W serii formnext 2017 opisywaliśmy rozwiązania prezentowane przez najważniejsze firmy z branży addytywnej – w naszej relacji nie może jednak zabraknąć polskich akcentów. Dla 3DGence, polskiego producenta drukarek przestrzennych, targi we Frankfurcie stały się okazją do zaprezentowania nowych urządzeń – INDUSTRY F340 i projektu o roboczej nazwie DOUBLE, a także ogłoszenia współpracy z dostawcą filamentów VERBATIM.

Targi formnext, uważane są przez wielu za najważniejszy event związany z technologiami addytywnymi, dla firm z branży są okazją nie tylko do zaprezentowania swoich produktów na arenie międzynarodowej, ale również pozyskania wartościowych kontaktów. Jak przyznają specjaliści z 3DGence, polscy producenci drukarek przestrzennych przestają być postrzegane jedynie przez pryzmat prostych, niedrogich urządzeń, a przemysłowe drukarki FDM w polskim wydaniu reprezentują już światowy poziom.

INDUSTRY F340

Głośno zapowiadana premiera nowego urządzenia od 3DGence, które ma zastąpić dotychczasowy model INDUSTRY, jest dla firmy okazją do poszerzenia zakresu potencjalnych zastosowań, również w procesach wytwarzania detali z specjalistycznych tworzyw termoplastycznych, wymagających wyższych zakresów temperaturowych (nawet do 500 °C).

Konstrukcja INDUSTRY F340 wyposażona w grzaną komorę z zaawansowanym systemem regulacji temperatury umożliwia wykorzystanie w produkcji materiałów specjalistycznych – m.in. PEEK, ABS czy PP. Moduł dwugłowicowy, posiadający system szybkiej wymiany, umożliwia dobór odpowiedniego typu materiału. Smart Material Manager monitoruje warunki przechowywania materiałów oraz daje możliwość monitorowania wagi pozostałego materiału drukującego. Co więcej, otwarta baza materiałów pozwala na wybór odpowiedniego filamentu, który spełni wszystkie wymagania użytkownika.

Wśród nowych funkcji warto wspomnieć też o wymiennych modułach dopasowane do indywidualnych potrzeb klienta pod kątem zakresu temperatur w trzech wersjach:

  • PRO – temperatura pracy 150 – 265°C,
  • HT – temperatura pracy 265 – 340°C,
  • HT max – temperatura pracy 340 – 500°C.

 

3DGence starając się dopasowywać do oczekiwań klientów zapewnia, że uwagi odwiedzających na temat  kolejnych materiałów zostaną uzwględnione i będą systematycznie wprowadzane do oferty filamentów INDUSTRY F340. Jeśli chodzi o całkowicie zoptymalizowane pod względem konstrukcji urządzenia pierwsze sztuki trafią do Francji, a kolejne zamówienia będą realizowane w innych krajach Europy Zachodniej (w Niemczech i Austrii jeszcze w 2017 roku).

DOUBLE

Co więcej, 3DGence pracuje nad projektem pod roboczą nazwą 3DGence DOUBLE – drukarką przestrzenną, która pojawi się w pierwszym kwartale 2018. Główną zaletą ma być wytwarzanie detali o skomplikowanych geometriach  z wykorzystaniem materiału podporowego, rozpuszczalnego w wodzie – według producentów urządzenie za sprawą konkurencyjnej ceny może rywalizować z innymi, popularnymi desktopowymi drukarkami 3D m.in. Ultimaker 3

Szczegółowa specyfikacja techniczna pojawi się w grudniu 2017 – wtedy też rozpocznie się możliwość składania zamówień na pierwsze egzemplarze na specjalnych warunkach w limitowanej serii.

 

Współpraca z VERBATIM

Od dłuższego czasu działy R&D VERBATIM oraz 3DGence współpracują nad zapewnieniem optymalnej relacji pomiędzy profesjonalnymi drukarkami 3DGence oraz filamentami japońskiego producenta, dla zagwarantowania najlepszej jakości wydruków. Zarówno Industry F340 jak i DOUBLE będą całkowicie kompatybilne z materiałami oferowanymi przez Mitsubishi Chemicals.

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like