Henkel kładzie szczególnie mocny nacisk na rozwój w zakresie druku 3D, szczególnie na wytwarzanie materiałów kompozytowych na potrzeby technologii przyrostowych. Teraz niemiecki koncern chemiczny zawarł współpracę z Fortify, młodym start-up’em z Bostonu, specjalizującym się w druku 3D na potrzeby przemysłu. Wspólnie będą pracować na projektem Digital Composite Manufacturing (DCM), którego celem jest optymalizacja sposobu produkcji materiałów kompozytowych na bazie żywic.

Partnerstwo będzie opierało się na wymianie wiedzy i doświadczenia obu firm. Opracowana przez Henkel technologia tworzenia wysokotemperaturowych żywic w połączeniu z platformą autorstwa Fortify ma umożliwić tworzenie mocniejszych, domieszkowanych włóknami wzmacniającymi materiałów. Autorskie rozwiązanie amerykańskiego start-up’u pozwoli nie tylko na mieszanie żywic z włóknami, ale wyposażone będzie również w nowatorski system magnetyczny porządkujący układ włókien, co przyczyni się do poprawy wytrzymałości materiałów kompozytowych.

Jak mówi Joshua Martin, CEO Fortify, we współpracy z Henkel prowadzone są badania nad zwiększaniem możliwości platformy Fortify. Wspólnie szukają sposobów wzbogacenia rozwiązania o kolejne funkcje, próbując jednocześnie rozwiązywać potencjalne problemy przyszłych klientów, tak, aby platforma był jak najbardziej przyjazna dla użytkowników.

W ramach projektu DCM firmy opracują system ulepszania materiałów światłoutwardzalnych z myślą o tych aplikacjach, w których wytrzymałość i trwałość elementów jest kluczowym czynnikiem. Jako jeden z głównych obszarów zainteresowania producenci wymieniają drukowane 3D wkładki do form wtryskowych – ich zdaniem to rozwiązanie jest o wiele bardziej opłacalne i znacznie mniej czasochłonne niż przygotowywanie kolejnych iteracji metalowych form wtryskowych.

Karlos Delos Reyes, współzałożyciel Fortify mówi, że wysokotemperaturowe materiały Henkel cechują się wysoką odpornością, co pozycjonuje je jako właściwe materiały do wykonywania elementów form wtryskowych dla krótkich serii produkcyjnych. Przedstawiciele bostońskiego start-up’u zapewniają, że ich platforma posiada szereg potencjalnych korzyści dla przyszłych klientów.

Wierzą również, że wymiana wiedzy na temat technologii przyrostowych oraz doświadczeń umożliwi intensywny rozwój projektu, którego wyniki przełożą się na wzrost znaczenia technologii druku 3D w przemyśle. W zeszłym roku Fortify zebrało 10 mln USD w rundzie finansowania Serii A – uzyskane środki pozwolą na rozpoczęcie testów materiałów już wiosną 2020 roku.

Źródło: 3dprintingmedia.network

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like