Formlabs to jeden z najpopularniejszych na świecie producentów desktopowych drukarek 3D, działających w technologii SLA. Można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że firma ta może poszczycić się największą sprzedażą tego typu urządzeń. Nie dziwi więc fakt, że spółka przyciąga kolejnych inwestorów niczym magnes. Ostatnie, wynoszące 15 milionów dolarów dofinansowanie, wywindowało wartość Formlabsa do magicznej bariery jednego miliarda dolarów.

Wydaje się, że popularność Formlabsa nie słabnie i utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie od pamiętnej kampanii na Kisckstarterze z 2012 roku. Zebrana wówczas kwota niemal 3 mln dolarów była w tamtym okresie rekordowa, jeśli chodzi o drukarki 3D. Niespotykany sukces stał się nawet przyczyną chwilowych kłopotów firmy, ponieważ ogromna popularność i duża ilość zamówień przyczyniła się do znacznych opóźnień w ich realizacji.

Pierwsze dofinansowanie trafiło do amerykanów jeszcze w 2013 roku. Było to 19 mln dolarów pochodzące od funduszu DFJ Growth. Pieniądze te pozwoliły firmie na szybszą realizację wcześniejszych zamówień, upłynnienie procesu dystrybucji modelu Form 1 oraz zaprezentowanie, jeszcze w tym samym roku, modelu Form 1+.

Rok po premierze Form 2 łączna kwota dofinansowania wzrosła do 55 mln dolarów. Stało się to za sprawą emisji akcji serii B, dzięki którym pozyskano 35 mln dolarów od kilku dużych inwestorów. Emisja akcji serii C miała natomiast miejsce w kwietniu bieżącego roku. Uzyskany w ten sposób zastrzyk finansowy wynosił 30 mln dolarów, windując łączną kwotę pozyskanych do tej pory środków do 85 mln dolarów.

Po niespełna czterech miesiącach od tego wydarzenia Formlabs ogłosił, że kolejny fundusz inwestycyjny postanowił w niego zainwestować. Tym razem jest to New Enterprise Associates, a pozyskana kwota, chociaż najmniejsza z dotychczasowych, bo wynosi „zaledwie” 15 mln dolarów, zwiększyła łączną wartość dofinansowania do 100 mln dolarów, a wartość firmy wzrosła tym samym do 1 mld dolarów.

W chwili obecnej Formlabs zatrudnia ponad 500 pracowników w biurach zlokalizowanych w Ameryce Północnej, Europie oraz Azji.

Źródło: www.formlabs.com

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like