W minioną sobotę, 11 kwietnia 2015 r., mieliśmy zaszczyt gościć na evencie organizowanym przez Wyższą Szkołę Informatyki i Umiejętności w Łodzi – „Dzień IT i ID”. Było to wielowymiarowe wydarzenie, łączące targi kariery, pokaz nowoczesnych technologii oraz spotkania i rozmowy networkingowe na najwyższym biznesowym poziomie. Motywem przewodnim wydarzenia było uroczyste podpisanie umowy rozpoczęcia współpracy edukacyjnej pomiędzy uczelnią a firmą ESKO – największym dostawcą oprogramowania do projektowania opakowań na świecie, które uświetnił swoją obecnością m.in. Marszałek Województwa Łódzkiego Pan Witold Stępień. Jeśli chodzi o nas, to zaprezentowaliśmy na miejscu cztery pracujące non-stop drukarki 3D: dwa Monkeyfab PRIME, Robo 3D R1 i Einstarta. Wspierali nas w tym zakresie Paweł Rokita i Janusz Wójcik z FabLabu Kielce, którzy przybyli do Łodzi z dwoma monumentalnymi Gajami Multitool, których wydruki 3D z gliny wywołały prawdziwą furorę na evencie.

Wydarzeniem dnia było jednak podpisanie przez Wyższą Szkołę Informatyki i Umiejętności umowy partnerskiej z ESKO, dzięki której powstanie „Pracownia ESKO” – pierwsza w Polsce sala dedykowana technologii projektowania i druku fleksograficznego. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom ESKO, druk na opakowaniach elastycznych charakteryzuje się najwyższej jakości kolorami i ostrymi szczegółami, wzrasta również wydajność maszyn drukarskich. Z ich rozwiązań korzystają czołowi producenci opakowań w rodzaju Amcora. Szacuje się, że 9 na 10 opakowań na świecie, powstaje przy użyciu właśnie tego oprogramowania. Dzięki tej współpracy, studenci uczelni otrzymają niezwykłą szansę bezpośredniego szkolenia się w obsłudze rozwiązań, które od razu po zakończeniu studiów mogą im zagwarantować pracę.

Jeśli chodzi o targi kariery, to wydarzenie zebrało samą śmietankę czołowych firm informatycznych w Łodzi – która nie bez powodu jest uznawana za jedno z najbardziej zinformatyzowanych miast w Polsce. Accenture, AMG.net, Ericpol, Fujitsu, GFT, IBM, Microsoft, Reganta, Sygnity, ZETO, czy znani na świecie producenci gier – Wastelands Interactive – wszystkie te firmy znalazły się na miejscu służąc doradztwem i pomocą w zakresie planowania swojej kariery zawodowej. Na evencie byli również obecni przedstawiciele Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości i Businesslink, instytucji które wspierają rozwój początkujących start-upów. Ich obecność była również nieprzypadkowa, gdyż współpracują one od dłuższego czasu z uczelnią rozwijając wspólnie szereg start-upów. Nie sposób również nie wspomnieć o ekipie UNIT 9, która zaprezentowała w akcji Oculus Rift.

Jeśli chodzi o nas i kolegów z FabLabu Kielce, to zapewniliśmy wspólnie wielowymiarowy pokaz druku 3D. Z jednej strony prezentowaliśmy możliwości niskobudżetowego druku 3D w technologii FDM w postaci czterech drukarek 3D – dwóch Monkeyfab PRIME, Robo 3D R1 i Einstarta, które przez cały event drukowały różne modele – m.in. popiersie Iron Mana, który został uznany w głosowaniu przez studentów uczelni za maskotkę wydarzenia. Jeśli chodzi o Gaje Multitool, to pokazały one zupełnie nowy wymiar technologii druku 3D, drukując na żywo modele z gliny. Spotkało się to z bardzo dużym zainteresowaniem m.in. władz uczelni, które dostrzegły olbrzymi potencjał dydaktyczny i edukacyjny w tych urządzeniach.

Wydarzenie zakończyło się dużym sukcesem i jesteśmy niezwykle dumni iż mogliśmy wziąć w nim udział. Jest to również dopiero początek naszej współpracy z Uczelnią, o czym będziemy mogli poinformować szerzej już wkrótce…

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like