W miniony piątek, 13 stycznia 2017 r. w siedzibie łódzkiego Bionanoparku (dawny Technopark Łódź), odbyło się jedno z najważniejszych wydarzeń w polskiej branży druku 3D – Gala Rozdania Nagród Branżowych CD3D 2016. Podobnie jak w zeszłym roku, tak i teraz do Łodzi przyjechało ponad 80 osób, reprezentujących firmy z każdego segmentu urządzeń i usług.

Podczas Gali wręczaliśmy nagrody dla najlepszych firm, urządzeń oraz osobistości zeszłego roku, wysłuchaliśmy też kilku ciekawych wykładów oraz uczestniczyliśmy w wyjątkowej debacie na temat wysokobudżetowego druku 3D. Nie zabrakło również czasu na to co najważniejsze – rozmowy biznesowe i omawianie wspólnych projektów pomiędzy firmami.

Oficjalnymi sponsorami Gali, bez której impreza by się nie odbyła (lub odbyłaby się w bez porównania skromniejszym zakresie) były poniższe firmy:

logo-ultimaker-42-2 mtp_logo_boczne
technology-applied infinum3d
 bionanopark

Holenderski Ultimaker miał status sponsora platynowego, Międzynarodowe Targi Poznańskie złotego, a Infinum 3D i Technology Applied srebrnego. Bionanopark po raz kolejny gościł nas w swoich progach, zapewniając odpowiednią oprawę i infrastrukturę.

Partnerami medialnymi wydarzenia zostały dwa fora poświęcone technologii druku 3D:

fabrykator reprapy-logo-jpg

Podczas Gali prezentowane były najnowsze modele drukarek 3D Ultimakera trzeciej generacji, wyposażone w dwie głowice drukujące – Ultimaker 3 oraz Ultimaker 3 Extended.

Wydarzenie miało rozpocząć się o godzinie 10:00, jednakże z uwagi na dość ciężkie warunki pogodowe i wymuszone tym spóźnienia części uczestników Gali, oficjalne otwarcie nastąpiło 30 minut później. Mimo to, w jej trakcie wciąż dochodzili kolejni spóźnieni goście… Podczas pierwszej części, zaprezentowaliśmy wszystkie 15 kategorii i wręczyliśmy 40 nagród – w tym 14 statuetek Cedryka za zajęcie pierwszego miejsca w danej kategorii. Nagroda główna została wykonana w dwóch różnych technologiach druku 3D. Postać robota została wydrukowana przez Technology Applied w technologii SLS, z kolei cokoły wydrukowane zostały przez nas w technologii FDM na drukarkach Ultimaker 3, przy użyciu firmowego filamentu producenta – PLA Silver.

Tak jak napisałem to już w artykule z oficjalnym ogłoszeniem zwycięzców plebiscytu Nagrody Branżowe CD3D 2016, rywalizacja pomiędzy poszczególnymi firmami i urządzeniami byłą niezwykle wyrównana, a o zwycięstwie lub miejscu na podium niejednokrotnie decydowało zaledwie kilka punktów. Emocje związane z ogłoszeniem poszczególnych wyników sięgały zenitu, a część zwycięzców nie kryła zaskoczenia będąc wywołanym na scenę po odbiór nagrody.

Tradycyjnie, ogłoszenie zwycięzców rozpoczęliśmy od Największego Rozczarowania 2016 Roku (zdobył go Zortrax za historię z nieistniejącym kontraktem dla DELL’a) i Najważniejszego Wydarzenia 2016 Roku na Świecie (zdobył je izraelski XJet, za premierę technologii druku 3D z płynnego metalu – NanoParticle Jetting). Następnie ogłosiliśmy zwycięzców w kategoriach zagranicznych.

Podobnie jak rok temu, tak i teraz obydwie nagrody główne przypadły Ultimakerowi, który został uznany Najlepszą Zagraniczną Firmą 2016 Roku, a Ultimaker 3 Najlepszą Zagraniczną Drukarką 3D 2016 Roku. Niestety mimo wcześniejszych zapowiedzi, na Galę nie dotarł z powodów zdrowotnych „najwyższy przedstawiciel” firmy, jednakże jego miejsce godnie zajął Adam Kozubowicz z get3D – oficjalny dystrybutor Ultimakera w Polsce.

Po raz drugi z rzędu Nagroda dla Najważniejszego Wydarzenia w Polsce w 2016 Roku trafiła do Janusza Wójcika i Pawła Rokity z SIT Polska, za organizację VII edycji targów Dni Druku 3D, jaka odbyła się w marcu 2016 r. w Kielcach. Drugą nagrodę zdobył Zortrax, a trzecią Infinum 3D.

Również drugi raz z rzędu nagroda Najlepszej Firmy Usługowej Roku trafiła do Materialise Polska. Nagrodę w imieniu spółki odebrał Hubert Gleba. Drugie miejsce zajęło Solveere, a trzecie IJ Paliga.

Tytuł Najlepszego Dystrybutora Profesjonalnych Drukarek 3D 2016 Roku trafił w ręce Piotra Mikulskiego, reprezentującego firmę Bibus Menos. Drugie miejsce zajęło Solveere. Zeszłoroczny zdobywca tej nagrody – 3D Lab, zajął trzecie miejsce. Tuż za nim, ze stratą zaledwie trzech punktów było MTT Polska.

Tytuł Najlepszego Dystrybutora Niskobudżetowych Drukarek 3D i Filamentów, drugi rok z rzędu przypadł ABC Dacie. Nagrodę w imieniu spółki odebrał Adam Suchenek. Drugie miejsce zajął 3D Phoenix, a trzecie get3D.

Po raz pierwszy w historii plebiscytu nagradzaliśmy producentów akcesoriów do drukarek 3D. W tej kategorii bezkonkurencyjne okazało się CORO Technology. Drugie miejsce zajęło Infinum 3D, a trzecie PJD Automatyka.

Spectrum Filaments nie udało się powtórzyć zeszłorocznego sukcesu i w kategorii Najlepszego Producenta Filamentów 2016 Roku zajęło trzecie miejsce i to też z zaledwie dwupunktową przewagą nad czwartym w plebiscycie Finnotechem. Niekwestionowanym zwycięzcą tej kategorii został Fiberlab, który chwilę później powrócił na scenę po odbiór kolejnej nagrody. Drugie miejsce zajął Devil Design.

Najlepszą Nową Polską Drukarką 3D zostało ogłoszone 3DGence Industry. Drugie miejsce przypadło ODO Play, a trzecie HBotowi F300. Kolejnemu na liście – Zortraxowi F300, zabrakło do miejsca na podium zaledwie trzech punktów.

O ile w kategorii nowej drukarki 3D Zortraxowi zabrakło odrobiny szczęścia, o tyle w kategorii Najlepsza Polska Drukarka 3D 2016 Roku po raz trzeci z rzędu był absolutnie bezkonkurencyjny. Drugie miejsce przypadło Monkeyfab PRIME, a trzecie 3DGence One.

Najlepszą Nową Polską Firmą 2016 Roku ogłoszono Fiberlab, który powtórzył zeszłoroczny sukces Spectrum Filaments, zdobywając nagrody główne w tych samych kategoriach. Drugie miejsce zajął Skriware, a trzecie Technology Applied.

To trzecia edycja naszego plebiscytu i trzeci raz z rzędu nagroda główna dla Najlepszej Polskiej Firmy trafiła do Zortraxa! Drugie miejsce zajęło 3DGence, a trzecie Infinum 3D, dla którego była to czwarta (choć nie ostatnia…) nagroda.

Ostatnia, najbardziej prestiżowa nagroda dla Człowieka Roku Polskiej Branży Druku 3D, po raz drugi w historii plebiscytu przypadła Januszowi Wójcikowi i Pawłowi Rokicie. Miejsce drugie zajął Tomasz Zwolan z Infinum 3D (piąta nagroda!) oraz Mariusz Król z Wolfixa.

