GE Healthcare z szybkością błyskawicy stało się jedną z najistotniejszych firm w branży medycznego druku 3D. Kolejne współprace zawarte z firmami ściśle związanymi z technologiami przyrostowymi (takimi jak Formlabs czy Advanced Solutions) ugruntowały pozycję firmy. Teraz GE Healthcare otwiera nowe, kolejne już, centrum technologii przyrostowych, gdzie tworzone będą seryjnie komponenty na potrzeby produkcji urządzeń dla branży biotechnologicznej.

Najnowsze centrum technologii addytywnych zlokalizowane jest w Szwecji. Nie jest to pierwszy tego typu obiekt firmy w tym kraju. Blisko dwa lata temu w Uppsali stanęło już centrum o podobnych charakterze. Ośrodki zostały stworzone z myślą o wzajemnej kooperacji ich współpracowników, a oba ośrodki będą w stanie zrealizować pełen proces produkcji przyrostowej – od projektu po finalny element.

O ile centrum w Uppsali pracuje przede wsyztskim w obszarze projektowania i walidacji projektów, tak nowo stworzone centrum powstało z myślą o produkcji seryjnej. Specjaliści z GE maja nadzieję, że dostępność tego typu rozwiązań zwiększy świadomość na temat nowoczesnych technologii wytwórczych wśród przedstawicieli branży farmaceutycznej i biotechnologicznej.

Centrum wyposażone jest w przemysłowe drukarki 3D, pracujące w technologii proszkowej. Oprócz urządzania pozwalającego na druk 3D z proszków poliamidowych budynek posiada również dedykowaną infrastrukturę – m.in. stację mieszania proszku czy obróbki końcowej. Jako przykład elementów, któe będą produkowane w fabryce podawane są m.in. części nowoczesnych chromatografów

Jak mówi Olivier Loeillot, przedstawiciel firmy, technologie addytywne umożliwiają wykonywanie niewielkich elementów przy zachowaniu wysokiej jakości, która jest priorytetem w przypadku branż ściśle związanych z badaniami laboratoryjnymi.

Według GE Healthcare, włączenie technologii addytywnej w produkcji projektowania i produkcji wiąże się nie tylko  z większą swobodą, ale również krótszym czasem realizacji zamówień czy stworzeniem bardziej elastycznego łańcucha dostaw. Co więcej, technologia druku 3D odgrywa coraz większą rolę w optymalizacji procesów logistycznych, takich jak dostarczanie zaopatrzenia.

Źródło: 3dprintingmedia.network

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like