Fillamentum to jeden z najbardziej znanych, czeskich producentów filamentów przeznaczonych dla niskobudżetowych drukarek 3D, pracujących w technologii FDM. W ofercie firmy znajdziemy wszystkie najbardziej popularne z dostępnych na rynku tworzyw. Nie musimy tez daleko szukać, aby znaleźć tam również mniej popularne, uznawane czasem za „egzotyczne” tak zwane filamenty specjalne. Pośród nich znajdziemy grupę materiałów oznaczonych jako PLA Premium, gdzie umieszczono brokatowe i perłowe filamenty Extrafill.

Druk 3D w technologii FDM łączy się nierozerwalnie z widocznymi na powierzchni modeli prążkami. Każdy użytkownik tego typu urządzeń chcąc nie chcąc, albo od samego początku jest tego świadom i godzi się na to, albo musi zwyczajnie nauczyć się z tym żyć. Istnieje jednak grupa filamentów, która nawet przy stosowaniu wysokiej warstwy, dzięki swoim właściwościom, maskuje ten efekt. Są to głównie tworzywa zawierające w sobie różne domieszki, które pozwalają na uzyskiwanie efektów typu imitacja drewna lub kamienia. Podobnie jest z filamentami zawierającymi brokat.

W grupie Premium Filament znajdziemy aż dziesięć wyjątkowych brokatowo-perłowych tworzyw, takich jak Vertigo Grey, Rapunzel Silver, Vertigo Galaxy, Gold Happens, Noble Blue, Pearl Ruby Red, Pearl Night Blue, Pearl Violet, Pearl Green oraz Everybody’s Magenta. Wszystkie z nich dostępne są w średnicach 1,75 mm oraz 2,85 mm i sprzedawane są w cenie 26,50 € za szpulę tworzywa o masie 750 g. Tolerancja wymiarowa filamentu wynosi, według jego producenta, 0,05 mm.

Najpopularniejszym filamentem z serii Extrafill jest aktualnie Vertigo Grey. Wykonane przy jego pomocy wydruki zachwycają przede wszystkim jakością powierzchni. Poza ciekawym efektem samego błyszczącego, ciemnego tworzywa jego główną zaletą jest przede wszystkim „maskowanie” warstw i to nawet tych średniego kalibru, o wysokości 0,2 mm.

Najnowszy produkt z oferty, Vertigo Galaxy, powstał właśnie na fali popularności jego szarego odpowiednika. Podobnie jak jego pierwowzór, filament ten charakteryzuje się ciemna barwą i zatopionymi w nim cząstkami brokatowymi. Różnicą jest jednak jego odcień. Samo tworzywo posiada odcień oliwkowy, a brokat mieni się w kolorze złota.

Uzyskane przy pomocy Vertigo Galaxy wykończenie powierzchni charakteryzuje się podobnymi do poprzednika właściwościami, ale sam efekt końcowy jest jeszcze bardziej „spektakularny”. Użytkownicy, którzy mieli okazję drukować z tego tworzywa nazywają powierzchnię wydruków „niemal bezbłędną”.

Źródło: www.3dprintingindustry.com, www.fillamentum.com

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like