Podczas wczorajszej, corocznej konferencji „Securities Analyst Meeting„, prezes i CEO HP Inc. – Dion Weisler, złożył publicznie kilka mocnych deklaracji, dotyczących działań firmy w obszarze technologii przyrostowych. Pierwsza to dwukrotne zwiększenie nakładów na sektor druku 3D w strukturach przedsiębiorstwa, które staje się powoli jednym z jego kluczowych obszarów działalności. Druga to premiera druku 3D w pełnym kolorze, w autorskiej technologii MJF, która ma zostać zaprezentowana publicznie w przyszłym roku. Trzecia to prawdziwa sensacja – HP prowadzi zaawansowane prace nad własną technologią druku 3D z metalu, która również ujrzy światło dzienne w przyszłym roku!

Chociaż wejście HP na rynek druku 3D przypominało momentami latynoską telenowelę, firmie udało się z powodzeniem na nim zaistnień, wywołując sporo zamieszania swoją autorską technologią Multijet Fusion. Jest ona oparta o drukowanie ze sproszkowanych tworzyw sztucznych, które są selektywnie ze sobą spajane, a następnie zgrzewane w wysokiej temperaturze. Jest to swoista alternatywa dla metody SLS, będąc równocześnie od niej szybszą (chociaż nie aż tak bardzo, jak HP to na początku przedstawiało…).

Dziś z maszyn HP korzysta kilkadziesiąt dużych ośrodków wytwórczych na świecie, specjalizujących się w technologiach addytywnych – w tym belgijskie Materialise. Zgodnie z przedstawioną strategią firmy w obszarze wejścia na rynek z rozwiązaniami 3D, przyszły rok ma być przełomowy – istniejące systemy do druku 3D mają wejść do otwartej sprzedaży, a równocześnie HP zaprezentuje nowe rozwiązania, które w kolejnych latach mają także wejść do oferty.

O ile druk 3D w pełnym kolorze nie jest nowością samą w sobie – o tych planach HP informowało już podczas swojej pierwszej konferencji prezentującej technologię MJF w 2014 roku, o tyle druk 3D z metalu jest już czymś prawdziwie przełomowym. Firma nie zdradziła na ten moment na czym będzie polegać proces technologiczny oparty o metale, jednakże twierdzi że prace badawczo-rozwojowe są już na tyle zaawansowane, że może zacząć to komunikować.

Ciekawostką jest jeszcze jedna rzecz – jak podkreślał to na konferencji CEO HP, Dion Weisler, ceny drukarek 3D drukujących w technologii MJF – zarówno obecnie istniejące systemy jak i te drukujące w pełnym kolorze, mają być dużo tańsze, umożliwiając ich zakupienie większej liczbie podmiotów. Aktualnie ceny maszyn prezentują się następująco:

  • HP Jet Fusion 3200 –  ok. 720 tysięcy PLN brutto (ok. 860 tysięcy PLN brutto ze stacją do post-processingu)
  • HP Jet Fusion 4200 – ok. 1 mln PLN brutto (ok. 1,4 mln PLN brutto ze stacją do post-processingu).

Źródło: www.3dprint.com

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like

More in News