GATE 2.0

9

Na zeszłotygodniowych targach Dni Druku 3D w Kielcach miała miejsce premiera nowej odsłony jednej z najpopularniejszych drukarek 3D na rynku polskim – GATE 2.0 z firmy 3NOVATICA. Urządzenie miało jeszcze charakter prototypowy (druga rewizja), ale zostało zaprezentowane w nowej, białej obudowie oraz kilkoma nowymi funkcjonalnościami. Wygląd nowej drukarki 3D został utrzymany w podobnej stylistyce co prezentowana jesienią zeszłego roku FLEXA. Wersja produkcyjna ma się pojawić w połowie kwietnia, można zatem założyć, iż na Święto Pracy nowy GATE 2.0 będzie już dostępny w otwartej sprzedaży.

Pierwsza podstawowa różnica w stosunku do „jedynki” to zamknięta obudowa. Tzn. drukarka 3D ma w dalszym ciągu otwartą konstrukcję, ale nie ma już dostępu do elektroniki, a okablowanie urządzenia zostało schowane w specjalne osłony. Dodatkowo GATE 2.0 jest wyposażony w wyświetlacz LCD zamontowany na froncie obudowy oraz estetyczne pokrętło, za pomocą którego jest dostęp do poszczególnych opcji w menu. Kolejną nowością są dwie śruby kulowe o średnicy 12 mm, na których oparty został napęd osi Z. Dzięki temu zabiegowi ruch w tej osi jest bardzo szybki i cichy – oś Z porusza się z prędkością 12 mm / sek. Urządzenie posiada w standardzie autopoziomujący się stół roboczy oraz jego oświetlenie.

Specyfikacja techniczna urządzenia:

 • obszar roboczy: 20 x 20 x 20 cm
 • podgrzewany, autopoziomujący się stół roboczy
 • możliwość druku 3D z praktycznie wszystkich materiałów dostępnych na rynku
 • oś X na prowadnicy szynowej 12 mm
 • oś Y na prowadnicy szynowej 15 mm
 • oś Z na 2 prowadnicach okrągłych 12 mm, napęd na dwóch śrubach kulowych 12 mm
 • silniki osi Z zasilane z osobnych driverów
 • turbina chłodząca wydruk
 • duży wyświetlacz LCD
 • oświetlenie drukarki
 • zabudowany spód drukarki 3D
 • nowa elektronika sterująca
 • konstrukcja aluminiowa, blachy malowane proszkowo w kolorze białym.

Po prawej stronie drukarki 3D zostały zamontowane 4 przyciski szybkiego dostępu, chociaż ich funkcjonalność nie jest jeszcze do końca określona. Póki co, nie jest również znana dokładna cena urządzenia?

GATE 2_0 01

Chociaż zdjęcia jakimi dysponujemy są dość przeciętnej jakości i nie oddają w pełni wszystkich aspektów nowej drukarki 3D, mieliśmy okazję dość dokładnie przyjrzeć się jej na targach. Oprócz wymienionych powyżej zalet (przede wszystkim autopoziomujący się stół i wspomniane śruby kulowe) znaleźliśmy w niej kilka drobiazgów, które mogą w przyszłości okazać się nieco problematyczne. Wyświetlacz jest zamontowany na obudowie pod kątem prostym do stołu roboczego, co nie jest zbyt wygodnym rozwiązaniem, gdyż trzeba się specjalnie pochylać nad wyświetlaczem aby wszystko dokładnie widzieć (podobnie przedstawia się to zresztą w Zortraxie czy Ultimakerze).

Martwi mnie również rozwiązanie dolnej, zamkniętej obudowy – stół roboczy jeździ wzdłuż wyciętych w blasze otworów, do których będą wpadać różne „plastikowe śmieci„, czy końcówki filamentu. Nie wiem, czy producent przewidział jakiś system ich późniejszego usuwania bez konieczności demontażu obudowy? Jeśli nie, po kilku – kilkunastu miesiącach użytkowania, resztki plastiku zaczną zalegać we wnętrzu obudowy… tuż obok pracującej elektroniki. Nie jestem również przekonany co do umiejscowienia wspomnianych przycisków szybkiego dostępu, ale to czy będzie to problematyczne okaże się tak naprawdę po pierwszych dniach użytkowania.

Poza tymi kilkoma niuansami, GATE 2.0 prezentuje się bez porównania lepiej od jedynki. Biorąc pod uwagę, iż jest wciąż w fazie prototypu (prezentowana na targach wersja była np. wyposażona w mniejszy stół roboczy), zapowiada się bardzo ciekawie. Skoro GATE 1.0 stał się jedną z najpopularniejszych maszyn tego typu na rynku, wydaje się, że jego ulepszona, dużo lepiej wyglądająca wersja powinna tylko polepszyć aktualną sprzedaż.

Źródło: www.mojreprap.pl

Udostępnij.

O autorze

Paweł Ślusarczyk

Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. oraz Dyrektor Projektu w CD3D Medical. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Współtwórca Otwartego Klastra Biodruku 3D w łódzkim Bionanoparku. Współtwórca SKAFFOSYS - pierwszej polskiej komercyjnej biodrukarki 3D.