W opublikowanym wczoraj POWER RANKINGU polskich producentów drukarek 3D pisałem, że mimo iż czołówka branży jest względnie ukonstytuowana, cały czas pojawiają się na rynku nowi producenci prezentujący swoje autorskie urządzenia. Jednym z nich jest lubelska firma 3Dproto Sp. z o.o., która zaprezentowała się po raz pierwszy na niedawnych targach Inno-Tech w Kielcach. Firma jest twórcą drukarki 3D o nazwie flexFORM, która jest reklamowana jako urządzenie Plug&Print, z autopoziomującym się stołem roboczym, kasetą na filament zamykaną wewnątrz obudowy oraz tabletem 7″ służącym do komunikacji. Posiada obszar roboczy na poziomie 20 x 20 x 18 cm i stół, który jest podgrzewany. Aktualnie kosztuje 5999 PLN netto w przedsprzedaży.

Firma 3dproto jest polskim producentem i dystrybutorem urządzeń opartych o nowoczesne technologie. Tworzy ją zespół wysoko wykwalifikowanych inżynierów, projektantów, programistów i elektroników, pasjonujących się drukiem 3D. Spółka świadczy również szeroka game usługi w zakresie projektowania, prototypowania oraz skanowania 3D z użyciem sprzętu marek Stratasys i GOM oraz drukarek 3D flexFORM.

flexFORM 01

Jeśli chodzi o flexFORM to urządzenie zostało stworzone z myślą o niezawodności i prostocie obsługi. Zgodnie z teoria plug&print, wystarczy uruchomić urządzenie i rozpocząć drukowanie wybranego modelu z podanym filamentem. Dołączony 7” tablet zapewnia szybki dostęp do podstawowych funkcji. Zastosowanie wysokiej jakości podzespołów i trwalej metalowej obudowy umożliwia osiągniecie wysokiej jakości wydruków oraz zwiększa niezawodność urządzenia. Kształty obudowy podkreślono perforacją przepuszczającą podświetlenie LED.

Jak zapewnia producent, obsługa drukarki 3D jest prosta i nie wymaga fachowej wiedzy. flexFORM nie wymaga składania – urządzenie jest gotowe do działania od razu po wyjściu z pudełka. Intuicyjny interfejs pozwala rozpocząć proces drukowania w kilka sekund korzystając dowolnie z tabletu lub komputera. Dla zaawansowanych użytkowników przewidziano zaawansowane opcje, dzięki którym można wprowadzić dowolne wartości parametrów druku 3D.

Specyfikacja techniczna urządzenia:

technologia: FDM

  • obszar roboczy: 20 x 20 x 18 cm
  • rozdzielczość: 50 – 100 mikronów
  • średnica dyszy: 0,4 mm
  • średnica filamentu: 1,75 mm
  • rodzaj drukowanego materiału: każdy, topiący się w temperaturze 240°C
  • oprogramowanie: Forge, Forge Mobile
  • systemy operacyjne: Windows, Android
  • łączność: USB, Wi-Fi, karta SD.

Dodatkowo drukarka 3D posiada system autokalibracji stołu roboczego, podgrzewany blat, kasetę na filament z automatycznym przechwytem nitki filamentu wprowadzającego go do extrudera oraz wspomniany tablet 7″. Wkrótce mamy nadzieję napisać na temat tego urządzenia coś więcej…

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like