Format STL jest dostępny na rynku niemal od trzydziestu lat. Jego największą „wadą” jest to, że jest to jedynie zwykła siatka trójkątów i zawiera w sobie tylko informację o geometrii obiektu. Dla amatorskiego lub półprofesjonalnego druku 3D jest to wystarczające, jednak w obecnym tempie rozwoju profesjonalnych drukarek 3D jest to już czasem za mało. Jakiś czas temu Microsoft ogłosił powołanie konsorcjum, które tworzy wspólny skrojony specjalnie dla druku 3D format 3MF. Teraz powstanie kolejnego formatu ogłosiła firma Fuji Xerox wraz z naukowcami z Uniwersytetu Keio.

3MF to format plików 3D, nad którym wspólnie z Microsoftem pracują tacy gracze jak chociażby HP, Stratasys, 3D Systems, netfabb, Autodesk, Siemens, czy Ultimaker. Niesie on w sobie nie tylko informację o geometrii obiektu, ale również o jego barwie, teksturze, czy właściwościach materiału, z którego ma zostać wykonany. Oprócz tego można w nim zapisać informacje na temat twórcy pliku i historii jego zmian (pliku). 3MF, podobnie jak STL, nadal oparty jest na siatce trójkątów i to jest największa różnica pomiędzy nim, a nowym formatem FAV.

FAV (FAbricatable Voxel) to wspólny projekt Fuji Xerox oraz Uniwersytetu Keio. Fuji Xerox to firma powstała z połączenia oddziałów Fujifilm Holdings oraz Xerox Limited. Od początku swojego istnienia zajmują się przede wszystkim produkcją sprzętu biurowego. Xerox posiada poza tym pewne doświadczenie z drukiem 3D.fuji-xerox-keio-university-develop-new-fav-3d-printing-data-format-that-retains-objects-colors-1

Podstawowa różnica pomiędzy FAV, a innymi formatami (w tym 3MF) jest taka, że podstawowe formaty przechowują wszystkie dane na poziomie poligonu, a FAV na poziomie voxela. Voxel jest to najmniejszy element budujący przestrzeń 3D, można porównać go do piksela w grafice 2D. Element ten może zawierać takie dane jak kolor, informacje o wewnętrznej strukturze, materiał z jakiego ma zostać wykonany oraz jego wytrzymałość.

fuji-xerox-keio-university-develop-new-fav-3d-printing-data-format-that-retains-objects-colors-3

Dzięki tym informacjom można konstruować coraz bardziej skomplikowane modele o zróżnicowanej strukturze wewnętrznej, w pełnym kolorze i z różnych materiałów. W obecnym, najpopularniejszym standardzie STL, wydruk jednego elementu z kilku barw i rodzajów tworzywa wymaga zaprojektowania każdej części oddzielnie, w plikach FAV nie jest to konieczne. Plik zostaje rozbity na voxele, a każdemu z nich możemy przypisać odpowiednie parametry barwne, materiałowe i wytrzymałościowe.

fuji-xerox-keio-university-develop-new-fav-3d-printing-data-format-that-retains-objects-colors-4

Prace „wykończeniowe” nad FAV jeszcze trwają, ale jego pełna specyfikacja zostanie udostępniona niebawem. Docelowo format przewidziany jest dla środowisk zajmujących się przede wszystkim profesjonalnym drukiem 3D.

Źródło: www.3ders.org

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like

More in News