Popularny ostatnimi czasy trend automatyzacji oraz redukcji stopnia ingerencji pracowników w procesy produkcyjne, reprezentowany m.in. przez Carbon, jest jednym z najważniejszych założeń koncepcji Przemysłu 4.0. EOS, jako jeden z wiodących producentów profesjonalnych urządzeń addytywnych, wpisując się obecnie zauważalne tendencje przedstawił kilka dni temu IPCM M pro – system optymalizujący pracę z sproszkowanymi materiałami metalowymi.

Rozwiązanie prezentowane przez EOS dedykowane jest użytkownikom jednego z najpopularniejszych urządzeń tego producenta – wysoce wydajnego system do produkcji addytywnej EOS M 290. IPCM M pro, sprzęgnięty z komorą roboczą daje możliwość sprawnego zarządzania materiałem – zarówno na poziomie jego transportowania jak i przesiewania czy napełniania komory roboczej. Dzięki temu, przemysłowy druk addytywny ulega znacznemu uproszczeniu, a co za tym idzie – czyni go przystępniejszą metodą produkcji.

Co więcej, za sprawą IPCM M pro niewykorzystany materiał, który nie został utwardzony światłem lasera może zostać automatycznie usunięty z komory roboczej, bez potrzeby ingerencji operatora urządzenia. Pompa próżniowa samoistnie transferuje materiał do stacji, gdzie jest przesiewany w atmosferze obojętnego gazu w specjalnie dostosowanym module.

Wydajność całego procesu to blisko 120 kilogramów przefiltrowanego proszku w ciągu 30 minut – oznacza to, że przepustowość rozwiązania proponowanego przez EOS jest o 50% wyższa niż w przypadku dostępnych obecnie urządzeń. Tak przetworzony materiał może zostać ponownie wykorzystany w procesach produkcyjnych, co implikuje znaczne zmniejszenie kosztów proszku metalowego.

Dla operatorów maszyn, zredukowany kontakt z materiałem budulcowym jest równoznaczny z obniżeniem stężenia szkodliwego pyłu w powietrzu, co prowadzi do oczywistego zwiększenia bezpieczeństwa i higieny pracy. Ponadto, mobilny system IPCM M pro pozwala na przesiewanie i przenoszenie dużych ilości materiału, co znacznie usprawnia proces produkcji i podnosi wydajność, umożliwiając zastosowanie w więcej niż jednym systemie.

Wdrożenie systemu EOS M 290 wzbogaconego o moduł IPCM M pro w cykl produkcyjny przedsiębiorstwa daje gwarancję najwyższej jakości tworzonych detali, charakteryzujących się powtarzalnością przy szerokiej gamie odpowiednich materiałów. Rozbudowanie niezawodnej maszyny addytywnej o stację, która poprzez częściową automatyzację ułatwi korzystanie ze sprzętu a także rozpoczęcie świadczenia usług doradczych przez firmę jest dowodem otwarcia się na nowe potrzeby klientów.

Oficjalnym dystrybutorem rozwiązań EOS w Polsce jest firma Bibus Menos.

Źródło: eos.info

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like