FLEXA – nowa drukarka 3D z 3NOVATICA trafia do przedsprzedaży

4

3NOVATICA, czyli dawne Unique Design, to jedna z najdłużej działających firm w branży niskobudżetowych drukarek 3D w Polsce. Jej założyciel – Krzysztof Dymianiuk wprowadził na rynek kilka konstrukcji, które stały się wiodącymi jeśli chodzi o popularność i ilość sprzedanych egzemplarzy. Mowa tu przede wszystkim o BiBONE i GATE. O ile obydwie konstrukcje są typowymi RepRapami o otwartej konstrukcji, rok temu Krzysztof zaprezentował koncept swojego nowego dzieła w postaci Cubo, które zostało z czasem przemianowane na Profabba – drukarki 3D z zamknięta komorą roboczą i szeregiem gadżetów w postaci m.in. wysuwanego stołu roboczego. I gdy wszyscy z niecierpliwością wypatrywali premiery tego urządzenia, z końcem lipca Krzysztof zaprezentował na swoim forum coś całkowicie nowego i odmiennego – FLEXĘ… Dziś, blisko miesiąc po jej pierwszej prezentacji startuje przedsprzedaż.

Na podstawie rozmów jakie przeprowadziłem z przedstawicielami firmy 3NOVATICA wynika, iż FLEXA ma być ich odpowiedzią na Zortraxa M200. Choć na pierwszy rzut oka obydwa urządzenia są nieco podobne pod względem wizualnym (obydwa są zamknięte w skrzynkowej, metalowej obudowie), gdy spojrzeć w specyfikację okaże się, że różnic jest sporo. FLEXA posiada nieco większy obszar roboczy na poziomie 19 x 19 x 23 cm oraz występuje w wersji z dwoma głowicami. Ma także szereg gadżetów, które choć nie mają bezpośredniego wpływu na jakość pracy urządzenia, mogą znacząco ją umilić. Mowa o czujniku temperatury wewnątrz obszaru roboczego, który zmienia kolor światła w zależności od jej wysokości (czerwone – podwyższona, niebieski – bezpieczna), kamerę internetową, czy podgrzewany, zewnętrzny podajnik filamentu. Dodatkowo ma bardzo atrakcyjny, „czysty” design oraz możliwość zamówienia drukarki 3D w jednym z kilku dostępnych kolorów.

W przeciwieństwie do Zortraxa korzysta z open-source`owego oprogramowania w postaci dedykowanej wersji Repetiera Host, ma za to możliwość druku 3D z dowolnego filamentu jaki jest na rynku (ABS, PLA, Laywood, Laybrick i ich pochodne). Jednakże najważniejsze różnice to cena urządzenia i kwestia gwarancji. FLEXA w wersji BASIC (z jednym extruderem) kosztuje 5499,00 PLN netto (6763,77 PLN brutto), tj. o 1400 PLN netto mniej od Zortraxa M200. W cenie zawarta jest również 2-letnia gwarancja na urządzenie, podczas gdy Zortrax każe za to płacić dodatkowe 1199,00 PLN netto.

FLEXA 01

Cena 5499 PLN netto za urządzenie tej klasy to fantastyczna cena. Niestety w przypadku wyższych wersji znacząco rośnie… FLEXA BOX, czyli drukarka 3D wyposażona w podgrzewany pojemnik na filament kosztuje 6699,00 PLN netto (8239,77 PLN brutto), natomiast FLEXA DUO kosztuje 7499,00 PLN netto (9223,77 PLN brutto).

Tymczasem w ogłoszonej właśnie przedsprzedaży można kupić FLEXĘ wyposażoną w dwie głowice, w promocyjnej cenie… FLEXY BASIC, czyli 5499,00 PLN netto! Przedsprzedaż trwa do wyczerpania limitów, termin rozpoczęcia wysyłek poczynionych zamówień rozpoczyna się w połowie października tego roku.

Specyfikacja drukarki 3D:

 • technologia druku 3D: FDM
 • obszar roboczy: 19 x 19 x 23 cm
 • rozdzielczość warstw: 62,5 mikronów, 125 mikronów, 250 mikronów
 • średnica filamentu: 1,75 mm
 • średnica głowicy: 0,5 mm
 • ilość głowic: 1 lub 2
 • materiały do druku 3D: ABS, PLA, Laywood, Laybrick
 • panel LCD
 • czujnik temperatur ze zmianą światła
 • kamera internetowa

Dodatkowe cechy urządzenia:

 • napęd osi XY w układzie H
 • system DIG “Drive Inside the Guide”: elementy przeniesienia napędu osi XY umieszczono w prowadnicach liniowych osi Z – większe bezpieczeństwo użytkowania
 • układ napędowy osi XY zbudowany na cichych, precyzyjnych szynach 12 mm
 • Czysta komora” w obszarze wydruku: silniki napędowe XYZ umieszczone w dolnej komorze drukarki
 • 1 lub 2 głowice – możliwość łatwej rozbudowy
 • łatwy serwis filamentu: możliwość umieszczenia na zewnątrz drukarki, w niezależnym podajniku
 • podajnik filamentu utrzymuje stałą temperaturę (50°C) i podaje informację o ilości pozostałego materiału
 • osłona głowic – dodatkowa ochrona przed poparzeniem
 • kilka opcji kolorystycznych w ofercie z możliwością zamówienia dowolnego koloru.

FLEXA 02

Jeżeli FLEXA okaże się choć w połowie tak dobra jak mówią o tym jej opisy, to może sporo zawojować na rynku. Z uwagi na markę jaką cieszą się konstrukcje Krzysztofa z pewnością początkowy feedback ze strony społeczności skupionej wokół forum MójRepRap powinien być korzystny. Wiadomym jest jednak, że prawdziwym sprawdzianem dla FLEXY będą opinie osób spoza społeczności i branży, czyli z firm projektowych i przemysłowych, które są naturalnymi klientami tego typu drukarek 3D.

Czy zagrozi w jakikolwiek sposób Zortraxowi? Wszystko zależy od tego jaka będzie jakość wydruków oraz łatwość korzystania z urządzenia. Na starcie ma z pewnością przewagę w dwóch rzeczach, które wywołują sporą rozterkę w przy decyzjach zakupowych w kontekście Zortraxa: lepszą cenę i gwarantowaną gwarancję (i to na 2 lata!). Jeżeli dodamy do tego możliwość zakupu urządzenia z dwoma głowicami (ale za wyższą cenę) okaże się, że FLEXA może wykorzystać wszystkie słabości konkurenta z Olsztyna. Jak będzie w rzeczywistości – odpowiedź powinniśmy poznać już niedługo?

Udostępnij.

O autorze

Paweł Ślusarczyk

Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. oraz Business Development Manager. Posiada ponad 12-letnie doświadczenie w biznesie, zdobyte w branży IT, reklamowej i poligraficznej. Od stycznia 2013 roku związany z drukiem 3D.