Gdy w połowie zeszłego roku opublikowaliśmy nasze rankingi najlepszych serwisów internetowych polskiej branży druku 3D, spotkały się one z bardzo dużym zainteresowaniem i sporym odzewem zarówno przedstawicieli ocenianych firm jak i społeczności. Znakomita większość komentarzy była pozytywna, nawet jeśli kilka stron spotkało się z dość surową krytyką z naszej strony. Od dnia publikacji ostatniego rankingu minęło już ponad 7 miesięcy, dlatego uznaliśmy, iż nadszedł właściwy czas na kolejne podejście do tematu. Tym razem zrezygnowaliśmy z oceniania blogów i serwisów informacyjnych, gdyż zostało ich zbyt mało aby taki ranking miał w ogóle sens. Przybyło za to stron producentów i dystrybutorów drukarek 3D. Poprzedni ranking liczył 13 pozycji, ten liczy już 20 (+3 niesklasyfikowane)! Zapraszamy zatem do lektury i liczymy, iż jak poprzednio spotka się on z równie dużym zainteresowaniem…

Na wstępie kilka słów dotyczących sposobu i metodologii oceny serwisów. Tak jak poprzednio ocenialiśmy przede wszystkim:

  • wygląd i estetykę
  • funkcjonalność, czyli łatwość w nawigacji oraz szybkość docierania do informacji o danym urządzeniu
  • szybkość ładowania strony oraz jej budowę (np. przyjazne linki).

Dodatkowo zwróciliśmy szczególną uwagę na optymalizację serwisów pod kątem urządzeń mobilnych. Premiowaliśmy wersje responsywne lub dedykowane wersje mobilne jak również sprawdzaliśmy ich funkcjonalność. Tworząc ranking nie sugerowaliśmy się oceną samej drukarki 3D, tylko sposobem jej przedstawienia. W przypadku oprawy graficznej oceniany był nie tylko sam layout i kompozycja serwisu, lecz również zastosowanie dodatkowych elementów w rodzaju dedykowanej sesji zdjęciowej urządzenia, implementacji własnych ikonek, sposobu prezentowania zdjęć i tekstu na stronie, czyli jej czytelność. W przypadku usability, stawialiśmy się w roli osoby spotykającej się z danym urządzeniem po raz pierwszy, szukającej podstawowych informacji w rodzaju parametrów technicznych drukarki 3D, ceny oraz kontaktu do firmy lub działu handlowego.

Ekspertami oceniającymi serwis byli tym razem: Paweł Ślusarczyk, Bogusław Krawczyk i Agnieszka Goławska. Cała trójka na co dzień pracuje w branży IT przy produkcji serwisów internetowych oraz wszelkiego rodzaju aplikacji informatycznych działających w środowisku internetowym. Każde z nas posiada również min. 5-letnie doświadczenie w tym zakresie.

W przeciwieństwie do poprzedniego rankingu, tym razem wzięliśmy pod uwagę również kilku dystrybutorów profesjonalnych drukarek 3D w postaci 3D Lab, 3D Shapes Studio, Bibus Menos i Solveere. W zestawieniu nie uwzględniliśmy firm w rodzaju Datacomp czy Natrodent, które specjalizują się w świadczeniu bardziej szerokiego wachlarza usług, a drukarki 3D stanowią relatywnie niewielki procent ich oferty. Jeżeli jakiś producent lub dystrybutor nie znalazł się w zestawieniu – bardzo nam przykro, ale po prostu nie znaleźliśmy Was w Google…

II ranking serwisów internetowych

#1 CADXPERT / MakerBot

01 MakerBot

Przez bardzo długi okres czasu strona CADXPERTA prezentowała się naprawdę kiepsko. Niejednokrotnie myślałem, że to aż wstyd, że tak znana marka jest prezentowana na tak nieciekawej stronie internetowej… Okazało się jednak, że był to tylko okres przejściowy. W marcu tego roku pojawiła się nowa odsłona serwisu, a jej poziom i jakość przeszły wszelkie oczekiwania. Nie ukrywam, że gdy tylko ją zobaczyłem, stwierdziłem że po prostu musimy wystartować z nowym rankingiem…

Trudno doczepić się do czegokolwiek – ta strona jest po prostu idealna, lepsza niż oryginalna strona www MakerBota! Oddaje w pełni charakter prezentowanych drukarek 3D, jest nowoczesna, stylowa i profesjonalna. „Noble„.

Poprzednio w rankingu: n/n
Zalety
: wszystko
Wady: brak
Adres: www.druk3d.cx


#2 Zortrax

02 Zortrax

Strona Zortraxa była zwycięzcą poprzedniego rankingu. Od tamtej pory niewiele się zmieniło, może poza tym, iż w końcu została uruchomiona polska wersja językowa. Strona Zortraxa w dalszym ciągu jest klasą sama dla siebie, chociaż Agnieszka zwróciła uwagę na pewne problemy z wersją responsywną serwisu. Ja ze swojej strony oczekiwałbym też może nieco lepiej zaprojektowanej części poświęconej relacjom inwestorskim. Są to jednak detale, które nie wpływają negatywnie na ocenę całości.

Poprzednio w rankingu: 1 (-1)
Zalety
: wszystko
Wady: strona CADXPERTA jest mimo wszystko lepsza…
Adres: www.zortrax.pl


#3 Monkeyfab

03 Monkeyfab

Choć strona Monkeyfab jest od wielu lat kojarzona przede wszystkim jako sklep z częściami i akcesoriami do open-source`owych drukarek 3D, to odkąd firma zaprezentowała i wypuściła do sprzedaży swoją własną konstrukcję – Prime3D, nie sposób było pominąć jej w rankingu. Tym bardziej, że strona jest po prostu fantastyczna. Ma idealnie dobraną kolorystykę, a przede wszystkim fantastyczne zdjęcia, które tworzą spójną całość. Co ciekawe, ta sama kolorystyka została zastosowana swego czasu również na RepRapForum, gdzie spotkała się z falą krytyki. Tu jednak proporcje zostały dobrane w odpowiedni sposób i nadały stronie prawdziwie wykwintnego i nobliwego charakteru.

Serwis jest oparty w całości na WordPressie, jest zatem responsywny, co ma szczególne znaczenie przy sklepie. Pewien minus to brak przyjaznych linków, na co zwrócił uwagę Bogusław – wystarczy to wyklikać w panelu… Nie mniej jednak, gdyby nie CADXPERT i Zortrax, byłby złoty medal…

Poprzednio w rankingu: n/n
Zalety
: wszystko
Wady: strony CADXPERTA i Zortraxa są mimo wszystko lepsze…
Adres: www.monkeyfab.com


#4 Omni3D

04 Omni3D

Omni3D zaprezentowało nową odsłonę swojego serwisu pod koniec zeszłego roku. Poprzednia wersja zajęła w rankingu drugie miejsce, tym razem spada poza podium. Choć generalnie nowa strona jest lepsza od poprzedniej, konkurencja okazała się tym razem jednak silniejsza. To co podoba mi się najbardziej, to świetne zdjęcia, szczególności Pi, które prezentuje się na nich naprawdę apetycznie…

Choć strona jest oparta o gotowy szablon WordPressa, to została wypełniona treścią w bardzo przemyślany sposób (co jak pokaże jeden przykład poniżej, również da się popsuć…). Serwis jest bardzo bogaty w treści – choć trzeba zaznaczyć i napiętnować, że nie wszystkie stwierdzenia są prawdziwe (vide niesławne „Jesteśmy pierwszą firmą, która rozpoczęła montaż i produkcję drukarek 3D w Polsce„). Pomijając te niechlubne drobiazgi, użytkownik bez problemu dotrze do potrzebnych mu informacji – przede wszystkim bardzo dobrze opisanych parametrów technicznych drukarek 3D. Problem pojawia się przy wersji responsywnej. Podobnie jak w przypadku Zortraxa coś „sypie się” przy skalowaniu, a największym błędem jest pomniejszające się logo firmy – koniecznie do poprawy!

Poprzednio w rankingu: 2 (-2)
Zalety
: ładne zdjęcia, estetyczny, czysty wygląd, dużo treści
Wady: problemy przy wersji responsywnej, niektóre treści na stronie nie są zgodne z prawdą
Adres: www.omni3d.pl


#5 PIRX

05 Pirx

Strona Pirxa jest stosunkowo prosta, utrzymana w modnym w ostatnim czasie „podłużnym” layoucie, przystosowanym do przeglądania na tabletach i urządzeniach mobilnych. Serwis ma typowy, start-upowy charakter, a to co zaważyło o tak wysokiej pozycji, to świetne zdjęcia – zarówno drukarki 3D jak i wydruków czy nawet samego zespołu. Oglądając Pirxa na zdjęciach, aż chciałoby się mieć tą drewnianą drukarkę 3D!

Wady to znikające menu w wersji responsywnej oraz… nieklikalne logo! Ten aspekt jest jak najbardziej do zmiany, gdyż jest to standard funkcjonujący od co najmniej 7-8 lat. Problemem jest też brak polskiej wersji językowej. Nie wiem również czy potrzebna jest aż tak mocno wyeksponowana obecność Michała Frączka z Materialination? Nie mam nic przeciwko Michałowi, po prostu na jego miejsce umieściłbym raczej informacje o samej drukarce 3D lub umożliwił złożenie zamówienia.

Poprzednio w rankingu: n/n
Zalety
: świetne zdjęcia, przejrzysty, czysty layout, łatwość w dotarciu do najważniejszych informacji o drukarce 3D
Wady: brak polskiej wersji językowej, nieklikalne logo, problemy z wersją responsywną, relatywnie mało treści; świetna wizytówka, trochę uboga strona www
Adres: www.pirx3d.com


#6 Printila

06 Printila

Strona Printili nie zmieniła się znacząco od czasu publikacji poprzedniego rankingu. W dalszym ciągu jest przejrzysta i estetyczna, a przede wszystkim funkcjonalna, nie mniej jednak przydałby się jej już mały lifting. Firmie kojarzonej na początku przede wszystkim z dystrybucji holenderskiego Leapfroga udało się przekształcić w świadomości odbiorców na podmiot świadczący przede wszystkim profesjonalne usługi druku 3D oraz sprzedającej również inne modele drukarek 3D (Up! Plus 2).

Poprzednio w rankingu: 4 (-2)
Zalety
: czysty, przejrzysty wygląd, wysoka funkcjonalność, dużo treści na stronie
Wady: brak istotnych zmian względem konkurencji, to wciąż „tylko” solidny szablon WordPressa; trochę długo ładujący się header z grafikami przewodnimi
Adres: www.printila.com


#7 3D Printers – Hbot 3D

07 HBot

Bardzo solidna, i profesjonalnie przygotowana strona. Bardzo dużo zyskuje świetnie zrobionymi zdjęciami oferowanej drukarki 3D i elektroniki Sunbeam 2.0. Niestety nie posiada wersji responsywnej, ma też trochę niezbyt intuicyjną ścieżkę dostępu po zagłębieniu się na najniższy poziom. Galeria zdjęć na stronie produktowej również wymaga poprawy, gdyż jest zbyt mocno „nasycona” zdjęciami. Przydałoby się tam nieco „oddechu„.

Poprzednio w rankingu: n/n
Zalety
: ładna i profesjonalnie przygotowana strona w oparciu o autorskie rozwiązania
Wady: brak wersji responsywnej lub mobilnej, na smartfonie ucina się fragment grafiki przewodniej?
Adres: www.3d-printers.pl


#8 Solveere

08 Solveere

W poprzednim rankingu prezentowaliśmy jeden z serwisów Solveere poświęcony drukarkom 3D Up! Plus 2. Choć ten serwis również doczekał się nowej odsłony, postanowiliśmy zaprezentować serwis główny, który prezentuje się naprawdę imponująco. Jest to profesjonalnie przygotowana, korporacyjna strona www o bardzo dużej ilości cennych informacji i treści. Drukarki 3D są prezentowane w bardzo przejrzysty i czytelny sposób, podobnie jak oferta usług rapid prototyping. To jeden z najładniejszych i najbardziej czytelnych serwisów o tematyce druku 3D w Polsce. Skąd zatem tak relatywnie niska pozycja? Ma niestety kilka błędów i niedociągnięć.

