Formowanie wtryskowe jest jedną z najefektywniejszych metod produkcyjnych elementów wykonywanych z tworzyw sztucznych. Niestety jest też jedną z najdroższych, która nie zawsze jest opłacalna, szczególnie w przypadku produkcji na stosunkowo niewielką skalę. W takich przypadkach przeważnie „zbawieniem” jest technologia druku 3D. Element wydrukowany w 3D charakteryzuje się jednak nieco innymi właściwościami niż element z wtrysku, więc druk 3D nie zawsze jest tutaj dobrym rozwiązaniem. Nowa usługa w ofercie igus ma na celu rozwiązać ten problem poprzez wykonywanie zamówionych elementów na drukowanych przez siebie formach do wtrysku. Nie dość, że jest to rozwiązanie tańsze, to jeszcze o wiele szybsze.

igus to niemiecka firma, która powstała w 1983 roku. Jest czołowym producentem prowadników kabli, przewodów stosowanych w aplikacjach ruchomych, polimerowych łożysk ślizgowych czy liniowych systemów prowadzenia. Jej dynamiczny rozwój przejawia się chociażby w fakcie, że w chwili obecnej zatrudnia w swoich oddziałach ponad trzy tysiące pracowników.

Standardowe formy do wtrysku dla potrzeb produkcji wielkoseryjnej wykonywane są ze stali lub aluminium. Ich wykonanie jest więc nie tylko czasochłonne ale też bardzo kosztowne. Dlatego właśnie igus wprowadził usługę wykonywania krótkoseryjnych modeli w drukowanych przez siebie w 3D formach wtryskowych. Dla większej jasności ofertą nie jest wydruk form, lecz wykonywanie modeli na wydrukowanych w 3D formach.motek15_01_l3-pl_01

Cała tajemnica omawianego procesu polega na tym, że wykonywany z tworzywa sztucznego element powstaje z formy wtryskowej, która również wykonana jest z tworzywa sztucznego. Igus opracował do tego zadania specjalny materiał przeznaczony do drukarek 3D, działających w technologii SLS. Jest to specjalne, trzymane w tajemnicy tworzywo, które wytrzymuje warunki, jakie wytwarzają się w trakcie wtryskiwania, takie jak chociażby wysokie temperatury. Formy te wykorzystywane są w tradycyjnych, przeznaczonych do tego typu zadań maszynach. Jako tworzywo wtryskiwane można wykorzystać trybopolimery iglidur, które są jednym z flagowych produktów igusa.

Nowa usługa jest uzupełnieniem szerokiej gamy produktów i usług firmy, która jest w ten sposób w stanie przeprowadzić dla nas cały cykl od projektu, przez prototypowanie, wykonanie oraz testowanie gotowego produktu.

Źródło: materiały prasowe
Zdjęcia: [1][2]

 

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like

More in News