formnext 2017: debiut rynkowy TruPrint 5000, największego systemu produkcji addytywnej z proszków metalicznych od Trumpf

0

Trumpf nie zwalnia tempa – kilka miesięcy temu niemiecki producent narzędzi i urządzeń do obróbki metali zaprezentował dwa systemy do produkcji addytywnej w technologii LMF (laser metal fusion) – TruPrint 3000 oraz TruPrint 5000. Podczas tegorocznych targów formnext w Frankfurcie swoją premierę rynkową miał najnowszy system produkcji addytywnej z proszków metalicznych – TruPrint 5000.

Największy system produkcji przestrzennej w ofercie Trumpf jest przez twórców określany jako najszybsze, a także najbardziej wydajne urządzenie w swojej klasie. Drukarka przestrzenna zawdzięcza to swojej innowacyjnej konstrukcji – system działania trzech laserów o mocy 500W został zoptymalizowany przez inżynierów Trumpf w taki sposób, aby umożliwić jednoczesną pracę ogniw w dowolnym miejscu komory roboczej. W rezultacie TruPrint 5000 daje możliwość generowania komponentów znacznie szybszy i wydajniejszy sposób, niezależnie od ilości czy stopnia złożoności geometrii detali.

Wysoki stopień automatyzacji procesów w systemie w połączeniu z stosunkowo szybkim tempem wytwarzania sprawia, że TruPrint 5000 sprawdzi się w roli urządzenia do produkcji seryjnej. Urządzenie umożliwia wytwarzanie detali o średnicy sięgającej 300 mm oraz wysokości nawet 400 mm z wykorzystaniem szerokiej gamy proszków metalicznych.

Trumpf-Centrum_Druku_3D

System TruPrint 5000 wzbogacony o manipulator robotyczny

Producenci mogą pochwalić się również pozytywnymi wynikami testów swojego sprzętu przeprowadzanych w ramach projektów prowadzonych m.in. w firmie Bosch. System TruPrint 5000 pozwolił na produkcję seryjną przeprojektowanego zaworu jednego z serwomechanizmów. Detale wytworzone w technologii LMF, stanowiącej uzupełnienie dla konwencjonalnego procesu produkcji, cechują się mniejszą wagą, a zoptymalizowane struktury kanału zmniejszają straty przepustnicy prowadząc do oszczędności energii.

Połączenie urządzenia do produkcji addytywnej z rozwiązaniami z zakresu robotyki nakreśla kierunek, w którym Trumpf zamierza rozwijać swoje systemy – robotyczny manipulator może wpłynąć na znaczną automatyzację zarówno na poziomie wytwarzania jak i post-processingu. Tak zintegrowany system, wpisując się w zasady tzw. Fabryk Przyszłości, tworzonych według zasad Przemysłu 4.0., zapewnia ciągłość produkcji i wysoką wydajność procesów.

Trumpf-Centrum_Druku_3D

Serwomechanizm z elementami wydrukowanymi 3D w technologii LMF

Urządzenie ze względu na wprowadzone funkcje ułatwiające automatyzację wytwarzania przekładające się na oczywiste usprawniania proces produkcji części metalowych może znaleźć zastosowanie w przedsiębiorstwach z szerokiego spektrum branż – m.in. w przemyśle lotniczym, produkcji narzędzi i czy implantów medycznych.

Trumpf-Centrum_Druku_3D

Możliwość stosowania proszku tytanu medycznego otwiera szerokie możliwości dla urządzeń Trumpf w sektorze medycznym

Trumpf-Centrum_Druku_3D

Jak twierdzą producentci, jeśli rynek technologii addytywnych nadal będzie rozwijał się w tak dynamicznym tempie Trumpf ma szansę zdobyć wiodącą pozycję na rynku producentów systemów wytwarzania przestrzennego. Według ich zapewnień, globalna sieć usług firmy a także zdolność adaptacji innowacyjnych technologii laserowych wyróżnia ich na tle silnej konkurencji jak 3D Systems, SLM Solutions, EOS czy Concept Laser.

DODAJ KOMENTARZ:

Komentowanie niedostępne.