Przede wszystkim brakuje wersji responsywnej lub mobilnej, co stanowi absolutny standard w dzisiejszych serwisach internetowych. Ponadto kilka linków do drukarek 3D (np. Mcor) kieruje na strony błędu 404. Część linków w menu dolnym… nie linkuje (skanery 3D i design & development). Myślę, że gdyby te drobiazgi zostały poprawione, strona z powodzeniem mogłaby skoczyć o przynajmniej 4 pozycje do góry.

Poprzednio w rankingu: n/n
Zalety
: bardzo profesjonalnie przygotowany serwis internetowy z dużą ilością cennych informacji
Wady: brak wersji responsywnej lub mobilnej, odwołania do nieistniejących podstron oraz „martwe” pozycje w menu dolnym
Adres: www.solveere.pl


#9 CB Printer

09 CB Printer

W poprzednim rankingu strona CB Printer zajęła wysokie trzecie miejsce. Niestety od czasu jego publikacji na stronie nic się nie zmieniło… Choć serwis w dalszym ciągu bardzo ładnie się prezentuje, brak zmian sprawił, że bardzo się postarzał i zaczyna powoli wyglądać nieco archaicznie. Strona zdecydowanie wymaga odświeżenia, ponieważ w tej chwili jedyne co wyróżnia go spośród innych, to świetne zdjęcia drukarki 3D.

Poprzednio w rankingu: 3 (-6)
Zalety
: świetne zdjęcia drukarki 3D, dużo wersji językowych
Wady: brak wersji responsywnej lub mobilnej, brak jakichkolwiek zmian na stronie (ostatnia aktualność z połowy listopada zeszłego roku)
Adres: www.cb-printer.com


#10 ZMorph

13 ZMorph

Podobnie jak w przypadku większości serwisów internetowych z poprzedniego rankingu, również strona ZMorpha doczekała się nowej odsłony. Generalnie jest lepiej niż poprzednio, lecz wciąż mamy poczucie, że serwis nie wykorzystuje w pełni swojego potencjału. Z jednej strony zdjęcia drukarek 3D są wysokiej jakości, jest dość sporo cennego, unikalnego contentu, z drugiej stronie brakuje świeżości i polotu… Zastosowano na niej trochę dziwne czcionki, dodatkowo menu główne zawsze wyświetla się w języku polskim… nawet na wersji angielskiej! Brakuje również wersji responsywnej lub mobilnej.

Poprzednio w rankingu: 6 (-4)
Zalety
: ładne zdjęcia drukarki 3D, sporo dobrej treści
Wady: strona nie jest dostosowana do wyświetlania na urządzeniach mobilnych, ma nieprawidłowe menu główne w wersji EN
Adreswww.zmorph3d.com


#11 3D Lab

10 3D LAB

Kolejny po Solveere dystrybutor profesjonalnych drukarek 3D. Serwis 3D Lab jest już bardzo archaiczny, oparty na starej Joomli. Brak wersji reponsywnej i mobilnej. Stara, nie stosowana już szerokość strony. Zbyt dużo treści na zbyt małej przestrzeni. Co czyni go wyjątkowym? Mnóstwo świetnej i często aktualizowanej treści. Serwis 3D Lab ma wręcz charakter portalowy, gdzie można znaleźć mnóstwo cennych informacji nt. technologii druku 3D jak również ciekawostek z nim związanych. Zdecydowanie wymaga odświeżenia, gdyż obecne na nim treści zasługują na dużo lepszą oprawę.

