Eagle 1 – bolid solarny z Łodzi, pokonał trasę 3000 km w wyścigu Bridgestone World Solar Challenge w Australii zajmując 6 miejsce!

1

W lipcu tego roku informowałem o projekcie zespołu 25 studentów Politechniki Łódzkiej, tworzącego Łódź Solar Team, który skonstruował bolid solarny przeznaczony do wzięcia udziału w wyścigu Bridgestone World Solar Challenge w Australii. Ideą wyścigu jest przejechanie trasy 3000 km z Darwin do Adelaidy wyłącznie przy wykorzystaniu energii pochodzącej z paneli słonecznych. Wyścig odbył się w październiku, a Łódź Solar Team zajął w nim 6-te miejsce, które było zarazem najlepszym wynikiem wśród wszystkich debiutujących drużyn w klasie Cruiser. Dodatkowo, drużyna zdobyła Safety Award – nagrodę za najbezpieczniejszy bolid i najlepsze przygotowanie do przejazdu 3000 km w wyścigu.

Przy budowie bolidu została wykorzystana technologia druku 3D. Dzięki wstawiennictwu jednego ze sponsorów drużyny – łódzkiej firmy get3D, która jest oficjalnym dystrybutorem holenderskiego Ultimakera w Polsce, Ultimaker zdecydował się również dołączyć do grona sponsorów, fundując zespołowi drukarkę 3D Extended, o dużym obszarze roboczym na poziomie 23 x 22,5 x 30,5 cm. Dzięki temu studenci mogli wydrukować wybrane elementy pojazdu. W drukowaniu wspomagała ich również firma get3D.

Bolid nazwany przez studentów Eagle 1, jest wyposażony w dwa miejsca dla kierowcy i pasażera, panele słoneczne, baterie akumulatorów oraz dwa silniki elektryczne umieszczone w tylnych kołach. Maksymalna prędkość jaką bolid może osiągnąć to 100 km/h. Eagle 1 jest lekki, cichy, szybki i wyjątkowo sprawny. Posiada duże przyspieszenie, co wywołuje spore wrażenie, biorąc pod uwagę jego stosunkowo niewielką wagę oraz napęd elektryczny. Zespół od początku zapowiadał, że będzie starał się o dopuszczenie pojazdu do normalnego ruchu ulicznego.

Eagle-1-02

Członkom zespołu Łódź Solar Team serdecznie gratulujemy pomyślnego ukończenia wyścigu oraz wyróżnienia, które otrzymali. Równocześnie życzymy kolejnych udanych startów i tym razem przynajmniej miejsca na podium.

Udostępnij.

O autorze

Paweł Ślusarczyk

Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. oraz Business Development Manager. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie, zdobyte w branży IT, reklamowej i poligraficznej. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku.