O ile w technologii FDM zaobserwować możemy pogoń w dążeniu do uzyskania kolorowych wydruków 3D, tak w przypadku druku 3D z fotopolimerów temat ten niemal nie istnieje, a barwy żywic ograniczają się do kilku kolorów bazowych. Formlabs wychodząc naprzeciw oczekiwaniom określonej grupy użytkowników, wprowadził właśnie Color Kit, który daje możliwość stworzenia własnego, indywidualnego koloru żywicy.

W przypadku technologii FDM sposobów na uzyskanie kolorowych wydruków jest co najmniej kilka. Od systemów wieloekstruderowych, przez pojedynczy ekstruder z mieszalnikiem filamentu, aż po nadawanie filamentowi barwy poprzez natryskiwanie na niego kolorowego tuszu, jak ma to miejsce w drukarce 3D da Vinci Color.

Sytuacja wygląda jednak zgoła inaczej w przypadku fotopolimerowych drukarek 3D. Tutaj w większości przypadków kolor służy wyłącznie do odróżnienia danego rodzaju żywicy, a kilka kolorów dla jednego typu materiału uchodzi wręcz za ekstrawagancję. Jest to oczywiście duże uogólnienie i kolorowe żywice tak naprawdę są dość często spotykane, ale nie zmienia to faktu że ich różnorodność zamyka się z reguły w kilku barwach podstawowych.

Powodem takiego stanu rzeczy jest w głównej mierze grupa odbiorców tego typu urządzeń, pośród których statystycznie najwięcej jest użytkowników profesjonalnych/przemysłowych. Dla nich różnorodność kolorystyczna ma mniejsze znaczenie. Drukarki SLA/DLP stają się jednak coraz bardziej powszechne przez co przybywa coraz więcej nowych pomysłów na ich wykorzystanie, a dla niektórych z nich kolor ma istotne znaczenie. Większość liczących się producentów stara się dostrzegać te potrzeby i do grona tego zalicza się również Formlabs, który zaprezentował właśnie Color Kit, pierwsze zintegrowane rozwiązanie mieszania kolorów dla technologii SLA.

Color Kit to zestaw składający się z bazowej żywicy Formlabs oraz pięciu buteleczek z pigmentami w kolorach cyjan, magenta, yellow, black oraz white. Dodatkowo producent dostarcza strzykawki do precyzyjnego pomiaru ilości danego barwnika oraz książeczkę, w której znajdziemy przepisy na stworzenie szesnastu różnych kolorów, poprzez mieszanie pigmentów w odpowiednich proporcjach. Istnieje tutaj również pole do improwizacji i tworzenia własnych, niepowtarzalnych odcieni.

Ponieważ żywica nie jest gotowym do użycia, dostarczanym do klienta produktem, to została zaklasyfikowana do eksperymentalnych materiałów Form X. W grupie tej znajduje się również między innymi eksperymentalna żywica ceramiczna. Zestaw Color Kit jest już dostępny w sprzedaży i można go nabyć u lokalnych dystrybutorów marki Formlabs.

Źródło: formlabs.com/blog/introducing-color-kit/

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like