Od rozpoczęcia targów formnext 2018 dzieli nas tylko kilkanaście dni, a producenci drukarek 3D dzielą się coraz to ciekawszymi informacjami na temat tegorocznych premier. German RepRap zapowiedział, że targi będą okazją do zobaczenia ich urządzenia L280 – drukarki 3D pozwalającej na addytywne wytwarzanie detali z silikonu w autorskiej technologii LAM.

Firma już od kilku lat pracuje nad udoskonaleniem technologii druku 3D z materiałów o wysokiej lepkości (m.in. silikonów). Do tej pory German RepRap prezentował na eventach jedynie prototypy urządzeń oraz gotowe wydruki 3D. Jednak podczas tegorocznych targów formnext premierowo zostanie zaprezentowane urządzenie L280 – pierwsze profesjonalne urządzenie przystosowane do wytwarzania w technologii LAM.

Technologia wytwarzania Liquid Additive Manufacturing pozwala na wytwarzanie z płynnych materiałów dwuskładnikowych, które pod wpływem temperatury przechodzą w stały stan skupienia. Za sprawą wysokiej lepkości materiału budulcowego dochodzi scalania kolejnych warstw detalu o wiele lepiej niż w standardowej technologii FDM z termoplastów. Jak mówią producenci, opracowana technologia pozwala na wykonywanie detali o właściwościach zbliżonych do tych jakie można wykonać metodą wtrysku.

Specyfikacja techniczna urządzenia:

  • Technologia wytwarzania:  Liquid Additive Manufacturing (LAM)
  • Materiał : tworzywa o wysokiej lepkości (m.in. guma silikonowa EVOLV3D LC 3335)
  • Obszar roboczy: 280 x 280 x 200 mm
  • Grubość warstwy: 0,09-0,22 mm
  • Średnica dyszy: 0,23, 0,4, 0,8 mm
  • Podgrzewany stół roboczy

Dodatkowo, urządzenie wyposażone jest w dotykowy wyświetlacz, a także system monitorowania poprawności wytwarzanych addytywnie wydruków 3D – jeśli podczas procesu tworzenia detalu dojdzie do jakichkolwiek nieprawidłowości system automatycznie przerywa go, aby zminimalizować stratę materiału budulcowego.

Podczas targów formnext stoisko German RepRap będzie zlokalizowane na hali 3.1, stanowisko D40.

Źródło: 3dprint.com

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like