Drukarka DLP wykorzystująca ekran smartfona zamiast projektora, do kupienia za 99$

12

Obecne na rynku smartfony to prawdziwe kombajny technologiczne, których parametry wielokrotnie przewyższają parametry naszych komputerów sprzed ponad dekady. Wykorzystać to postanowiła włoska firma Solido3D i już w poniedziałek startuje ze swoją kampanią na Kickstarterze. Będzie na niej zbierać fundusze na produkcję kompaktowej drukarki DLP OLO 3D, która zamiast projektora wykorzystuje ekran LED naszego smartfona. Smaczku całej kampanii dodaje fakt, że maszyna wyceniona została na 99$.

Pierwsze wzmianki na temat tej drukarki 3D pojawiły się pod koniec ubiegłego roku na World Maker Faire w Nowym Jorku. Urządzenie zrobiło tam niezłą furorę. Początkowo kampania crowdfundingowa miała wystartować w październiku, ale ponieważ firma nie była jeszcze gotowa na rozpoczęcie produkcji, to postanowiono ją przełożyć na wiosnę 2016.

Drukarka OLO jest zasilana bateriami AA 1.5V, które to ponoć mają wystarczać na około sto wydruków. Jak długich? Informacji brak. Jest to natomiast dobre rozwiązanie dla osób często podróżujących, ponieważ mogą oni zabrać drukarkę ze sobą i używać jej w miejscach, gdzie nie ma dostępu do prądu. (zakładając oczywiście, że bateria smartfona na to pozwoli, ale można w końcu zaopatrzyć się w kilka powerbanków).

kickstarter-campaign-for-99-olo-smartphone-dlp-3d-printer-to-start-on-21-march-2

Drukarka 3D jest kompatybilna ze wszystkimi najpopularniejszymi platformami mobilnymi, takimi jak Android, OSX oraz Windows Phone. Wystarczy pobrać odpowiednią aplikację ze sklepu i można za jej pomocą przesyłać, pobierać, udostępniać projekty 3D. Wystarczy już tylko położyć telefon pod pojemnikiem na żywicę, kliknąć „drukuj” i czekać na efekt końcowy.

Obszar roboczy drukarki 3D wynosi 7,6 x 12,7 x 5 cm. Rozdzielczość warstwy jaką możemy uzyskać to 0,042 mm. Korzysta ona z technologii fotopolimerowej. W zestawie z urządzeniem znajdować się ma osiem żywic o różnych kolorach i różnych twardościach. Tajemnicą (przynajmniej tą oczywistą) niskiej ceny jest wyeliminowanie drogiego projektora na rzecz ekranu z posiadanego smartfona.

kickstarter-campaign-for-99-olo-smartphone-dlp-3d-printer-to-start-on-21-march-4

Jak przyznają włodarze firmy, nie zamierzają konkurować swoim produktem z tuzami rynku drukarek „żywicznych”. OLO jest drukarką przeznaczoną dla początkujących drukarzy, chcących zapoznać się bliżej z tą technologią.

kickstarter-campaign-for-99-olo-smartphone-dlp-3d-printer-to-start-on-21-march-6

Idea drukarki OLO spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem. Nie obyło się też bez kilku wątpliwości. Nie jest na przykład jasne w jaki sposób drukarka komunikuje się ze smartfonem oraz przede wszystkim z jaką prędkością drukuje (w końcu czasem przydałoby się gdzieś zadzwonić). Pewnie warto sparować urządzenie z nieużywanym już przez nas telefonem, wtedy nie będzie to problemem.

Źródło: www.3ders.org

Udostępnij.

O autorze

Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.