Ostatnimi czasy, dużo miejsca w serwisie poświęciliśmy polskim projektom łączącym technologię druku 3D z motoryzacją. Opisywałem projekty realizowane zarówno przez duże firmy specjalizujące się w profesjonalnych technologiach jak Bibus Menos czy Solveere, jak również tworzone przez mniejsze podmioty, na niskobudżetowych drukarkach 3D jak Jelwek. Teraz do tego grona dołącza kolejny projekt realizowany przez studentów Politechniki Łódzkiej, w realizacji którego pomagała łódzka firma get3D.

3 lipca w Łodzi miał miejsce przedpremierowy pokaz bolidu solarnego zbudowanego przez Łódź Solar Team – zespół 25 studentów Politechniki Łódzkiej. Jednym ze sponsorów tego przedsięwzięcia była łódzka firma get3D, która uczestniczyła w tej imprezie. Pojazd weźmie udział w międzynarodowym wyścigu Bridgestone World Solar Challenge w Australii w październiku tego roku. Zadaniem jakie stanie do wykonania przed łódzkim Teamem, będzie przejechanie trasy 3000 km z Darwin do Adelaidy wyłącznie przy wykorzystaniu energii pochodzącej z paneli słonecznych.

Bolid nazwany przez studentów Eagle 1, posiada dwa miejsca dla kierowcy i pasażera, i jest wyposażony w panele słoneczne, baterie akumulatorów i dwa silniki elektryczne umieszczone w tylnych kołach. Maksymalna prędkość jaką bolid może osiągnąć to 100 km/h. Eagle 1 jak zapewniają konstruktorzy, jest lekki, cichy, szybki i wyjątkowo sprawny. Osoby, które miały okazję obyć krótką przejażdżkę autem pokazała, że faktycznie zasługuje on na swoją nazwę. Posiada on naprawdę spore przyspieszenie – zadziwiające jeśli wziąć pod uwagę jego stosunkowo niewielką wagę oraz napęd wyłącznie elektryczny. Do tego zespół zapowiada, że będzie starał się o dopuszczenie pojazdu do normalnego ruchu ulicznego.

Eagle 1 03

Pokaz został zorganizowany w klimatycznych wnętrzach Art_Inkubatora w Łodzi i wzięli w nim udział oprócz przedstawiciele sponsorów, władz uczelni i mediów. Na potrzeby bolidu get3D dostarczało (i nadal dostarcza) filamenty do drukarek 3D oraz wspierało zespół w drukowaniu niektórych elementów bolidu – szkieletu kierownicy, głównych części reflektorów przednich, klamek do drzwi czy elementów wentylacji wnętrza pojazdu.

Technologia drukowania 3D bardzo dobrze wpasowuje się w potrzeby takich projektów, gdzie kluczową rolę odgrywa możliwość szybkiego produkowania wysoce wyspecjalizowanych części w pojedynczych sztukach. Za pośrednictwem get3D, jednym z istotnych sponsorów bolidu została holenderska firma Ultimaker, która przekazała zespołowi drukarkę 3D Ultimaker 2 Extended. Dzięki dużemu obszarowi roboczemu tego urządzenia (23 x 22,5 x 30,5 cm), duże elementy mogą być drukowane szybciej i łatwiej, bez potrzeby dzielenia ich na mniejsze części.

Ultimaker 2

Drukarki 3D drukujące w technologii FDM oraz szeroki wybór różnych filamentów znacząco ułatwiają i przyspieszają prace nad ostatecznym przygotowaniem bolidu do wyścigu. Biorąc pod uwagę istotę projektu i jego złożoność, nie sposób przejść obojętnie wobec odwagi, zaangażowania i talentu studentów odpowiedzialnych za ten projekt. Tym bardziej, że czeka ich jeszcze sporo pracy – do startu zostało parę miesięcy. Kibicujemy i trzymamy kciuki za sukces!

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

1 Comment

  1. Fajny gest ze strony Ultimakera, że wsparli taki projekt, kolejna drukarka na pewno się chłopakom przyda. Jednak z tego co wiem to większość część była drukowana na Zortraxie, a nie na Ultimakerze jak można by wywnioskować z artykułu…

Comments are closed.

You may also like