Farsoon, chiński producent przemysłowych drukarek 3D sukcesywnie umacnia swoją pozycję na rynku europejskim. Firma w swoim portfolio posiada przemysłowe maszyny zarówno do druku 3D z polimerów jak i metali. Od tego roku marka zyskała również oficjalnego dystrybutora swoich rozwiązań w Polsce.

Co więcej, producent prowadzi zaawansowane prace w obszarze R&D, szukając nowych zastosowań dla swoich technologii wytwórczych. Obecnie w europejskim oddziale Farsoon prowadzone są testy nad nową, szybszą metodą druku 3D – Flight.

W ramach projektu firma zawarła współpracę z Rapid Manufacturing AG, szwajcarskim dostawcą usług druku 3D z tworzyw sztucznych i wspólnie rozwijają metodę wytwarzania przyrostowego. Firma zainstalowała w Rapid Manufacturing AG urządzenie Flight-HT403P i od ponad miesiąca wspólnie prowadzą prace nad optymalizacją drukarki 3D do wytwarzania z tworzyw sztucznych.

Technologia Flight od Farsoon została zaprojektowana w taki sposób, aby zapewniała wydajniejsze wytwarzanie detali z materiałów polimerowych w procesie ich laserowego spiekania. Główną modyfikacją, jaką proponują twórcy metody jest zastąpienie standardowego lasera gazowego (o mocy 100 W) laserem światłowodowym (500 W) – cechują się one dłuższą żywotnością i większa intensywność.

Zastosowanie nowego lasera przełożyło się również na optymalizacje istotnego aspektu procesu wytwórczego, czyli czasu wytwarzania. Jak mówi dr Xu Xiaoshu, założyciel Farsoon Technologies, modyfikacja dostępnych technologii wytwórczych pozwoli na zwiększenie wydajności produkcji, co umożliwi wytwarzanie dużych serii elementów i zaspokoi potrzeby branży przemysłowej.

Dr Dirk Simon, dyrektor zarządzający europejską filią Farsoon dodaje, że optymalizacja urządzenia znacznie zwiększa jego konkurencyjność na tle dostępnych rozwiązań. Wstępne testy udowodniły, że opracowana technologia pozwala wytwarzanie elementów w wysokiej rozdzielczości, wykazujących odpowiednie właściwości mechaniczne przy zachowaniu niskiej chropowatości powierzchni.

Zwiększanie szybkości wytwarzania przyrostowego to aspekt, na którym skupia się coraz więcej producentów oraz przedstawicieli środowisk naukowych. Badaczom z Northwestern University w Evanston udało się opracować wielkogabarytowe urządzenie, które pozwala na szybkie wytwarzanie z żywic światłoutwardzalnych. Twórcy podkreślają, że drukarka 3D jest w stanie tworzyć modele o wysokości prawie pół metra w ciągu godziny.

Źródło: 3dprintingindustry.com

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like