Producenci nowoczesnych materiałów opatrunkowych prześcigają się w propozycjach niekonwencjonalnych rozwiązań – stosowanie hydrożeli, preparatów katalizujących rozwój nowych komórek czy nasycanie antybakteryjnymi jonami metali. A czy istnieje możliwość monitorowania procesu gojenia się rany przez bandaż lub plaster? Prace nad takim typem urządzeń trwają już od kilku lat, jednak to naukowcom z brytyjskiego Uniwersytetu w Swansea udało się opracować system kontroli obrażeń w postaci inteligentnego opatrunku wykonanych w technologii druku przestrzennego.

Jednym z głównych celów stosowania materiałów opatrunkowych jest odizolowanie obrażenia od środowiska zewnętrznego w celu zapewnienia idealnych warunków dla przyspieszenia procesu gojenia. Często w przypadku szczelnych opatrunków, których nie należy usuwać przez czas regeneracji skóry nadzorowanie przebiegu regeneracji tkanek jest znacznie utrudnione. Urządzenie opracowane przez walijskich badaczy ma stać się nieocenioną pomocą dla lekarzy, monitorują efekty leczenia a następnie przekazując informacje przy pomocy sieci komórkowej o standardzie 5G.

Opatrunek dzięki zastosowani sieci nanosensorów monitorujących m.in. proces krzepnięcia krwi oraz wykrywających ewentualne zakażenia nie odbiega rozmiarem od klasycznych materiałów opatrunkowych. Przesyłane pomiary maja stanowić rodzaj wskazówki dla lekarzy odnośnie tego, czy wybrany tryb leczenia daje pożądane efekty. Dodatkowo, usprawnia to pracę z pacjentami unikającymi kontaktu z specjalistą. Urządzenia nie jest jednak substytutem wizyt lekarskich i nie należy traktować go w ten sposób.

Ważnym etapem w rozwoju projektu „smart bandages” było sukcesywne zmniejszanie kosztów, w taki sposób aby produkt był dostępny dla szerokiego grona pacjentów. Rozwiązaniem okazał się druku przestrzenny, który w połączeniu z najnowocześniejszymi technologiami (nanotechnologią, nanoelektroniką i infrastrukturą 5G) pozwolił na zapewnienie opieki medycznej o najwyższej jakości. Projekt jest kolejnym rozszerzeniem tematu medycyny spersonalizowanej, dając możliwość ciągłego dopasowywania przebiegu kuracji dla konkretnego pacjenta na podstawie danych dostarczanych przez opatrunek .

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego również pracują nad tego typu opatrunkami

Oprócz informacji dostarczanych lekarzowi, opaska wyposażona jest w funkcję generowania wiadomości na komputery i urządzenia mobilne również dla samego pacjenta przypominające o najistotniejszych zasadach jakich powinien przestrzegać pacjent, aby nie zaburzać cyklu leczenia (np. zachowanie racjonalnej diety czy aktywność fizyczna).

Według naukowców zastosowanie łączności przy pomocy sieci piątej generacjo pozwoli na zachowanie wysokiej przepustowości przepływu danych bez niepożądanych opóźnień. Realizowany projekt jest z częścią wdrażania tej technologii do zastosowań medycznych, związaną z przeprowadzaną w zeszłym miesiącu inwestycją brytyjskiego rządu na kwotę £1.3 miliardów.

Według badaczy z Swansea, rozpoczęcie fazy testów klinicznych przewidywane jest jeszcze na ten rok. Naukowcy jednak nie zwalniają jednak tempa – obecnie trwają próby stworzenia opatrunku który pod wpływem wystąpienia stanu zapalnego bądź zakażenia zmieni swój kolor.

Źródło: 3ders.com

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like