Druk 3D… niemożliwego do stworzenia budynku

0

Maurits Cornelis Escher, to żyjący w XX wieku holenderski artysta, znany przede wszystkim z tworzenia niesamowitych grafik budynków i innych form przestrzennych w sposób sprzeczny z rzeczywistością i doświadczeniem wzrokowym. Do jednej z najbardziej rozpoznawalnych prac Eschera należy „Belvedere” – grafika piętrowego budynku z niemożliwą do stworzenia pod względem perspektywy i zdrowego rozsądku architekturą. Gershon Elber, profesor informatyki w Instytucie Technologii w Izraelu, postanowił udowodnić, że jednak to możliwe. Wykorzystał do tego technologie druku 3D.

mc_escher_03

Wszystko jest kwestią odpowiedniej perspektywy. Budynki i przedmioty Eschera wydają się być niemożliwe do odtworzenia, ale tylko do momentu gdy patrzymy na nie pod dokładnie tym samym kątem, pod którym artysta stworzył swoje dzieła. Profesor Elber wraz ze swym zespołem stworzył odpowiednie oprogramowanie CAD`owskie, za pomocą którego zaczął manipulować bryłami, aż udało mu się uzyskać budynek, który pod właściwym kątem odzwierciedlał wizję Eschera. Następnie model został wydrukowany na drukarce 3D – PolyJet Objet ze Stratasys.

mc_escher_01

Oprócz powyższego modelu, zespół Elbera stworzył kilka innych niemożliwych do osiągnięcia obiektów – całość możecie zobaczyć na poniższym filmie.

mc_escher_02

DODAJ KOMENTARZ:

Leave A Reply