Filament w granulacie od colorFabbu

2

W zeszłym tygodniu pisałem o DAVIDZIE – pierwszej niskobudżetowej drukarce 3D mającej drukować w technologii FDM z materiału w formie granulatu, a tymczasem colorFabb – czołowy producent filamentów w Europie ogłosił, że rozpoczyna sprzedaż swoich materiałów do druku 3D właśnie w postaci granulatu! Co ciekawe, oprócz standardowego PLA w ofercie pojawi się również kompozyt plastiku i drewna, czyli WoodFill. Aktualnie oferta ma charakter testowy i jest kierowana do dość wąskiego grona osób korzystających z tanich, niskobudżetowych wytłaczarek do filamentu, jednakże gdyby DAVID – i jego potencjalni następcy, odniósłby sukces rynkowy, wtedy tego typu oferta spotkałaby się z dość dużym zainteresowaniem.

colorFabb oferuje klientom zestawy testowe (test-packi), w którym każdy zawiera po 4 opakowania różnego granulatu. Klient zamawiając zestaw może wybrać pożądaną kombinację kolorów. Zestaw waży 1,2 kg. To co może czynić tą ofertę atrakcyjną to cena. Rolka 0,75 kg PLA kosztuje 35,95 € podczas gdy 1,2 kg granulatu 25 €. Jeśli chodzi o WoodFill to cena jest jeszcze lepsza, gdyż za 1,2 kg granulatu płaci się 20 € podczas gdy 0,6 kg kosztuje nominalnie 39,95 €.

colorFabb granulat 01

Ceny zestawów kształtują się następująco:

  • PLA/PHA – 25 €
  • woodFill – 20 €
  • XT – 20 €
  • PLA – 12.50 €

colorFabb granulat 03

Źródło: www.3ders.org
Grafika: [1] [2] [3]

Udostępnij.

O autorze

Paweł Ślusarczyk

Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. oraz Business Development Manager. Posiada ponad 12-letnie doświadczenie w biznesie, zdobyte w branży IT, reklamowej i poligraficznej. Od stycznia 2013 roku związany z drukiem 3D.

  • Zastanawiam się jak będą wyglądać wydruki gdy pomieszamy kilka kolorów granulatu, czy bedzie nowy kolor czy raczej połączenia przypadkowe fragmentów kolorów.

  • Paweł Kalinowski

    Jeżeli poszczególne granulki tworzywa będą wystarczająco długo ze sobą mieszane (a to zależy od budowy głowicy drukującej – mam na myśli długość strefy uplastycznienia materiału i występowania mieszania), to jest szansa, że dojdzie do ujednorodnienia koloru. Nie znając budowy głowicy oraz granulacji tworzywa można powiedzieć tak: można się spodziewać wszystkiego zaczynając od występowania „kropek” poprzez „kreski” jednobarwne, na miszmaszu składającym się z cieniutkich pasków różnych kolorów wymieszanych w sposób dowolny w obrębie każdej warstwy kończąc na łagodnym przechodzeniu pomiędzy kolorami lub nawet ujednorodnieniu koloru. Biorąc pod uwagę, że głowice w drukarkach są małe w porównaniu do wtryskarki czy wytłaczarki nie spodziewałbym się cudów.

    Wiadomo jaka jest granulacja, czyli wymiary granulatu, średnica granulki?