Po rozdaniu nagród nastąpiła ponad pótoragodzinna przerwa networkingowa, która obok samego rozdania nagród, staje się jedną z najważniejszych części wydarzenia.

Szereg firm odbyło umówione już wcześniej rozmowy biznesowe, wiele nawiązało mnóstwo nowych znajomości oraz kontaktów handlowych. Ich przypieczętowaniem był wspólny obiad w restauracji Bionanoparku.

Część wykładowa rozpoczęła się od wystąpienia Mirosława Jaskułowskiego i Anny Ślusarczyk ze Stowarzyszenia Polskiej Branży Druku 3D.

Uczestnicy Gali, którzy nie należeli do organizacji, zostali zapoznani z jej koncepcją, wizją i obszarem działalności. Na koniec prezentacji, zostały udostępnione deklaracje członkowskie, dzięki czemu wielu uczestników Gali otrzymało możliwość zapisania się do Stowarzyszenia.

Honorowe członkostwo w Stowarzyszeniu Polskiej Branży Druku 3D otrzymała adwokat Marta Jaskułowska, która wspomaga organizację w kwestiach prawnych, odgrywając kluczową rolę przy jej rejestracji.

Po Mirosławie i Annie, swój wykład zaprezentował Mateusz Nowakowski – z-ca dyrektora projektu Międzynarodowych Targów Poznańskich, który przedstawił koncepcję targów 3D Solutions. Pierwsza edycja tego wydarzenia odbyła się w połowie 2016 r. – druga odbędzie się na początku czerwca 2017 r.

Jako trzeci na scenie pojawili się Tomasz Zwolan i Jarek Duda z Infinum 3D, którzy przybliżyli widzom kulisy powstania drukarki 3D ODO Kronos, jaka została zainstalowana w 2016 r. w nowej fabryce URSUSA w Lublinie.

Po części wykładowej przystąpiliśmy do debaty! W zeszłym roku rozmawialiśmy na temat niskobudżetowej branży druku 3D, a uczestnikami byli jej prekursorzy – Krzysztof Dymianiuk, Bartosz Barłowski, Janusz Wójcik, Paweł Rokita, Paweł Twardo oraz Tomasz Zwolan. Tym razem postanowiliśmy skupić się na segmencie wysokobudżetowym, a do rozmowy zaprosiliśmy osoby, które tworzyły polską branżę druku 3D w ogóle!

W debacie wzięli udział: Maciej Patrzałek z Solveere, Piotr Mikulski z Bibus Menos, Jakub Rozpędowski z 3D Lab, Eryk Wąsek z 3DTeam oraz Hubert Gleba z Materialise, który zastąpił zapowiadanego wcześniej Michała Kosińskiego, którego z debaty wykluczyły powody osobiste.

Rozmawialiśmy o kondycji polskiej branży druku 3D, o tym jak trudno sprzedać wysokobudżetowe drukarki 3D w Polsce, jak również komentowaliśmy ostatnie wydarzenia ze świata. Na koniec podjęliśmy temat zaniżania cen usług druku 3D, co wywołało dyskusję z widzami debaty. Podobnie jak w zeszłym roku, tak i teraz zapis video z debaty zostanie wkrótce opublikowany na naszym kanale na YT.

Gala zakończyła się ok. godziny 16:00, część gości rozjechała się do domów – pozostali spotkali się ponownie w jednej z restauracji w łódzkiej Manufakturze, gdzie odbyły się „nocne rozmowy o druku 3D„. Tymczasem zapraszamy już na kolejną edycję Gali za rok. Chociaż wciąż jest zbyt wcześnie na ostateczne deklaracje, mamy w planach przygotowanie czegoś wyjątkowego, co wyniesie imprezę na jeszcze wyższy poziom!

Fot: Sebastian Glapiński | Platin Studio

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like