Final Proof – realistyczny podgląd wydruku 3D autorstwa Sculpteo

0

Sculpteo – jedna z największych na świecie firm oferujących usługi druku 3D on-line, zaprezentowała na targach CES w Las Vegas aplikację, która może okazać się prawdziwym hitem wśród projektantów i designerów wykorzystujących w swojej pracy technologię druku 3D. Final Proof prezentuje najbardziej realistyczny podgląd wydruku 3D symulując potencjalną utratę jakości wynikającą z zastosowania określonej technologii. Co więcej, jest on renderowany i zwraca teksturę typową dla danego materiału dzięki czemu użytkownik może sobie bardzo dobrze wyobrazić jaki efekt końcowy osiągnie zamawiając dany wydruk od Sculpteo. Firma liczy na to, że to rozwiązanie będzie prawdziwą rewolucją jeśli chodzi o usługi druku 3D on-line. Czy ma ku temu podstawy…?

Teoretycznie ma na to szansę, ponieważ tego typu rozwiązanie jest czymś idealnym dla projektantów, idealnie wpisując się w koncepcję WYSIWYG (“what you see is what you get” – dostajesz to co widzisz). A niestety dla projektantów technologia druku 3D jest dość zwodnicza – wydruk wyjęty prosto z drukarki 3D (szczególnie w przypadku technologii FDM), nie zawsze pokrywa się z oczekiwaniami autora projektu. Dotyczy to zarówno utraty dokładności, zaniku pojedynczych detali jak również wyglądu powierzchni wydruku. Doświadczeni użytkownicy drukarek 3D nie mają z tym problemów – bazując na swoim doświadczeniu (często okupionym szeregiem nieudanych prac) wiedzą już na etapie projektowania czego można się spodziewać po danej technologii, a z czego lepiej po prostu zrezygnować.

Sculpteo Final Proof 01

Jako że druk 3D coraz bardziej się popularyzuje i coraz większa ilość użytkowników zaczyna próbować swoich sił w zlecaniu wydruków 3D lub samodzielnego ich wykonywaniu, tego typu aplikacje mają szansę cieszyć się sporym powodzeniem, gdyż pozwolą unaocznić wszystkie niuanse wynikające z wykorzystania określonej technologii. Co więcej, wizualizacja on-line wyświetli się po kilku-kilkunastu sekundach, podczas gdy w rzeczywistości efekt końcowy zostanie „odkryty” po kilku godzinach w przypadku wydruku w technologii FDM oraz… kilku-kilkunastu dniach w przypadku zamówienia wydruku przez platformę pokroju Sculpteo lub Shapeways.

Final Proof jest dostępny dla wszystkich użytkowników Sculpteo za darmo. Na stronie można zamówić szczegółowy raport dotyczący modelu do druku 3D, zawierający m.in. test wytrzymałości, dokładne wymiarowanie oraz szczegółową wycenę. Raport jest wysyłany e-mailem lub wyświetlany w postaci PDF. Przykładowy plik tego typu można obejrzeć tutaj.

Sculpteo Final Proof 02

O ile nie przeceniałbym rzeczywistego wpływu jaki ta aplikacja będzie miała na branżę druku 3D na świecie, z pewnością może stanowić fantastyczne narzędzie dla wszystkich, którzy zaczynają przygodę z branżą druku 3D, przymierzają się do usługi zamówienia wydruku za pomocą platformy usługowej, lecz mają dość niewielkie wyobrażenie o rzeczywistej specyfice poszczególnych technologii. Final Proof pomoże z pewnością uniknąć wielu rozczarowań – choć pamiętajmy, iż rozmawiamy wyłącznie o renderach, nie prawdziwych wydrukach.

Źródło: www.3ders.org
Grafika: [1] [2] [3]

DODAJ KOMENTARZ:

Leave A Reply