Formfutura to jeden z największych, europejskich producentów filamentów do niskobudżetowych drukarek 3D, pracujących w technologii FDM. W swojej ofercie posiada niemal wszystkie najpopularniejsze na rynku tworzywa oraz szeroką bazę własnych filamentów specjalnych. Na początku zeszłego miesiąca do oferty tego producenta dołączył lekki i wytrzymały filament Centaur PP, kolejną nowością jest filament podporowy Helios Support.

Helios Support kontynuuję zapoczątkowane jakiś czas temu nazewnictwo ściśle powiązane z mitologią grecką. Jest to czwarty w ofercie, a trzeci rozpuszczalny w wodzie filament podporowy, jaki możemy znaleźć w ofercie holenderskiego producenta. Dotychczas mogliśmy nabyć rozpuszczalny w D-Limonenie LimoSolve, który tak właściwie jest HIPS’em oraz rozpuszczalne w wodzie AquaSolve oraz Atlas Support, które są nazwami handlowymi zmodyfikowanego PVA.

Helios Support to wysokotemperaturowy PVA, który przeznaczony jest do łączenia z filamentami, wymagającymi wysokich temperatur druku lub stosowania zamkniętych komór, zapewniających utrzymanie stałych warunków termicznych oraz minimalizujących zjawisko skurczu materiału. Tworzywo to pozwala na ekstruzję w temperaturach głowicy dochodzących do 250°C, dzięki czemu możemy łączyć go z filamentami takimi jak na przykład ABS, TitanX, Crystal Flex, ApolloX, Python Flex oraz Volcano PLA.

Stosowanie tak wysokich temperatur w czasie drukowania z Helios Support nie niesie ze sobą ryzyka zatykania głowicy, a zapewnia bardzo dobre połączenie z wyżej wspomnianymi tworzywami. Za sprawą swoich właściwości, Helios Support rozpuszcza się w wodzie nieco wolniej niż  zwykłe PVA. Przyspieszenie tego procesu możemy wymóc jednak przez zastosowanie ciepłej wody oraz wprowadzenie jej w ruch cyrkulacyjny.

Poza informacjami na temat właściwości omawianego materiału podporowego, producent umieścił również na swojej stronie kilka ważnych porad oraz wskazówek dotyczących drukowania z tego typu filamentów. Przede wszystkim bardzo ważne jest przestawienie niektórych parametrów naszego slicera. Podczas jednogłowicowego druku 3D model właściwy budowany jest na podporach z pewnym „oddaleniem”, umożliwiającym nam łatwiejsze ich oddzielenie. Z reguły wartość ta ustawiana jest w zakresie 0,1-0,2 mm. W przypadku dwugłowicowego druku 3D, w którym jedna z głowic drukuje z materiału rozpuszczalnego wartość tą musimy ustawić na 0,0 mm. Tylko w ten sposób umożliwimy prawidłowe przyklejenie się modelu do suportów.

Zaleca się również dokładny pomiar rzeczywistej temperatury głowicy. Jeżeli różnica pomiędzy temperaturą zadaną, a rzeczywistą waha się na przykład o około 10°C, to może okazać się że materiał podporowy nie płynie na tyle dobrze, aby prawidłowo związać się z tworzywem właściwym, z którego wykonujemy wydruk. Ostatnią istotną kwestią jest kontrola prawidłowej kalibracji odległości każdej z dyszy od platformy roboczej. W przypadku różnic filament może nie połączyć się z materiałem podporowym dostatecznie mocno.

Helios Support dostępny jest w średnicy 1,75 mm oraz 2,85 mm. Za szpulę z filamentem o masie 300 g trzeba zapłacić 28,47 €. Możliwy jest również zakup próbki o wadze 50 g, za którą zapłacimy 4,12 €.

Źródło: www.formfutura.com

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like