3DGence jest znane w Polsce przede wszystkim jako czołowy producent drukarek 3D – 3DGence ONE oraz INDUSTRY F340, tymczasem od roku firma świadczy także profesjonalne usługi druku 3D pod marką Faktoria 3D. Zlecenia są realizowane w technologii FDM (druk 3D z termoplastów) za pomocą maszyn własnej produkcji oraz SLA (druk 3D z żywic światłoutwardzalnych) za pomocą drukarek 3D The Form 2 amerykańskiego Formlabs. Park maszynowy liczy kilkadziesiąt maszyn co gwarantuje szybkie terminy realizacji pojedynczych zleceń a także umożliwia produkcję niskich serii produkcyjnych gotowych detali.

Od samego początku działalności 3DGence tworzyło różnorodne wydruki 3D na własne potrzeby. Dział Research & Development wykorzystuje autorskie drukarki do tworzenia prototypów nowych produktów. Dział Handlowy prezentuje próbki wydruków 3D z różnych materiałów klientom, a Dział Marketingu wykorzystuje je jako modele pokazowe na targach. Faktoria 3D była odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na wydruki 3D nie tylko wewnętrznych działów 3DGence, ale osób spoza firmy. Dzisiaj tworzenie wydruków użytkowych, części maszyn czy prototypów dla klientów zewnętrznych jest na porządku dziennym.

Faktoria 3D może stale zwiększać wydajność pracy poprzez dostęp do nowych drukarek 3D, których 3DGence jest producentem. Z punktu widzenia klientów przemysłowych dużą zaletą jest niewątpliwie możliwość realizacji zamówień za pomocą drukarek 3D INDUSTRY F340, które posiadają duży obszar roboczy na poziomie 26 x 30 x 34 cm, zamkniętą i podgrzewaną komorą oraz możliwością drukowania z szerokiej palety materiałów termoplastycznych, w tym specjalistyczny PEEK, charakteryzujący się wysoką wytrzymałością i odpornością temperaturową do 200°C.

Firma wykorzystuje także z powodzeniem swoje flagowe urządzenia – 3DGence ONE, które idealnie sprawdzają się w wydrukach realizowanych z PLA oraz elastycznego FiberFlex 40D. Drukarki 3D posiadają systemem szybkiej wymiany głowicy, co pozwala łatwo dopasować urządzenia do materiału eksploatacyjnego, z którego ma zostać wydrukowany zlecony detal. 3DGence ONE są najczęściej wykorzystywane w produkcji wydruków o mniej zaawansowanej geometrii, za to w dużych wolumenach.

W przypadku modeli wymagających dużej precyzji i odwzorowania nawet najmniejszych szczegółów sprawdzają się fotopolimerowe drukarki 3D The Form 2. Dzięki temu, Faktoria 3D ma możliwość wykonania praktycznie każdego zlecenia opartego o tworzywa sztuczne, zróżnicowane pod względem gabarytów, wytrzymałości fizyczno-chemicznej lub dokładności.

Jak opisuje to Paweł Kogut – kierownik Faktorii 3D, firma jest w stanie wykonywać zamienniki części maszyn, które mogą zostać wykonane za pomocą druku 3D, w szczególności jeśli element jest często modyfikowany. W wielu przypadkach można zrezygnować z technologii wtryskowej i po prostu zastąpić  ją drukiem 3D.


Jedną z realizacji Faktorii 3D tego typu było przygotowanie kolektora samochodu pożarniczego. Wydrukowany element dla firmy Bocar mógł zostać zweryfikowany i przetestowany dużo niższym kosztem i pozwolił uniknąć dużych wydatków na samym początku inwestycji. Bardziej skomplikowanym zleceniem było stworzenie wydruków makiet maszyn Grupy FAMUR. Stopień złożoności modeli był dość zróżnicowany – niektóre z nich składały się nawet z kilkudziesięciu małych elementów. Celem projektu było przedstawienie produktów znajdujących się w portfolio firmy na targach branżowych w formie nowoczesnych, wydrukowanych makiet.

Faktoria 3D wspiera klientów w kwestiach technicznych, doradzając w sprawach związanych z doborem odpowiedniej technologii, właściwego materiału oraz parametrów druku 3D. Dodatkowo zajmuje się także post-processingiem wydruków w tym m.in. klejeniem, szlifowaniem czy malowaniem.

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like