GeckoTek wprowadza nowe podkładki adhezyjne EZ Stick

0

Firma GeckoTek, z siedzibą w Ohio w USA, zadebiutowała w 2014 roku, prezentując użytkownikom drukarek 3D typu FDM GeckoTek Build Plates. Była to specjalna elastyczna płytka, którą umieszczało się na platformie roboczej urządzenia, zapobiegającej odrywaniu się od niej wydruków oraz ułatwiającej ich zdejmowanie. Po trzech latach GeckoTek promuje swój kolejny produkt – podkładkę adhezyjną EZ Stick, na kampanii na Kickstarterze.

Jeszcze kilka lat temu większość użytkowników niskobudżetowych drukarek 3D, pracujących w technologii FDM, prowadziło nierówną walkę z przyczepnością (a raczej jej brakiem) wydruków do platform roboczych swoich urządzeń. Pojawiło się wówczas kilka skutecznych, domowych sposobów, a każdy z nich posiadał swoich zwolenników.

Z biegiem lat, na rynku pojawiła się cała masa komercyjnych produktów, rozwiązujących problemy z przyczepnością, począwszy od wszelkiego rodzaju sprayów, poprzez atomizery i sztyfty, aż po specjalne podkładki. Najbardziej konserwatywni użytkownicy pozostali przy swoich sposobach, podczas gdy reszta może natomiast przebierać pośród gotowych i sprawdzonych rozwiązań, które znaleźć może praktycznie w każdym sklepie z akcesoriami dla drukarzy 3D.

EZ Stick powstał na bazie wysokotemperaturowej folii polimerowej. Umożliwia on łatwe i bezproblemowe drukowanie 3D oraz równie łatwe usuwanie wykonanych modeli. Współpracuje z wieloma najpopularniejszymi tworzywami stosowanymi w druku 3D, takimi jak chociażby ABS, PLA, PETG, Nylon, czy też materiałami elastycznymi.

To co wyróżnia EZ Stick od poprzedniego produktu GeckoTek to przede wszystkim możliwość łatwego przycięcia podkładki do pożądanego rozmiaru i kształtu – co można uczynić za pomocą zwykłych nożyczek. Dzięki swojej sztywności, elastyczności oraz zastosowanemu klejowi, podkładkę umieścimy na platformie roboczej naszej drukarki 3D w zaledwie kilka sekund.

Jak zapewnia producent, podkładka została poddana wielu rygorystycznym testom sprawdzającym. Ponad dwieście różnych modeli drukowano przez ponad tysiąc godzin. Jeden EZ Stick wystarczy na bezproblemowe wykonanie około stu wydruków 3D. Niektórym betatesterom udało się ich wykonać nawet trzysta. W celu zachowania najlepszych właściwości adhezyjnych co pięć-dziesięć wydruków należy podkładkę przetrzeć ściereczką nasączoną alkoholem IPA.

Produkt od GeckoTek występuje w dwóch różnych wersjach. EZ Stick Hot przeznaczony jest do drukarek z podgrzewana platformą roboczą. Zapewnia idealną przyczepność w wyższej temperaturze oraz łatwą separację po ostudzeniu stołu. Ten wariant przeznaczony jest do pracy ze wszystkimi wymienionymi wcześniej tworzywami. Z kolei EZ Stick Cold działa na urządzeniach, których producent nie przewidział podgrzewanej platformy roboczej (lub jeśli po prostu nie chcemy z niej korzystać). Ta wersja przeznaczona jest głównie dla szkół i współpracuje tylko z PLA oraz niektórymi rodzajami PETG.

Celem kampanii jest zebranie 20.000$. Na dwadzieścia pięć dni przed jej zakończeniem udało się zgromadzić ponad połowę tej kwoty. EZ Stick dostępny jest w trzech rodzajach, z których najmniejszy kosztuje 19$, średni 24$, a największy 29$.

Źródło: www.3ders.org

DODAJ KOMENTARZ:

Komentowanie niedostępne.