Zortrax to najbardziej znana, polska marka drukarek 3D na świecie. To truizm, który tak naprawdę opiera się na tym, że… tak się po prostu przyjęło mówić. Owszem, była zwycięska kampania na Kickstarterze, był news o Dellu, były wyróżnienia przyznawane przez 3DHubs i inne serwisy branżowe (np. :MAKE) – jednakże koniec końców palma pierwszeństwa była przyznawana Zortraxowi bardziej na zasadzie przekonania, niż jakichkolwiek twardych danych. Dlatego postanowiłem to w końcu sprawdzić, używając do tego statystyk Google Trends. Rezultat? Zortrax jest naprawdę tak dobry jak wszyscy o nim mówimy…

Gdyby ktoś nie wiedział, lub nie do końca kojarzył – Google Trends to narzędzie Google udostępniające informacje na temat ilości i pochodzenia zapytań kierowanych do wyszukiwarki, dzięki któremu można poznać jaką popularnością cieszą się poszczególne tematy i frazy po których są wyszukiwane. Równo rok temu opisywałem trendy Google dla całej branży w ujęciu polskim i światowym – dziś skupimy się wyłącznie na Zortraxie oraz jego bezpośredniej konkurencji.

Na początek porównamy wyniki wyszukiwania fraz „Zortrax„, „3DGence„, „ZMorph„, „Monkeyfab” i „Omni3D„, czyli pięciu najbardziej znanych (teoretycznie) marek drukarek 3D w Polsce. W zestawieniu pominąłem GATE z uwagi na zbyt dużą popularność tej frazy w powiązaniu z innymi dziedzinami niż druk 3D. Okres badania to ostatnie 12 miesięcy – czyli od momentu publikacji zeszłorocznego zestawienia.

Niestety poza Zortraxem, żadna z pozostałych firm w ogóle nie załapała się do zestawienia… Zmiany zakresów dat oraz obserwacja trendu w ujęciu światowym a nie tylko polskim nic nie dała. Na tle rodzimej konkurencji Zortrax jest w Google… bezkonkurencyjny.

Podobnie przedstawia się sprawa w kontekście RepRapów. Jeśli chodzi o Polskę, samodzielnie składane drukarki 3D nie stanowią zagrożenia dla Zortraxa…

Gdy zmienimy obszar z Polski na cały świat, wygląda to już zupełnie inaczej…

W ujęciu światowym Zortrax jest zatem wciąż mniej popularny od RepRapów.

A teraz najważniejsze – jak przedstawia się popularność frazy „Zortrax” względem fraz „druk 3d” i „drukarka 3d” w Polsce i na świecie?

W Polsce zdecydowanie wciąż bardziej poszukuje się drukarek 3D w ogóle niż Zortraxów, jednakże ilość zapytań o druk 3D jest już dokładnie taka sama. Jak to wygląda w ujęciu światowym…?

Cóż, tutaj już nikt nie powinien mieć złudzeń – Zortrax jest już marką międzynarodową, a ilość osób poszukujących informacji na jej temat na świecie jest wyższa niż ilość osób poszukujących informacji na temat drukarek 3D w Polsce w ogóle.

Porównajmy teraz popularność Zortraxa a największych firm z branży druku 3D. Na start branża niskobudżetowa:

MakerBot i Ultimaker są póki co poza zasięgiem Zortraxa, jednakże inna znana marka, chiński Flashforge cieszy się już podobną popularnością. W zestawieniu pominąłem Cubify z 3D Systems ponieważ jest już ona oficjalnie zamknięta oraz XYZPrinting, które jest bardziej kojarzone po nazwie swojej flagowej drukarki 3D – da Vinci, a to z oczywistych powodów fałszowałoby rezultaty…

A teraz ciekawostka – jeżeli zawęzimy obszar ze świata do Polski, poza Zortraxem wszystkie pozostałe frazy nie były wyszukiwane dość często, by pojawić się na wykresie.

Na koniec porównanie popularności Zortraxa z dwoma największymi firmami z profesjonalnej branży druku 3D – Stratasysem i 3D Systems:

Paradoksalnie, różnice nie są już tak wielkie, a z pewnością niższe niż w przypadku MakerBota i Ultimakera. Pokazuje to dobitnie jak wielką pracę wykonał Zortrax w promowaniu swojej marki na świecie. Nazwa firmy jest na tyle unikalna, iż nie ma tutaj mowy o jakimkolwiek przypadku… Tak naprawdę Zortrax ma szeroko otwarte drzwi do wielkiej, międzynarodowej kariery, a jego jedynym wrogiem może okazać się tylko… on sam. Bądź inny Zortrax Inventure

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like