoju.

Oprócz zagadnień czysto medycznych, druk 3D może pomóc pacjentom, a przede wszystkim ich rodzinom w kontrolowaniu ich „położenia”. Jeden z użytkowników portalu Instructables, skonstruował i udostępnił plany budowy lokalizatora GPS w zestawie DIY. Za pomocą tego niedrogiego i prostego w budowie lokalizatora możemy szybko określić, gdzie znajduje się bliska nam osoba. Oprócz drukowanej w 3D obudowy na urządzanie składa się mikrokontroler, moduł GPS, moduł komórkowy oraz bateria.

Jeszcze innym zastosowaniem druku 3D pomagającym chorym zachować kontakt z rzeczywistością jest drukowanie modeli-bodźców, które związane są bezpośrednio z jakimś etapem z ich życia. Przeglądanie zdjęć jest bardzo istotnym elementem terapii, a modele fizyczne są w stanie jeszcze bardziej pobudzić mózg chorego.

Jak widzimy technologia druku 3D nie jest w stanie zapobiegać chorobie Alzheimera, czy leczyć jej objawów, ale może w znacznym stopniu przysłużyć się do poznania jej przyczyn, określenia stadiów rozwoju oraz pomóc chorym w rehabilitacji i ich codziennym życiu.

Źródło: www.3ders.org

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like

More in Projekty 3D