Historia druku 3D

4

Serwis 3dprinter.net opublikował fantastyczną infografikę przedstawiającą najważniejsze wydarzenia w historii druku 3D. Począwszy od pierwszych eksperymentów Charlesa Hulla z urządzeniami do szybkiego prototypowania, czego efektem było wynalezienie przez niego pierwszej drukarki 3D drukującej w technologii stereolitograficznej, poprzez Adriana Bowyera, twórcę pierwszej samoreplikującej się drukarki 3D i technologii RepRap, po druk 3D implantu szczęki. Oto krótka podróż po trzech dekadach drukowania przedmiotów…

Adrian Bowyer - twórca technologii RepRap Źródło: www.blackcountryatelier.wordpress.com

Adrian Bowyer – twórca technologii RepRap
Źródło: www.blackcountryatelier.wordpress.com

1984 – Narodziny druku 3D

Data rodem z powieści George`a Orwella – to wtedy narodził się druk 3D. Charles Hull, założyciel giganta tej branży – 3D Systems, wynalazł stereolitografię, technologię, która jako pierwsza umożliwiła tworzenie materialnych przedmiotów na podstawie pliku cyfrowego. Jego pierwszy udany projekt datuje się na rok wcześniej, gdy wydrukował… filiżankę do herbaty dla żony. Hull stworzył również format plików STL, które stało się powszechnie używanym formatem zapisu i wymiany danych pomiędzy oprogramowaniem do tworzenia obiektu cyfrowego na komputerze, a drukarką 3D.

1992 – Pierwsza komercyjna drukarka 3D

3D Systems produkuję pierwszą drukarkę 3D wykorzystującą stereolitografię (SLA). Technologia polegająca na utwardzaniu światłem lasera UV fotopolimer nakładany (wylewany) warstwa po warstwie, umożliwiła tworzenie pierwszych, dość skomplikowanych prototypów. Choć wciąż posiadająca jeszcze liczne wady i słabości, drukarka 3D jest przełomem w prototypowaniu, przyspieszając znacząco czas produkcji modeli nowych części do projektowanych maszyn lub urządzeń.

1999 – Pierwsze próby wykorzystania druku 3D w medycynie

Pierwszy wyhodowany laboratoryjnie organ zostaje wszczepiony człowiekowi, w trakcie operacji na pacjencie, któremu zostaje powiększony pęcherz moczowy za przy użyciu syntetycznego szkieletu wykonanemu w technologii druku 3D, pokrytego jego własnymi komórkami. Technologia opracowana przez naukowców z Instytutu Medycyny Regeneracyjnej w Wake Forest w USA, otworzyła drogę do rozwoju nowych działań związanych z inżynierią organową – w tym drukowaniu organów na potrzeby transplantologii.

2002 – Druk 3D nerki

Naukowcy Instytutu Medycyny Regeneracyjnej w Wake Forest w USA tworzą miniaturową nerkę, która jest w stanie filtrować krew i produkować urynę wewnątrz zwierzęcia laboratoryjnego. Jest to pierwszy udokumentowany przypadek wydrukowania narządu do transplantacji.

2005 – Opracowanie i stworzenie pierwszego RepRapa

Dr. Adrian Bowyer z Uniwersytetu w Bath opracowuje pierwszy model RepRapa – open-source`owego systemu umożliwiającego zbudowanie drukarki 3D, która może sama wydrukować większość swoich komponentów. Powstaje koncepcja samo-replikującej się drukarki 3D. Projekt ma na celu zdemokratyzowanie branży przemysłowej poprzez tanie dystrybuowanie elementów do RepRapów ludziom na całym świecie, a następnie umożliwianie im tworzenie własnych przedmiotów.

2008 – Darwin, pierwsza samoreplikująca się drukarka 3D

Projekt RepRap wypuszcza pierwszą samoreplikującą się drukarkę 3D o nazwie Darwin. Większość części drukarki jest wykonana z plastiku ABS, z którego drukarka sama drukuje, tym samym można za jej pomocą wydrukować komponenty do kolejnej. Pozostałe części drukarki można kupić w ogólnodostępnych sklepach narzędziowych i elektrycznych. Tym samym osoba, która wchodzi w posiadanie drukarki 3D Darwin, może wydrukować części do kolejnych jej egzemplarzy.

2008 – Shapeways uruchamia pierwszą beta wersję swojego serwisu

SHAPEWAYS – uruchamia pierwszą, prywatną beta wersję serwisu, umożliwiającą artystom, architektom i projektantom na druk 3D ich projektów po dość niskich cenach.

2008 – Druk 3D pierwszej protezy

Pierwsza osoba otrzymuje w pełni sprawną i funkcjonalną protezę nogi, wydrukowaną w całości na drukarce 3D. Proteza jest wyposażona we wszystkie części nogi jak: kolano, kostka i stopa. Powstaje firma Bespoke Innovations, która rozpoczyna produkcję protez dostosowanych do indywidualnych potrzeb pacjenta.

2009 – MakerBot rozpoczyna sprzedaż pierwszych zestawów DIY

W Nowym Jorku powstaje MakerBot, firma zajmująca się produkcją drukarek 3D opartych o technologię RepRap i rozpoczyna sprzedaż pierwszych zestawów do samodzielnego montażu (DIY – do it yourself). Sukces, który za chwilę odniesie na tym polu sprawi, że na rynku pojawi się cała masa naśladowców, a sam druk 3D zacznie zdobywać coraz większą popularność na świecie.