Poprzednio w rankingu: n/n
Zalety
: mnóstwo cennych i wartościowych treści
Wady: bardzo przestarzała pod względem technologicznym strona
Adreswww.3d-lab.pl


#12 Materialination – sklep

11 Materialination

Na temat sklepu Materialination popełniłem swego czasu oddzielny artykuł. To świetnie skomponowany i wypełniony treściami… szablon Shoplo. Tym samym – mimo całej estetyki i funkcjonalności trudno umieścić go na wyższym miejscu. Poza tym ma kilka błędów funkcjonalnych – bez problemu można np. zamówić 5000 Pirxów… Serwis główny firmy jest bez porównania lepszy i ładniejszy, niemniej jednak jego tematyka odbiega znacząco od tego co prezentujemy w tym rankingu, dlatego też skupilismy się na samym sklepie co spowodowało jego relatywnie niską pozycję.

Poprzednio w rankingu: n/n
Zalety
: prosty, ładny i funkcjonalny sklep internetowy
Wady: to tylko szablon Shoplo wypełniony treścią…
Adres: www.sklep.materialination.com


#13 Idea Lab

12 Idea Lab

Poprzedni serwis Idea Lab zajął wysoką, piątą pozycję. Niedawno premierę miała nowa wersja strony, która jest dużo lepsza od poprzedniej. Skąd zatem pozycja poza TOP10? Po prostu reszta firm poszła nieco dalej niż instalując darmowy szablon WordPressa. W serwisie brakuje również nieco treści, poszczególne strony ograniczają się praktycznie do 1-2 akapitów. Zdjęcia samych drukarek 3D są fajne, niestety z niewyjaśnionych przyczyn obok nich pojawiły się fotki przedstawiające urządzenia stojące na zabałaganionych biurkach? Do zmiany…

Poprzednio w rankingu: 5 (-7)
Zalety
: prosta i ładna grafika
Wady: mało treści; to tylko darmowy szablon WordPressa
Adreswww.idea-lab.pl


#14 Get3D

14 Get3D

Get3D powoli wyrasta na największy sklep internetowy poświęcony drukowi 3D w polskim internecie. Posiada nie tylko bardzo bogatą ofertę filamentów i akcesoriów do drukarek 3D, to ma w ofercie aż 9 typów urządzeń (3x RepRapPro, 2x Up!, Felix, RoBo 3D, Velleman, GATE). Jest autoryzowanym dystrybutorem kilku marek na rynku polskim. Posiada mnóstwo cennych informacji o oferowanych urządzeniach, akcesoriach i materiałach, które prezentowane są w bardzo prosty i czytelny sposób.

Ma tylko jedną wadę – sklep to zwykły PrestaShop, na dodatek oparty na jednym z bardziej popularnych szablonów. Nie posiada wersji responsywnej lub mobilnej, przez co korzystanie z niego na smartfonie jest wyjątkowo problematyczne. Szkoda, ponieważ gdyby opakować sklep w ładną i funkcjonalną grafikę, miejsce w rankingu byłoby dużo wyższe.

Poprzednio w rankingu: n/n
Zalety
: wysoka funkcjonalność, bardzo dużo cennego contentu
Wady: brak dedykowanej wersji dla urządzeń mobilnych, całośc oparta o zwykły szablon graficzny
Adres: www.get3d.pl


#15 Sygnis

15 Sygnis

Mam pewien problem z tą stroną ponieważ prezentuje się ona bardzo schludnie i zachęcająco, za wyjątkiem… strony głównej. Niestety po wejściu na stronę Sygnisa jedną z ostatnich rzeczy jakie moglibyśmy sobie pomyśleć, to to, że firma ma jakikolwiek związek z drukiem 3D…? Bardziej przypomina jakieś laboratorium lub ośrodek badawczy niż firmę sprzedającą drukarki 3D i oferującą usługi z tym związane. Serwis został oparty o standardowy szablon WordPressa, dodatkowo werjsa mobilna musi zostać jeszcze dopracowana, gdyż formularze robijają stronę, a sklep jest trudny w nawigacji.

