Dla zapewnienia najwyższej jakości wytwarzania elementów w technologii addytywnej, producenci prześcigają się w tworzeniu nowych, hybrydowych połączeń optymalizujących czas i koszt produkcji. Innowacyjne podejście do istniejących już metod reprezentowane m.in. przez Desktop Metal skupia uwagę inwestorów, dając nadzieję na nowy wymiar druku przestrzennego z metalu. Teraz za sprawą niemieckiej firmy voxeljet w poczet technologii addytywnych wpisała się metoda HSS (High Speed Sintering), pozwalająca na szybsze wytwarzanie trwałych detali z proszków.

voxeljet w środowisku technologii addytywnych znany jest  jako producent profesjonalnych drukarek 3D o dużym obszarze roboczym, dedykowanych do wytwarzania wielkoformatowych form odlewniczych. Firma cieszy się niesłabnącą popularnością wśród przedsiębiorstw, które korzystają z jej usług dla osiągnięcia najwyższej jakości metalowych odlewów dzięki technologii druku 3D. Mimo to voxeljet postanowił nieco rozszerzyć obszar zainteresowań, skupiając się na autorskiej, proszkowej metodzie produkcji przyrostowej.

Zasada działania technologii HSS opiera się na nanoszeniu warstw materiału, a następnie ich selektywnym nasycaniu ciekłą substancją wiążącą. Co interesujące, spoiwo wykorzystywane w tej metodzie jest wysoce czułe na promieniowanie podczerwone – dzięki temu naświetlana powierzchnia nagrzewa się, pozwalając na połączenie się polimerowego materiału z klejem i  wytworzenie litej warstwy.

Niekonwencjonalne podejście do addytywnej produkcji detali z proszków polimerowych wydaje się być metodą, która pozwoli na tworzenie trwalszych i wytrzymalszych elementów niż te uzyskiwane metodą selektywnego spiekania laserowego. Ponadto, technologia opracowana przez inżynierów z voxeljet może być wykorzystywana do produkcji detali z proszków niemal dowolnych materiałów polimerowych (również elastycznych) stosowanych w innych metodach proszkowych.

Wśród potencjalnych zastosowań producenci wyróżniają w pełni funkcjonalne prototypy a nawet elementy gotowe do wykorzystania – m.in. wsporniki czy części obudowy. Technologia HSS łączy w sobie optymalną jakość wykończenia powierzchni z wysoką precyzją druku przestrzennego, umożliwiając niskoseryjną produkcję detali do zastosowań przemysłowych.

Jak mówi Ingo Ederer – CEO voxeljet, technologia HSS początkowo będzie wykorzystana w urządzeniach przemysłowych VX200 (cechujących się obszarem roboczym o wymiarach 300 x 200 x 150 mm), jednak producenci już zapowiadają prace nad kolejnymi wdrożeniami w wielkoformatowych maszynach. Zarówno rodzaj stosowanego materiału jak i parametry procesu uzależnione są od indywidualnych potrzeb, zapewniając tym samym najwyższą jakość świadczonych usług.

Jeśli voxeljet zrealizuje swoje założenia, wprowadzając innowacyjny system druku przestrzennego również w wielkogabarytowych, profesjonalnych urządzeniach, koszty procesy mogą ulec znacznemu obniżeniu ze względu na skrócenie czasu jego trwania.

Źródło: fabbaloo.com

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like