Druk 3D w medycynie upowszechnia się na tyle szybko, iż kolejne doniesienia na temat jego wykorzystania w leczeniu pacjentów lub przeprowadzaniu mniej lub bardziej skomplikowanych operacji stają się czymś oczywistym. Mimo to wykorzystywanie tej technologii w Polsce przez polskich lekarzy i chirurgów zawsze zasługuje na wyróżnienie – tym bardziej jeśli w danym przedsięwzięciu uczestniczą przedstawiciele znanych firm w polskiej branży druku 3D.

W marcu zeszłego roku opisywaliśmy na łamach CD3D projekt firmy Fabrykowanie.pl z Darłowa, zajmującej się tworzeniem modeli 3D gotowych do druku 3D, polegający na tworzeniu wydruków 3D na podstawie rysunków dzieci. Tym razem firma powraca z dużo poważniejszym projektem, jakim była pomoc w zaprojektowaniu i przygotowaniu do druku 3D implantu kości piętowej dla lekarzy z Powiatowego Centrum Zdrowia w Brzezinach. Projekt został zrealizowany wspólnie z firmą 3D Shapers z Białej.

W grudniu 2015 r. na Oddział Chirurgii Ortopedycznej Powiatowego Centrum Zdrowia w Brzezinach trafiła 25-letnia pacjentka, cierpiąca na deformację kości piętowej, do jakiej doszło pod wpływem wcześniejszego złamania. Lekarze, pod wodzą doktora Grzegorza Sobieraja musieli dokonać osteotomii i rekonstrukcji prawidłowego kształtu kości. Z pomocą przyszła im technologia druku 3D – ortopedzi zdecydowali się na wykorzystanie technologii druku 3D ze względu na możliwość otrzymania precyzyjnie odwzorowanego modelu kości pacjentki. Dotychczas lekarze posługiwali się jedynie zdjęciami rentgenowskimi, które nie dawały im tych samych możliwości.

W przygotowaniu trójwymiarowego modelu kości lekarzom pomogła firma Fabrykowanie, której zadaniem było stworzenie modelu 3D na podstawie przesłanych skanów 3D. Najpierw ze zdjęć rentgenowskich został wyeksportowany trójwymiarowy model, który następnie został poddany obróbce. Należało go zoptymalizować i dostosować do wymogów druku 3D w technologii FDM. Samym wydrukiem zajęła się firma 3D Shapers, która wydrukowała model z PLA.

Wydrukowany model posłużył lekarzom za model testowy, za pomocą którego mogli przygotować się do operacji i przeprowadzić jej symulację. Jest to coraz popularniejsza procedura wśród wielu chirurgów, dzięki której mogą oni lepiej zapoznać się z niuansami danego problemu i przetestować różne warianty postępowania.

Operacja została pomyślnie przeprowadzona 11 grudnia 2015. Pacjentka czuje się dobrze i wróciła już do pełni zdrowia.

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like