U-Design nawiązała stałą współpracę z Rolandem Littwinem, twórcą popularnego na całym świecie software`u i firmware`u do obsługi drukarek 3D – Repetierem. Współpraca dotyczy wsparcia elektroniki autorstwa Krzysztofa – Unique One po stronie firmware`u sterującego drukarką 3D. W nowym wydaniu Firmware Repetier elektronika Unique One będzie wylistowana oficjalnie wśród innych światowych elektronik – będzie można wybrać ją tak samo jak pozostałe elektroniki podając przypisany jej numer w zakładce configuration.h.

Prace nad elektroniką Unique One trwają od drugiej połowy zeszłego roku, a jej pierwszą wersję (Rev A) można było obejrzeć na naszych łamach przy okazji wywiadu, jakiego Krzysztof udzielił nam  w sierpniu. Powstała ona jako rozwinięcie Sunbeam B autorstwa Wulfnora. Elektronika jest już po etapie testów i jej pierwsze partie, wyprodukowane przez profesjonalną firmę są już dostępne w sprzedaży. Aktualnie można je zakupić w promocyjnej cenie 239 PLN na Allegro (dostępnych tylko 10 szt.).

Unique One 01

Unique One rev. A i Unique One rev. B (wkrótce w sprzedaży)

Opis elektroniki:

  • procesor AT90USB1287
  • 5 kanałów do sterowania silnikami krokowymi (XYZ + 2 głowice)
  • zabezpieczenie przed odwrotnym podłączeniem zasilania
  • zabezpieczenie przeciążeniowe
  • rozpinane, profesjonalne złącza dla zasilania, termistorów, krańcówek, silników
  • pełnowymiarowe gniazdo SD
  • diody LED SMD + światłowód umieszczone na tej samej stronie płytki co SD i reset. Dzięki temu elektronikę będzie można czołowo montować do wewnętrznej strony obudowy drukarki i mieć podgląd na pracujące elementy
  • mikroprzełączniki do mikrokroku – wreszcie! Bo jumpery czy lutozworki zaczynały być mordęgą
  • wyprowadzone złącze na dedykowany panel LCD
  • potencjometry kontrastu i podświetlenia wyświetlacza LCD
  • złącze do podłączenia serva
  • złącze do podłączenia Bluetooth
  • złącze do podłączenia zewnętrznego impulsowego regulatora napięcia na 5V (w przypadku chęci zasilania z 24V)
  • złącze do podłączenia zewnętrznego czytnika SD (gdyby zaszła taka potrzeba)
  • dodatkowo wyprowadzone wszystkie sygnały, które były wolne na procesorze + piny z gnd, 5V i 12V (wszystko w 1 złączu)
  • opisy sygnałów w pinach
Dedykowany panel LCD do elektroniki Unique One rev. B

Dedykowany panel LCD do elektroniki Unique One rev. B

Opis pinów elektroniki przygotował Artur Krajewski (czyli Gigabajcior z forum MójRepRap.pl), który wspomagał Krzysztofa również przy ustawianiu najnowszej wersji Marlina dla Unique One. Elektronika Unique One rev. B trafi do nowych zestawów GATE.

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

20 Comments

  1. Bez rewelacji, w czym to jest lepsze od RAMP’a albo Raspberry ?

    1. TERAZ POLSKA? Cudze chwalicie – swego nie znacie? Cała Polska czyta dzieciom – Cały RepRap montuje Sunbeama i Unique One?

      1. No nie cała Polska. Większość montuje RAMPS ze względu na dostępność i ilość opisów w sieci. Elektronika Sunbeam była popularna gdy Krzysiek miał największy praktycznie jedyny sklep z reprapami dziś mamy Jelwek, ReprapShop. Get3d, Gadgets3d, i wiele innych gdzie właśnie dostępne są otwarte elektroniki.

        1. Chodziło mi o to, że mając alternatywę w postaci polskiego produktu, może warto skorzystać z polskiego produktu? Nie oceniam, która jest lepsza, przystępniejsza, łatwiejsza w instalacji. Po prostu na postawione domyślnie pytanie: po co o tym pisać lub o co całe halo, to właśnie o to. W PL też są fajne, rodzime alternatywy, może warto spróbować…?

          1. Tylko patrząc z puktu widzenia produkcji jeśli potzebuje 10 elektronik ramps mam w 3 dni u siebie a jeśli np trafię u Krzyśka na okres gdzie zostało 5 szt a następna seria będzie za 3 tygodnie co przerabiałem z głowicami jednego z Polskich producentów to albo wezmę 5 szt od Krzyska i 5 uzupełnię RAMPS czy innymi to spoko poza tym że z punktu widzenia serwisowego to urwanie uszu bo jeśli bierzesz zestaw serwisowy do klienta to musisz brać 10 róznych komponentów a jeśli masz stałych dostawców to serwis jest o wiele prostszy.

          2. Powiedz ile potrzebujesz a dostaniesz w chwilę. Aktualnie mamy moce przerobowe na kilka setek gotowych produktów w 3 dni 🙂

          3. Pisze że dostępne 10 szt. Pozatym przestałem lubić układy at90 usb od kiedy większość ludzi z systemami 64bit ma problemy komunikacyjne

          4. Sam pracuję na 64 bitowym Win7, instaluję elektronikę na Win8/8.1 64 bity – nie ma problemów w komunikacji. Oprócz tego pracuję na Linuxie, XP.

