FDA certyfikuje E-Denture – specjalistyczny materiał dentystyczny EnvisionTEC

0

E-Denture – specjalistyczny materiał do drukowania 3D wyrobów dentystycznych EnvisonTEC otrzymał certyfikację FDA – amerykańskiej Agencji Żywności i Leków. To trzeci materiał tego typu autorstwa producenta, zatwierdzony przez instytucję – wcześniej, w lutym 2016 r. otrzymały ją E-Guard i E-Dent. EnvisionTEC umacnia w ten sposób swoją pozycję w sektorze protetycznym, jednakże konkurencja w tym obszarze cały czas rośnie…

Branża protetyczna i stomatologiczna to jeden z obszarów, gdzie profesjonalne technologie przyrostowe zaczynają odgrywać coraz większą rolę. Przez wiele lat głównym motorem napędowym był druk 3D z metalu, za pomocą którego wykonywane są korony i mosty dentystyczne. Wraz z pojawianiem się nowych gatunków biokompatybilnych żywic światłoutwardzalnych i ich sukcesywnemu dopuszczaniu na rynek przez instytucje certyfikujące, możliwości stosowania drukarek 3D w produkcji modeli o zróżnicowanym przeznaczeniu.

Dzięki materiałom dostarczanym przez EnvisionTEC, protetycy mogą drukować m.in.:

  • modele dentystyczne lub ortodontyczne
  • formy do odlewów koron, mostów i protez
  • ochraniacze zębowe stosowane do korekcji zgryzu
  • szablony dentystyczne.

Dedykowanymi do drukowania tego typu modeli są drukarki 3D Vida i Perfactory:

EnvisionTEC nie jest jedyną firmą z branży druku 3D, budującą swoją silną pozycję w obszarze protetyki. W styczniu tego roku 3D Systems przejęło NextDent – czołowego producenta materiałów dentystycznych, a wraz z nim portfolio 12 certyfikowanych materiałów. Szwajcarski koncern Straumann – jeden z liderów światowego rynku dentystycznego, przejął w czerwcu tego roku 35% udziałów w Rapid Shape – niemieckiej firmie produkującej profesjonalne maszyny fotopolimerowe. Koncern od dłuższego czasu pracuje nad wdrożeniem zaawansowanych technologii przyrostowych w produkowaniu gotowych implantów.

Formlabs opracował szereg żywic dentystycznych dla swojej drukarki 3D The Form 2, a DWS zaprezentował DFAB 3D – urządzenie zdolne drukować 3D naturalnie wyglądające zęby z żywic światłoutwardzalnych w czasie zaledwie 20 minut.

Źródło: www.3dprintingindustry.com

Udostępnij.

O autorze

Paweł Ślusarczyk

Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. oraz Business Development Manager. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie, zdobyte w branży IT, reklamowej i poligraficznej. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku.