Świat medycyny sukcesywnie odkrywa potencjał technologii przyrostowych. Coraz częściej informujemy na łamach Centrum Druku 3D o najnowszych aplikacjach i nowoczesnych rozwiązaniach, rozwijanych w laboratoriach oraz pracowniach. Jednak największym entuzjazmem napawają nas informacje o wykorzystaniu druku 3D w placówkach medycznych i uczelniach na terenie naszego kraju.

Katedra i Klinika Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed) jest jednym z pionierów wykorzystania technologii przyrostowych do produkcji modeli anatomicznych – już wcześniej pisaliśmy o zespole lekarzy z Gdańska, który w swojej pracy wykorzystuje różne technologie druku 3D, starając się wykorzystać pełen potencjał metod przyrostowych.

Projekt realizowany jest od dwóch lat. Wtedy, dzięki staraniom dr n. med. Roberta Sabiniewicza, została podjęta współpraca z Zortrax, polskim producentem desktopowych drukarek 3D, który zapewnia pełny ekosystem rozwiązań – urządzenie, materiały oraz kompatybilne oprogramowanie. Pomysł zaimplementowania technologii addytywnych w procesie edukacji studentów wad serca został zainicjowany i jest realizowany przez dr n. med. Jarosława Meyer-Szarego.

Specjaliści zdają sobie sprawę, że druk 3D jest niezwykle dynamicznie rozwijającą się technologią, dlatego konieczne jest śledzenie najnowszych trendów. Katedra zawiera kolejne partnerstwa z producentami urządzeń, które pozwolą na wytwarzanie coraz bardziej dokładnych i precyzyjnych modeli.

Jak wygląda proces przygotowania modelu anatomicznego serca? Bazując na danych z badania tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego tworzony jest wirtualny model. Czas potrzebny do stworzenia wirtualnego modelu zależny jest od wielu czynników – w przypadku serc noworodków z skomplikowaną wadą proces zajmuje kilka godzin – jest czasochłonny, ponieważ wymaga dużej precyzji. Następnie model jest wytwarzany w technologii druku 3D – średni czas wytwarzania modelu o rzeczywistych wymiarach to kilkanaście godzin, czasem dłużej.

Specjalistom z Gdańska udało się znaleźć szereg zastosowań drukowanych 3D modeli anatomicznych. Wykorzystywane są one przede wszystkim w edukacji – jak wspomnieliśmy modele przestrzenne stanowią cenną pomoc naukową dla studentów zgłębiających zagadnienia z dziedziny anatomii oraz dokonujących analizy zmian patologicznych.

Dodatkowo, modele 3D stanowią pomocne narzędzie w rozmowach zarówno z pacjentami jak i  ich rodzinami, aby zwizualizować i wytłumaczyć istotę wady serca oraz zabiegu, który ma zostać przeprowadzony. Modele anatomiczne równocześnie stanowią wartość dla chirurgów – przestrzenna interpretacja danych z badań obrazowania medycznego pomaga specjalistom w lepszym zapoznaniu się z przypadkiem medycznym, a także umożliwia zaplanowanie przebiegu operacji.

Naukowcy z Katedry i Kliniki Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych wierzą, że wdrożenie rozwiązań z zakresu technologii przyrostowych to inwestycja w przyszłość, która przyczyni się do rozpoczęcia kolejnych prac badawczych i projektów.

https://youtu.be/Wn4VbWOSVkQ?t=518

Źródło: dziennikbaltycki.pl

Grafika przewodnia: dr n. med. Jarosław Meyer-Szary, zdjęcie autorstwa Sylwii Mierzewskiej /UCK

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like