Glaze Prosthetics drukuje 3D stylowe spersonalizowane protezy

0

Krakowska firma Glaze Prosthetics ma zamiar wypuścić wkrótce na rynek serię spersonalizowanych protez kończyn górnych. Jej celem jest przywrócenie pewności siebie ludziom, którzy kończyny górnej nie mają od urodzenia, bądź też utracili ją w wyniku wypadku lub choroby, przez stworzenie protez stylowych i jednocześnie dopasowanych do użytkownika.

Protezy wydrukowane w technologii SLS z poliamidu, jak na razie pokazane zostały w dwóch wersjach: sportowej (nieco wytrzymalszej) oraz biznesowej (o eleganckim, minimalistycznym wyglądzie), w wybranych przez siebie wersjach kolorystycznych. Niewątpliwą zaletą jest niska waga, co w połączeniu z idealnie dopasowanym gniazdem na kikut będzie się przekładać na wysoki komfort noszenia, wygodę i brak dolegliwości bólowych.

Dodatkowo, możliwe jest łatwe i szybkie wymienianie części tworzących przedramię i rękę na inną wersję, w zależności od potrzeb – dostępne mają być wymienne końcówki rekonstruujące ręce przeznaczone do jazdy na rowerze, pływania, robienia sobie tatuaży i malowania paznokci. Dostępne mają być też dodatkowe funkcje – takie jak schowek na telefon, latarka, czy otwieracz do butelek. Firma ogłasza również gotowość do realizacji protez w pełni spersonalizowanych, na podstawie projektu i pomysłu użytkownika.

Zaprezentowane protezy należą jednak do kategorii kosmetycznych. Poza dodatkami, jak ukryty schowek, czy wbudowany głośnik, ich jedyną funkcją jest ładny wygląd. Pozycję w „stawach” ustawia się za pomocą drugiej, zdrowej ręki. Możliwe jest bierne chwytanie lekkich przedmiotów, jednak użytkownik nie jest w stanie wykonać żadnego czynnego ruchu.

Jest to – jak na razie – wybór zdecydowanie dla użytkowników przedkładających zachowanie chociaż częściowego zachowania funkcji utraconej kończyny górnej na rzecz wyrażenia siebie poprzez stylowy wygląd.

Źródło: 3dprint.com

Udostępnij.

O autorze

Studentka kierunku lekarskiego. Od kilku lat pośrednio związana z branżą FDM. Wbrew pozorom, pisze nie tylko o druku 3D w medycynie.