Druk 3D żywności jest jednym z najbardziej działających na wyobraźnię aspektów tej technologii. Pisaliśmy już o druku z czekolady, wspominaliśmy o druku makaronów. Teraz przyszła kolej na druk… z cukru!

Amerykańska firma Sugar Lab opracowała formułę pozwalającą na tworzenie fantastycznych figur geometrycznych, przy użyciu głównego składnika wszystkich słodyczy. Pomysł na tego typu działalność pojawił się dość przypadkowo. Kyle i Liz, małżeństwo młodych architektów z Los Angeles, chciało przygotować unikalny prezent urodzinowy dla swojej przyjaciółki, w postaci tortu ozdobionego jej imieniem. Na przeszkodzie w realizacji tego celu, stanął… brak piekarnika. Nie zrażeni tym młodzi architekci postanowili spróbować wykorzystać do tego celu… drukarkę 3D. Po wielu próbach udało mi się pomyślnie stworzyć babeczkę z imieniem wygrawerowanym w masie cukrowej. Przyjaciółka była zachwycona, a Kyle i Liz postanowili pójść za ciosem i kontynuowali swoje eksperymenty z tym nietypowym tworzywem.

Po opanowaniu sztuki druku 3D z wykorzystaniem cukru, małżeństwo uruchomiło wyżej wymienioną firmę i zaczęło realizować projekty na potrzeby branży cukierniczej. Wykorzystując swoją wiedzę i zamiłowanie do geometrii przestrzennej, są w stanie wykonać najbardziej skomplikowane obiekty.

Dzięki technologii druku 3D, Sugar Lab udało się przekształcić zwykły cukier w  skomplikowane, przestrzenne formy. Ich realizacje przypominają bardziej dzieła sztuki, niż zwiastun nowych trendów w branży kulinarnej i spożywczej. Pokazują również potencjał drukarek 3D , gdzie jedynym ograniczeniem wydaje się być wyobraźnia.

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like