            Jak będziesz potrzebował 200 sztuk – daj znać – zaraz wyprodukujemy – to nie problem. 2-3 dni robocze na składanie potrzebne i realizowana jest wysyłka (jeśli dostawczy części nie nawalą, ale to od nas już nie zależy).

          5. No ja mam przyjemność z kilkoma systemami i też jakoś żyje. Taka rada na przyszłość jak już projektujemy elektronikę to trochę więcej ergonomii czyli to do czego ma być dostęp umieść na jednym boku tak aby możliwe byli umieszczenie tego w obudowie tak jak odo czy sunbeam 2. Bo USB i złącza do grzałek czy silników to słabo. będzie na pewno lepiej się pracowało z taką elektronika

          6. Jacku, zaprojektuj wpierw własną elektronikę a później doradzaj. Obok USB są krańcówki i termistory a wszystkie wysokopradowe obwody daleko daleko … 🙂

            Unique One rev. B była projektowana pod kątem łatwej zabudowy (wypuszczone wszelkie diody na światłowodzie + czytnik SD na tym samym boku + reset i nic więcej).

            A co chciałem osiągnąć – taki oto cel (znasz inną elektronikę, którą możesz tak fajnie zabudować i mieć dostęp do wszystkiego?)

            http://www.youtube.com/watch?v=_JYY-xGcALc

          7. Nie widzę potrzeby projektowania kolejnego układu na 8 bitowych układach skoro na rynku jest taki wybór 🙂 co do estetyki to każdy czuje ją inaczej. Jednak patrząc choćby na płytę główna PC to na tylnej ścianie wypuszczono są porty które mają być dostępne reszta jest w konserwie

          8. No a co masz na załączonym obrazku czy filmie powyżej? Staram się, ale nie potrafię Ciebie zrozumieć i mam wrażenie, że sam już błądzisz.

            Jeśli potrzebujesz profesjonalnej elektroniki – też mam – UDS3D, tylko, że to półka dużo, dużo wyżej niż to co oferowane na rynku a jej koszt to tyle, co niejednego zestawu DIY drukarki na Alledrogo. Na pokładzie masz 120MHz, 32 bity, wzmacniacze dla PT100, pełna filtracja, płytka 4-warstwowa itp itd

            http://www.mojreprap.pl/board/download/file.php?id=3575&mode=view

        2. A RAMPS przy Unique One to jednak duża różnica na niekorzyść RAMPS, więc nie rozumiem porównania?
          W moim przypadku nie chodzi o przyszłą sprzedaż ale o wsparcie wsteczne do wielu produktów, które już trafiło do klientów.
          Wszyscy mają RAMPS bo to najtańszy towar do kupienia w Chińczykowie na Aliexpresie – znaczy najlepszy? 🙂

          1. To że coś jest dostępne w chinach nie znaczy że każdy tam się zaopatruje. Układ arduino instaluje się przyjemnie na każdym systemie wystarczy zainstalować cura slicer i działa. Pozatym nie wiem czym się unique one tak wyróżnia scalak ta sama moc obliczeniowa drivery te same firmware ten sam. Plus wiele dodatków już opracowanych.

          2. Akurat w przypadku RAMPS tam się większość zaopatruje i taka jest prawda.
            CURA akurat nie jest najlepszym slicerem, więc słaby przykład.
            Czym się wyróżnia Unique One – jeden powie że niczym, że elektronika taka sama jak inne, drugi doceni to, że podłącza servo w dedykowane złącze i działa, że podłącza dedykowany panel LCD bez konfiguracji i działa, że ma zamontowaną SD, że ma zabezpieczone sygnały STP/DIR silników (chyba jako pierwsza i jedyna elektronika) i nie generuje się napięcie wsteczne przy poruszaniu osiami ręcznie, że nie ma upierdliwych zworek pod stepstikami, że ma porządne, wytrzymujące 16A ciągłego obciążenia złącza zasilania, że ma ciekawie wypuszczone diody pracy elementów wykonawczych, że ma zabezpieczenie przed odwrotnym podłączeniem czego inne elektroniki nie mają, że … ach, dużo by jeszcze wymieniać, ale po co to komu skoro ….

    2. Jak chlopaki zrobili do tego przyjazna integracje z Arduino IDE a nie te szamanskie rytualy jakie trzeba przy plytce printrbota wykonac aby zintegrowac to z Arduino IDE i zaprogramowac to ogromny plus i cos czego w tych wynalazkach na AT90 brakuje.

      1. Kurat to jest proste wystarczy przeprogramować sclak z poziomu programatora.

      2. Tu głównie chodziło o pełną integrację z firmware jak kolega zauważył, czego właśnie w elektronikach na AT90USB brak. Przygotowana pinologia łącznie z serwem, BT, wyświetlaczem, 2 głowice – teraz bez szarpania i „100 pytań do”.
        Każda nowa wersja firmware to była znów zagwózdka jak co ustawić – teraz tego nie będzie i każdy, kto ma taką elektronikę będzie mógł bez problemów wgrać nową wersję firmware Repetier.

  2. Open firmware. Zacnie.

  3. Elektronika jakich wiele. Mikroprzełączniki i rozpinane wtyczki do dla mnie overkill ale kto co lubi. W tej klasie i tak wygrywa cena, cytując Allegro:
    >Projekt bazujący na OpenSource, nie ma możliwości wystawienia gwarancji długoterminowej (jedynie na dostawę sprzętu)

    Pytanie do Pawła – czy ten tekst nie pasowałby bardziej do MdD3D, tam gdzie wylądowało info o SunBeamie 2.0?

Comments are closed.

You may also like