Funkcjonalna replika pojazdu z kultowej serii gier „Halo” z drukowaną 3D karoserią

1

Możliwość przeniesienia chociaż fragmentu wirtualnego świata do rzeczywistości dla wiernych wielbicieli filmowych i książkowych uniwersów czy popularnych gier komputerowych. Który fan „Gwiezdnych Wojen” pogardziłby własną repliką miecza świetlnego albo przynajmniej miniaturową wersją ulubionego statku kosmicznego? Potencjał pomysłu został już dostrzeżony – prace nad umożliwieniem natychmiastowego wydruku przestrzennego dowolnej postaci z ulubionej gry zostały podjęte przez m.in. przez SONY.

Jednak kreatywność fanów często wykracza poza sztampowe gadżety z gier czy figurki z filmów – skoro drukarki przestrzenne dają możliwość odtworzenia dowolnej (często skomplikowanej) geometrii, dlaczego nie mogą służyć do wykonania realnych wymiarów modelu. Jeden z projektów realizowany przez miłośników gier komputerowych i technologii przyrostowych zasługuje jednak na szczególną uwagę – w pełni działający, imponujący rozmiarem  Warthog z Halo 3, kolejnej części bestsellerowej serii gier komputerowych.

Całość prac – zarówno nad konstrukcją układów niezbędnych do poruszania się pojazdu jak i dokładnym odwzorowaniu kształtów karoserii trwały blisko siedem lat. Twórca projektu, wśród internautów znany pod nickiem Bryanthavercamp, zbudował maszynę rodem ze świata sci-fi bazując na szkielecie wiekowego  pick-up’a Chevy k10 z 1984 roku. Większość niestandardowych elementów futurystycznej bryły nadwozia została wykonana przy wykorzystaniu technologii przyrostowych.

Zastosowanie hydraulicznych cylindrów i niestandardowej tylnej osi kół sprawiło, że Warthog radzi sobie z trudnymi warunkami 0ff-road’owymi – klipy zamieszczone jeszcze w trakcie prac nad ostatecznym kształtem pojazdu potwierdzają zapewnienia twórcy. W trakcie kilku najbliższych tygodni pojazd uzyska pozwolenie na swobodne uczestniczenie w ruchu miejskim, co pozwoli twórcy na swobodne jeżdżenie maszyną do pracy czy na codzienne zakupy.

Zaangażowanie Bryanthavercamp’a w prowadzony przez szereg lat budzi podziw nie tylko fanów gry – mimo, że Warthog nie został wyposażony (z oczywistych względów) uzbrojony tak jak wirtualny pojazd podobieństwo do pierwowzoru jest uderzające. Miejmy nadzieję, że twórca zdecyduje się udostępnić kolejne nagrania off-road’owych przejazdów maszyny w całej okazałości.


Źródło: 3ders.orgreddit.com

Udostępnij.

O autorze

Magdalena Przychodniak

Redaktor Naczelna Centrum Druku 3D. Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.