Hewlett-Packard przechodzi przez 2015 rok dość intensywnie. Najpierw zapowiedział nową, własną technologię MultiJet Fusion, następnie wdrożył ogromny podział strukturalny firmy na HP Enterprise i HP Incorporated, a terasz zamierza otworzyć centrum R&D, zatrudniające co najmniej 100 specjalistów pracujących nad innowacjami w druku 3D i 4D.

Amerykański gigant działający na rynkach komputerów (notebooki, tablety, PC) i tradycyjnego druku, w ostatni piątek ogłosił otwarcie centrum dla badań i rozwoju (R&D) w Leon w Hiszpanii (Leon Center of  Competition). Centrum we współpracy z siedzibą główną HP znajdującą się w Barcelonie chce tworzyć „czwartą rewolucję przemysłową” wdrażając innowacje w technologiach druku 3D, ale też druku 4D. Obecnie obsadzonych jest 50 stanowisk, możemy znaleźć 13 otwartych ofert pracy, a w ciągu dwóch najbliższych lat centrum zatrudni 100 wysoce wykwalifikowanych inżynierów i specjalistów.

Wcześniej w tym rok, przy okazji ogłoszenia podziału struktur HP na dwie firmy, mówiono o tym, że jedna z kluczowych dywizji w HP Inc. będzie głównie skoncentrowana na technologii druku 3D. Jednoznacznie wiąże się to z długofalową strategią firmy. Pamiętamy jak pod koniec zeszłego roku rząd Hiszpanii dofinansował stworzenie siedziby głównej HP w Sant Cugat del Valles  w Barcelonie, która miała z założenia prowadzić działania rozwojowe i innowacyjne – w zakresie druku 3D właśnie. Teraz wiemy, że budowa nowej siedziby głównej była pierwszym krokiem, a koncentracja na technologiach addytywnych jednym z kluczowych punktów w wizji rozwoju firmy Hewlett-Packard.

HP zamierza nie tylko odegrać istotną rolę na globalnym rynku druku 3D, ale również rozszerzyć jego granice, poprzez nadanie tworzonym przedmiotom kolejnego, czwartego wymiaru. Ma nim być stworzenie mikrostrumieniowych materiałów, które m.in. umożliwiały by przewodzenie prądu drukowanych obiektów. Trzeba przyznać, że połączenie technologii addytywnych z przewodzeniem prądu faktycznie mogło by zakrawać na czwartą rewolucję przemysłową. Czyżby korporacyjna wizja Hewlett-Packard faktycznie była tak ambitna? Często okazuje się, że wyznaczanie sobie nierealnych celów, może przynieść pożądane efekty.

Ta inicjatywa pozwoli Leonowi napisać pierwsze strony czwartej rewolucji przemysłowej

Miguel Angel Turrado, manager Leona Center of Competition

Manager ośrodka R&D podkreślił również, że obecność HP w regionie przyczynia się do przyjazdu tam wielu utalentowanych  inżynierów z całego świata i de facto sprawia, że Leon staje się w Hiszpanii ośrodkiem ICT (Information and Communication Technology).  HP już teraz zatrudnia około 300 pracowników w Parku Technologicznym w Leon i zamierza dalej zatrudniać. Do tego świeżo otwarte centrum badawcze i ambitne plany rozwoju nowych technologii, których zrealizowanie wymaga wysoce wyspecjalizowanej kadry.

HP-3D-printers-2016

Przypomnijmy, że HP w 2016 roku powinno zaprezentować swoją technologię MultiJet Fusion. Do tej pory weszło w konsorcjum pracujące nad formatem 3MF, stale współpracuje z Autodesk’iem czy Shapeways’em.  wraz z posunięciami w Hiszpanii można spodziewać się mocnego wejścia w branże obstawioną (coraz słabiej) przez Stratasys i 3DSystems.  Coraz więcej wskazuje na to, że Hewlett-Packard spełni wysokie oczekiwania, a rynek druku 3D w najbliższych kilku latach czeka ciekawa ewolucja (nie tylko za ich sprawą).

Źródła: www.3ders.org, www.3ders.org, www.3ders.org, www.hp.com

Karol Krawczyński
W branży druku 3D działający od 2013 roku. Jego przygoda zaczęła się od FDM, a następnie rozwinęła w stronę profesjonalnych i przemysłowych rozwiązań z firmą Solveere. Autor blisko setki artykułów na CD3D, prowadził dział Rynki Finansowe w Gazecie Finansowej oraz magazyn Business Coaching. Pasjonuje się szermierką i fantastyką - obiema w szerokim ujęciu.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in News