Pisząc o innowacyjnych aplikacjach technologii addytywnych niejednokrotnie podkreślaliśmy, jak ważny jest rozwój bazy tworzyw do druku 3D. Naukowcy odkrywając specjalistyczne materiały równocześnie szukają potencjalnych zastosowań, które pozwoliłyby na wykorzystanie potencjału proponowanego rozwiązania.

Interdyscyplinarnemu zespołowi badaczy z uniwersytetów w Madrycie, Jerozolimie i Singapurze udało się opracować nietoksyczny materiał polimerowy, którego właściwości umożliwiają wykrywanie nawet śladowych ilości wilgoci.

Tworzywo pod wpływem niewielkiej ilości wody zmienia kolor z fioletowego na niebieski, dzięki czemu może z powodzeniem pełnić funkcję wskaźnikową. Jako przykładową aplikację twórcy podają badanie paliw czy smarów pod kątem procentowej zawartości wody, co może mieć wpływ na właściwości fizykochemiczne.

Co ciekawe, przeprowadzone testy wykazały, że szczególnie efektywne jest wykorzystanie opracowanego tworzywa jako materiału do druku 3D. Doświadczalnie udowodniono, że wydruki 3D są w stanie wykryć 0,3-0,4 % wody w czasie krótszym niż dwie minuty i mogą być wykorzystane do wielokrotnego wykrywania wilgoci (zdaniem twórców, wystarczy osuszyć wydruk 3D aby wrócił do swojego pierwotnego koloru). Więcej o materiale opracowanym przez  zespół naukowców można znaleźć w publikacji źródłowej, opublikowanej w czasopiśmie naukowym Advanced Functional Materials.

Jak mówi Félix Zamora, członek zespołu badawczego, twierdzi, że stworzenie nowego materiału do druku 3D to kolejny krok w rozwoju tworzyw do druku 3D o nieszablonowych właściwościach. Według zapewnień, istnieje duża rodzina związków chemicznych, które wykazują wykazują interesujące właściwości magnetyczne, przewodzące i optyczne, a są stosunkowe łatwe do syntezowania.

Źródło: 3ders.org

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in Projekty 3D