Ta wiadomość to prawdziwa bomba, porównywalna z niedawnym newsem o kontrakcie Zortraxa z DELL`em. e-Prototypy, jedna z największych prototypowni w Polsce oraz pierwsza profesjonalna firma tego typu na naszym rynku została przejęta przez prekursorów branży – belgijskie MATERIALISE. W ten oto sposób lider profesjonalnych usług prototypowania, drukowania i skanowania 3D w Polsce połączył się z liderem tego typu usług w Europie i na świecie. Wspólnie obydwie firmy mają szansę zdobyć dominującą pozycję w centralnej Europie, tym bardziej, iż MATERIALISE posiada dominującą pozycję na rynku czeskim. Wypada spytać – „co na to SHAPEWAYS„…?

Pochodząca z Wrocławia e-Prototypy S.A. to pierwsza firma w Polsce oferująca kompleksowe usługi prototypowania, wykorzystując do tego technologię druku 3D oraz skanowania 3D. Firma specjalizuje się również w krótkoseryjnej, opierając się na technologiach SLS, DMLS, VC i CNC. To co czyni ofertę e-Prototypy wyjątkową, to nie tylko duży park maszynowy czy bogate doświadczenie w realizacji skomplikowanych projektów, lecz również posiadanie kilku niezwykłych urządzeń, posiadających największe komory robocze w Europie w technologii FDM i SLS. W przypadku FDM* jest to 406 x 356 x 406 mm, a SLS – 700 x 380 x 580 mm. Daje to możliwość wytwarzania profesjonalnych prototypów o dużych gabarytach.

Dodatkowo firma świadczy również usługi skanowania 3D, w których skład wchodzą kolorowa mapa odchyłek, inżynieria odwrotna, porównanie zeskanowanego detalu z dokumentacją.

Źródło: www.e-prototypy.pl

Źródło: www.e-prototypy.pl

Firmy MATERIALISE czytelnikom Centrum Druku 3D przedstawiać raczej nie trzeba. Firma powstała w 1990 roku w Leuven, w Belgii i obecnie zajmuje czołową pozycję na rynku Additive Manufacturing (AM). MATERIALISE posiada filie na wielu rynkach na świecie, w tym we wspomnianych na wstępie Czechach. Posiada najprawdopodobniej największe zasoby technologiczne w Europie niezbędne do druku 3D, znana jest również jako producent innowacyjnego oprogramowania. Swoją technologię wykorzystuje m.in. w przemyśle i medycynie, a także w rozwiązaniach biomedycznych i klinicznych, w tym technologii przetwarzania obrazu i symulacjach chirurgicznych. Firma współpracuje z dużymi partnerami z branży motoryzacyjnej, elektronicznej i konsumenckiej.

MATERIALISE  miało bardzo duże znaczenie dla popularyzacji druku 3D na świecie z jednej strony dzięki i.materialise – swojej platformie sprzedażowej, podobnej do SHAPEWAYS, a z drugiej dzięki zaangażowaniu w świat mody. To dzięki technologii MATERIALISE powstały słynne kreacje Iris van Herpen czy Lady Gagi.

Nie da się ukryć jak wielkim sukcesem jest dla e-Prototypów połączenie się z Belgami. To nie tylko znaczący skok technologiczny – choć obecny park maszynowy firmy nie jest bynajmniej powodem do wstydu, lecz przede wszystkim biznesowy. Przed Wrocławianami otwierają się drzwi do naprawdę wielkich projektów i realizacji jak również możliwość współpracy z wielkimi nazwiskami świata mody i popkultury, z którymi MATERIALISE współpracuje na co dzień. Choć dla niektórych ten krok może wydawać się wyłącznie skokiem na kasę, w praktyce oznacza tak naprawdę wypłynięcie na szerokie wody.

Rynek druku 3D sukcesywnie się konsoliduje. Małe firmy albo znikną z rynku, albo zostaną wchłonięte przez średnie. Średnie albo sprzedadzą się dużym, albo… znikną z rynku jak małe. Duzi gracze są teraz na zakupach, rozglądając się za coraz to smakowitszymi kąskami. Branża druku 3D nieubłaganie zmierza ku wzorcom z rynku komputerów osobistych, smartfonów lub… drukarek do papieru – kilku dużych graczy, kilkunastu pomniejszych i wąsko wyspecjalizowany plankton, będący w większości przypadków podwykonawcą większych firm. Takie jest prawo biznesowej ewolucji… Ale to w sumie dobrze, ponieważ pokazuje, że druk 3D zmierza we właściwym kierunku.

Wracając do postawionego na wstępie pytania o SHAPEWAYS – teraz jest na to jeszcze za wcześnie, ale lada moment amerykanie również rozejrzą się w Polsce za jakimś przyczółkiem. Fuzja e-Prototypów i MATERIALISE na pewno nie umknęła ich uwadze i jestem więcej niż przekonany, że osoby odpowiedzialne za rozwój firmy w Europie, właśnie zaczynają przeszukiwać internet w poszukiwaniu alternatyw zakupowych dla e-Prototypów.

Źródło: www.e-prototypy.pl


* Proszę, nie piszmy tu nic o RepRapie… To nie ta liga.

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

4 Comments

  1. Bardziej cieszyłby sukces firmy „S.A.” na arenie giełdowej. Teraz to już kolejna Biedronka…
    „Właściwy kierunek” to open source, open science i inne 'open’.

  2. nooo… nie sądzę, żeby ta wiadomość miała taką siłę przebicia jak sukces Zortraxa.
    Fajna wiadomość dla zlecających wydruki 3D.

    Co do tendencji na rynku gdzie duzi kupują maluczkich… to przesadne uproszczenie. W zasadzie to wciąż jeszcze trwa poprzednia faza rozwoju rynku, gdzie z dwóch, czy trzech monopolistów powstaje tysiące małych dłubaczy. To się zmieni w przyszłości, to się już zmienia, ale na ile? Tego się nie da przewidzieć.

    1. Hmm… a dla mnie to duża rzecz – tyle tylko, że przede wszystkim dla ludzi związanych z branżą druku 3D. DELL`a każdy zna i taki deal jak Zortraxa budzi od razu emocje. O tym, że tego samego dnia w Łodzi fabryka tego samego DELL`a zaczęła zwalniać ludzi (tzn. proponować im dobrowolne odejścia w zamian za kilka pensji z góry) nikt już za bardzo nie mówił, bo po co było psuć miłą atmosferę…

      Materialise to jedna z najważniejszych firm w historii druku 3D. Kupuje e-Prototypy, które naprawdę wyróżniały się na tle pozostałych tego typu spółek w kraju. Sam fakt, że Belgowie zdecydowali się na tego transakcję jest dla mnie bardzo wymowny. Z tym, że podkreślam – ma on znaczenie przede wszystkim dla ludzi z branży.

      Do tej pory na wrocławskiej GW – ani słowa o tym temacie. Newsem dnia jest za to zapowiedź koncertu Linkin Park…

  3. ciekawe a co z wziętymi dotacjami? Firma stworzona z dotacji, czyżby już okres karencji się skończył i już można spieniężyć interes? Czy dotacje juz się skończyły i trzeba dokładać? A może to ucieczka od ostatnio gorącego WPT, w temacie wiedzą o co chodzi… (zresztą w google wszystko jest-wystarczy poszukać)

Comments are closed.

You may also like

More in News