Amerykański producent filamentów 3Dom, wypuścił właśnie nowy filament, uzupełniając swoją ekologiczną linię tworzyw pochodzenia naturalnego o kolejny egzemplarz. Wspominaliśmy już o produkowanym przez nich filamencie z kawy oraz z „piwa”, teraz nadszedł czas na Entwined, filament z konopi.

Ameryka konopiami stoi. W dużym uproszczeniu można stwierdzić, że kraj ten wyrósł na konopiach. Podobno nawet Deklaracja Niepodległości została spisana na papierze wyprodukowanym z tej właśnie rośliny. Nie jest też żadną tajemnicą, że oprócz papieru, z konopi można wytwarzać również liny żeglarskie, odzież, paliwa, czy chociażby materiały budowlane. W branży druku 3D też pojawiały się już informacje na temat takiego filamentu. Materiał taki ma w swojej ofercie chociażby włoski producent Kanesis. Do wąskiego grona „eksperymentatorów” dołączyła właśnie firma 3Dom.

Podobnie jak ich wcześniejsze „bioplastiki” filament ten powstał we współpracy z c2renew. Materiał cechuje się kilkoma, unikalnymi właściwościami. Przede wszystkim jest naturalnie brązowy, więc nie zawiera żadnych barwników. W druku zachowuje się natomiast tak jak zwykłe PLA. Nie wymaga więc podgrzewanego stolika i jest kompatybilny ze wszystkimi drukarkami 3D, które są „PLA friendly”. Producent zaleca temperaturę drukowania w przedziale od 180° do 210° Celsjusza, ale generalnie sugeruje, aby zacząć od temperatury o 10° niższej, niż zwykle drukujemy, wykorzystując PLA. Jeśli koniecznie chcemy użyć podgrzewanego stołu, to jego temperaturę powinniśmy ustawić w granicach 45° C.

Entwined sprzedawany jest na szpulach 1 kg i dostępny jest w średnicach 1,75 mm oraz 3 mm. Podobnie jak inne filamenty z rodziny „eko”, nawijany jest na eko-szpule, które są w 100% wykonane z materiałów biodegradowalnych. Idąc dalej tym „eko-tropem”, produkcja Entwined jest bardziej przyjazna środowisku, niż produkcja PLA, ponieważ kukurydza (na której bazie produkowany jest PLA), jako produkt rolny, uprawiana jest przy użyciu różnego rodzaju nawozów sztucznych, herbicydów i pestycydów. Konopie natomiast są roślinnymi dużo bardziej odpornymi i nie wymagają aż takiej opieki.

3Dom, chcąc nadal pozostać w sferze przyjaznych środowisku materiałów, ma już w planach produkcję filamentu z biomasy.

Źródło: www.3dprint.com, www.3domusa.com

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

7 Comments

  1. konopie + duża temperatura = to nie może być legalne 🙂

  2. Czekam na filament z obornika 😉 gdzie są te unikalne cechy, o których piszesz Łukaszu ? 🙂

    1. „Przede wszystkim jest naturalnie brązowy, więc nie zawiera żadnych barwników.” No i może jeszcze to, że można nim drukować na zimnym stole bez użycia Gamplate 😉

      1. To, że można nim drukować na zimnym stole wcale nie jest fajne 🙁

        1. No w sumie to masz rację:)

      2. Nie mów, że używasz Gameplate

        1. Jeżeli o mnie chodzi, to akurat nie, ale myślę, że kolega Marcin może tej podkładki jednak używać;)

Comments are closed.

You may also like