Gdy 12 czerwca publikowałem artykuł na temat olbrzymiej, wysokiej na 1,75 metra GAI Multitool MAXX – wielofunkcyjnej drukarki 3D, która oprócz „firmowej” funkcji drukowania z gliny czy ceramiki, posiada łącznie 10 wymiennych końcówek narzędziowych, na jego zakończenie poinformowałem, iż to nie koniec nowości z obozu Janusza Wójcika i Pawła Rokity. Już wtedy wiedziałem bowiem, że panowie pracują nad trzecią odsłoną swojego urządzenia, które dopełni w kompleksowy sposób ich wyjątkową ofertę. Oto GAIA Multitool MINI, czyli kompaktowa wersja ich flagowego produktu, które z powodzeniem zmieści się nawet… na biurku!

Drukarki 3D drukujące z gliny czy ceramiki nie są niczym nowym na rynku, podobnie jak nie są nimi urządzenia wielofunkcyjne, posiadające wymienne końcówki narzędziowe. Połączenie tych dwóch właściwości jest już jednak dość unikalne, co stanowi o wyjątkowości GAI Multitool. Jednakże do tej pory, nikt jeszcze nie zszedł z tego typu urządzeniem do tak niewielkiego formatu…

Przypomnijmy: obszar roboczy w GAI Multitool Standard to średnica stołu na poziomie 30 cm oraz wysokość zadruku w osi Z na poziomie 36-40 cm (w zależności od użytych końcówek). GAIA Multitool może pracować na obszarze roboczym na poziomie 45 x 110 cm. GAIA MINI posiada dość standardowy jak na niskobudżetowe drukarki 3D obszar roboczy na poziomie 20 x 20 cm, a dzięki modyfikacji szeregu parametrów i rozwiązań konstrukcyjnych, jej twórcom udało się zredukować jej masę do 20 kg – co biorąc pod uwagę klasę zastosowanych komponentów oraz kinematykę delty, jest dość sporym wyczynem.

Urządzenia z serii GAI Multitool powstały z myślą o osobach, których nie zadowala jedynie druk 3D w technologii FDM i chcą pracować z różnymi materiałami. Za pomocą zwykłej drukarki 3D nie jest możliwe wydrukowanie bardzo precyzyjnych obiektów, medali, płaskorzeźb, czy napisów przestrzennych. Nie da się wydrukować obiektów z innych materiałów niż termoplasty w postaci chociażby najpopularniejszych na rynku ABS i PLA. Nie uda się wykonać precyzyjnego grawerowania na stali czy wypalania na drewnie i tworzywach sztucznych precyzyjnych rysunków czy napisów. Aby wykonać te prace musieli byśmy posiadać drukarkę 3D, frezarkę, laser i szereg inny narzędzi.

GAIA Multitool Janusz Wojcik Pawel Rokita

Twórcy GAI Multitool – Janusz Wójcik i Paweł Rokita

GAIA Multitool łączy te wszystkie technologie obróbki, a w wersji MINI umożliwia to na poziomie przysłowiowego biurka, czy tradycyjnego stanowiska warsztatowego. Podobnie jak w przypadku wersji Standard i MAXX posiada możliwość instalacji wymiennych narzędzi:

  • głowica do druku 3D w technologii FDM filamentem 1,75 mm (ABS i PLA)
  • głowica do druku 3D ceramiki, gliny, porcelany i innych mas ceramicznych, do której można instalować kartusze 300 ml, w których wciskane są dowolne masy komponowane według własnych potrzeb – mieszanki metalu, pyłu marmurowego i żywicy, różne mieszanki papierowe czy nawet modelinę; można eksperymentować z masami spożywczymi ze względu na fakt , iż kartusza jest pojemnikiem plastikowym szczelnie zamkniętym nie narażonym na zabrudzenie; głowica pracuje w tzw. „trybie wazy” i wymaga podłączenia do mini kompresora ze sprężonym powietrzem
  • głowica frezująca czyni z drukarki 3D frezarkę CNC; twórcy urządzenia proponują instalację bardzo mocnej (800W) jednostki frezującej z regulacją obrotów w zakresie od 10.000 do 29.000 obrotów na minutę oraz możliwością mocowania frezów o średnicy do 8 mm; głowica ta pozwala na precyzyjne frezowane i grawerowanie w drewnie, tworzywach sztucznych a nawet metalach kolorowych; dzięki dołączonemu oprogramowaniu można frezować nawet płaskorzeźby
  • na potrzeby pracy powyższego typu, można zainstalować drewniany stół, który dodatkowo posiada imadło; dzięki takiemu wyposażeniu można mocować dowolne materiały; ze względu na bardzo przyjazną konstrukcję urządzenia, istnieje możliwość mocowania materiałów wystających poza obrys jego stołu roboczego; można mocować długie – nawet kilkumetrowe listwy o szerokości do 130 mm oraz formatki lub obudowy wystające poza obrys urządzenia o wymiarze jednego boku, do 200 mm
  • głowica rysująca to przystawka, dzięki której można rysować cienkopisami, flamastrami, długopisami na papierze ale również na innych materiałach, które ze względu na swoją grubość nie włożymy do tradycyjnej drukarki; na rynku jest szereg innych specjalistycznych pisaków do szkła, płytek ceramicznych, obwodów PCB, metalu, które można z powodzeniem stosować w GAI Multitool MINI
  • głowica rytująca jest przeznaczona do płytkiego grawerowania materiałów twardych; można wykonywać precyzyjne rysunki i napisy na metalu np. paterach, zapalniczkach, płytkach stalowych i innych
  • głowica laserowa jest przeznaczona do grawerowania na drewnie, skórze i tworzywach sztucznych; można ją również wykorzystać do wycinania precyzyjnych elementów z papieru.

Gaja Multitool MINI została ponadto wyposażona w program ArtCam Express. Jest to profesjonalne narzędzie Firmy Delcam i jest przeznaczone do obsługi wszystkich głowic z wyłączeniem drukujących. Bardzo intuicyjny program, dzięki któremu można konwertować najbardziej popularne pliki dla obsługi GAI Multiool MINI. ArtCam Express umożliwia również przygotowywanie projektów do rysowania i grawerowania.

GAIA Multitool MINI została w całości zbudowana z aluminium oraz precyzyjnych podzespołów mechanicznych wykorzystywanych w profesjonalnych maszynach CNC. Posiada nowoczesne, 32-bitowe sterowanie. Układ delty oraz właściwe rozmieszczenie podzespołów pozwala na proste i łatwe czyszczenie drukarki po używaniu kolejnych głowic. Wymiana każdej z głowic czy stołu to prosta kilkunastosekundowa operacja.

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like