Ekologiczny samochód wydrukowany w 3D czyli Shell Concept Car

4

Ma być lekki, szybki, ekologiczny (dzięki bardzo niskiemu spalaniu) oraz częściowo wydrukowany w 3D. Shell Concept Car to pojazd zrealizowany w ramach „Project M” przez firmę Shell i Geo Technology wraz z legendarnym Gordonem Murrayem. Wprawdzie obietnice dotyczące oszczędności energii składane przez duże korporacje produkujące paliwa powinny być traktowane z lekkim przymrużeniem oka, ale zapewnienia firmy na temat użycia energii byłyby niezmiernie korzystne dla środowiska. W porównaniu do typowych samochodów miejskich, jego zużycie energii miałoby spaść o 34%, a biorąc pod uwagę małe samochody rodzinne, nawet o 50%.

Inspiracją był pojazd T.25 z 2010 r. projektu Gordona Murraya. Głównym założeniem projektu The Shell Concept jest minimalizacja zużycia energii. Dzięki drukowi 3D stworzono kompaktowy i ultralekki samochód miejski, który spala 2,64 l na 100 km przy prędkości 70 km/h. Karoseria została w dużej mierze wykonana z włókna węglowego, które można poddać recyclingowi. Część komponentów była wydrukowana w 3D. Samochód jest przeznaczony dla 3 osób, ma wymiary  1,5 m x 2,5 x 1,3 m i waży raptem 550 kg.

Gordon Murray – współautor projektu, opracował wiele pojazdów wyścigowych, w tym McLaren F1 oraz miejskich takich jak T.25, stanowiący główną inspirację przy tworzeniu kompaktowego i lekkiego Shell Concept Car. Maksymalna prędkość, którą uzyskał pojazd podczas testów to 156 km/h. W ciągu 15,8 sek. może rozpędzić się do 100 km.

shell2

Jak celnie komentuje swój projekt Gordon Murray, Shell Concept Car ma być nie tylko miejskim samochodem na miarę współczesnych czasów, ale również inspiracją do tworzenia kolejnych energooszczędnych pojazdów.

Źródło: http://www.3ders.org/

DODAJ KOMENTARZ:

4 komentarze

 1. Avatar

  Powstało już kilka drukowanych samochodów. Ale kto wydrukuje pierwszy ŁADNY samochód?

 2. Avatar
  Paulina Winczewska on

  Póki drukowane samochody nie wyglądają jak Multipla, to nie jest tak źle 😉

 3. Avatar

  https://youtu.be/NjuD2rCNHcE – moim zdaniem bardzo estetyczny i innowacyjny nie tylko z powodu użycia druku przestrzennego do stworzenia nadwozia/szkieletu auta. Zastąpiono blachę specjalną tkaniną zaprojektowaną przez firmą JackWolfskin. Jako prototyp bardzo fajne rozwiązanie. Tylko czy w ogóle a jeśli tak to kiedy takie auta wejdą do masowej produkcji ? 🙂

Leave A Reply