2009 – Powstanie Organovo

Dr Gabor Forgacs zakłada Organovo, firmę zajmującą się biodrukowaniem komórek, które prowadzi do druku 3D pierwszych naczyń krwionośnych, a w przyszłości komórek wątroby. Biodrukowanie wchodzi na zupełnie nowy poziom rozwoju.

2011 – Druk 3D pierwszego samolotu

Inżynierowie z Uniwersytetu w Southampton projektują pierwszy na świecie samolot, wydrukowany na drukarce 3D. Samolot powstaje w 7 dni i 5000 £. Druk 3D umożliwia wyposażenie samolotu w eliptyczne skrzydła, co przy zwykłym sposobie produkcji jest bardzo drogie. Zastosowanie tego typu skrzydeł zwiększa możliwości areodynamiczne samolotu oraz minimalizuje ich opór.

2011 – Druk 3D pierwszego samochodu

Kar Ecologic prezentuje Urbee – samochód przyjazny środowisku, którego obudowa została w całości wykonana przy użyciu drukarek 3D. Samochód został zaprezentowany po raz pierwszy na konferencji TEDxWinnipeg w Kanadzie. Charakteryzuje się bardzo niskim zużyciem paliwa.

2011 – Druk 3D ze złota i srebra

MATERIALISE – druga obok SHAPEWAYS największa firma zajmująca się usługowym drukiem 3D, jako pierwsza wprowadza do oferty druk 3D ze 14-karatowego złota oraz srebra. Jest to przełomowa oferta dla branży jubilerskiej, która może zacząć tworzyć unikalną biżuterię minimalizując znacząco koszty jej wykonania.

2012 – Druk 3D implantu szczęki

Doktorzy i inżynierowie z Holandii drukują przy użyciu drukarki 3D LayerWise dolną część szczęki, którą z powodzeniem wszczepiają 83-letniej pacjentce cierpiącej na chroniczne zapalenie kości. Technologia, której użyto pozwoli już za kilka miesięcy pójść o krok dalej i wydrukować implanty 75% czaszki pacjenta z USA.


To tyle jeśli chodzi o informacje zawarte w poniższej infografice. Zanim przejdziecie do jej studiowania, pozwoliłem sobie dodać jeszcze kilka kolejnych faktów od siebie, które nie zostały ujęte w poniższym opracowaniu, a wydają mi się równie ważne.

2012 – Formlabs zdobywa rekordowe dofinansowanie na Kickstarterze

Amerykańska firma Formlabs uruchamia na Kickstarterze kampanię, w której zamierza zebrać 100 000 $ na uruchomienie produkcji pierwszej, taniej, desktopowej drukarki 3D wykorzystującej stereolitografię. Technologia opracowana i opatentowana przez Charlesa Hulla i 3D Systems, z uwagi na wygaśnięcie patentów może być wdrażana przez inne firmy. Projekt Formlabs spotyka się z gigantycznym zainteresowaniem. Zamiast oczekiwanych 100 000 $ firma otrzymuje w ciągu miesiąca 2 945 885 $ co stanowi rekord na Kickstarterze w kategorii technologie. Rok później rozpoczyna się sprzedaż drukarek The Form 1.

2013 – MakerBot zostaje zakupiony przez Stratasys

MakerBot, który stał się czołowym producentem drukarek 3D w klasie urządzeń niskobudżetowych oraz prawdziwą ikoną i symbolem ruchu RepRapowego, podejmuje niezwykle kontrowersyjną decyzję i sprzedaje się drugiej największej – obok 3D Systems, firmie w branży – Stratasys. Ruch porównywalny do hipotetycznej sytuacji sprzedaży na początku lat 80-tych firmy Apple do IBM, przysparza Bre Pettisowi – założycielowi i właścicielowi MakerBota licznych przeciwników. Na chwilę obecną trudno jednoznacznie ocenić konsekwencje tego wydarzenia, pewnym jest, że największa niezależna firma w branży druku 3D, oddała się w ręce największej korporacji.

2013 – Drukarki 3D wchodzą do sprzedaży masowej

Najpierw drukarki 3D Systems – Cube i CubeX trafiają do oferty drugiego największego sklepu internetowego na świecie – Staples. Chwilę później Amazon – lider sprzedaży internetowej na świecie wprowadza do oferty kilka modeli drukarek 3D, jak również materiały i akcesoria do druku. Drukarki 3D 3D Systems pojawiają się w największym sklepie internetowym w Chinach. W końcu w sierpniu 2013 roku, drukarki 3D MakerBot zostają wystawione do sprzedaży w salonach Microsoft Store. Nawet na rodzimym, polskim rynku dochodzi do współpracy pomiędzy polskimi producentami drukarek 3D CB-Printer i Omni3D a Komputronikiem. Czekamy na pierwsze drukarki 3D wystawione na półkach w marketach…

Infografika:

druk 3D

Źródło: www.3dprinter.net

UPDATE:

Zaprzyjaźniony serwis Techtutor stworzył własną wersję infografiki w języku polskim i postanowił się nią podzielić z czytelnikami CD3D:

infografika-historia-druku-3d-drukowanie-3d-na-przełomie-1986-2015

Udostępnij.

O autorze

Paweł Ślusarczyk

Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. oraz Business Development Manager. Posiada ponad 12-letnie doświadczenie w biznesie, zdobyte w branży IT, reklamowej i poligraficznej. Od stycznia 2013 roku związany z drukiem 3D.