Poprzednio w rankingu: n/n
Zalety
: estetyczna grafika i ładne prezentowanie treści na podstronach
Wady: strona główna do zmiany, wersja dla urządzeń mobilnych do poprawy
Adres: www.sygnis.pl


#16 3D Shapes Studio – Asiga

16 Asiga

Serwis internetowy 3D Shapes Studio – dystrybutora drukarek 3D drukujących z żywicy Asiga, jest oparty o śliczną grafikę przewodnią, promującą… MacBook Aira. Sama drukarka 3D stoi gdzieś z boku i ktoś kto nigdy wcześniej jej nie widział na oczy nigdy nie wpadnie na to, że to właśnie to…? Podstrona ofertowa prezentuje się całkiem ciekawie, podobnie jak dział O NAS i GALERIA. Niestety po kliknięciu w daną podstronę w menu głównym zdjęcie przewodnie pozostaje bez zmian, przez co użytkownik nie wie, że cokolwiek się zmieniło? Dopiero po przejściu na dół strony widać, że wyświetlają się inne treści. Na stronie jest też blog, jednak kliknięcie w niego powoduje przejście na oddzielną platformę, z zupełnie inną, niepasującą do reszty grafiką. Wersja responsywna wydaje się być ok.

Poprzednio w rankingu: n/n
Zalety
: estetyczna grafika i ładne prezentowanie treści na podstronach
Wady: strona główna do zmiany, wersja dla urządzeń mobilnych do poprawy
Adres: www.asiga.pl


#17 DDDBot

16 DDDBot

Drukarka 3D DDDBota jest bardzo ładna. Strona www niestety nie… To książkowy przykład na to jak popsuć najlepszy nawet szablon. Zdjęcia i teksty są kompletnie niedopasowane do poszczególnych kontenerów, wszędzie panuje chaos i natłok informacji. Strona ładuje się koszmarnie długo co jest spowodowane przede wszystkim pododawaniem zbyt dużych zdjęć (23/100 w teście PageSpeed Insights). Same zdjęcia są kiepskiej jakości i mają charakter amatorski (zdjęcia na blatach stołu, z krzesłami w tle). Dodatkowo, aby poznać specyfikację techniczną urządzenia trzeba wejść do sklepu?

Serwis wymaga gruntownej przebudowy, a przede wszystkim optymalizacji treści. Za wzór mogę postawić tu Omni3D, które choć również oparte o szablon WordPressa wycisnął z niego wszystko co tylko się dało. Na stronie DDDBota tego nie widać…

Poprzednio w rankingu: n/n
Zalety
: fajna drukarka 3D
Wady: serwis do poprawy; ma potencjał na to żeby wyglądać naprawdę profesjonalnie, ale trzeba wszystko dokładnie przemyśleć, a przede wszystkim zapewnić profesjonalne zdjęcia; DDDBot aż się prosi o profesjonalną sesję zdjęciową!
Adres: www.dddbot.eu


#18 Cad Mech

17 CadMech

Bardzo, bardzo słaba strona www. Niestety nic nie zmieniło się od czasu poprzedniego rankingu, gdzie serwis zajął niskie, dziewiąte miejsce (na dwanaście pozycji). W dalszym ciągu drukarki 3D Systems są promowane zdjęciem produktowym Formlabs z nieudolnie wyciętym The Form 1. Oczywiście nie ma wersji responsywnej i mobilnej. W gruncie rzeczy – antyreklama firmy.

Poprzednio w rankingu: 9 (-9)
Zalety
: mimo wszystko sporo wartościowych treści
Wady: koszmarna grafika, zdjęcie przewodnie zostało ukradzione konkurencji, brak wersji responsywnej lub mobilnej
Adreswww.drukarki-3d.com.pl


#19 3D Blue – RoBo 3D

18 RoBo 3D

Bardzo prosta stronka – bardziej wizytówka niż profesjonalny serwis www. Ma tak naprawdę jedną koszmarną wadę, która zadecydowała o tak niskiej pozycji w rankingu – reklamę WIX.com z informacją o możliwości założenia darmowej strony www. Sugeruje to w jednoznaczny sposób, że strona 3D Blue również nic nie kosztowała… Wydawałoby się, że firmę sprzedającą drukarki 3D po 4900 PLN stać chociaż na komercyjny szablon WordPressa za 49$?

Poprzednio w rankingu: n/n
Zalety
: łatwa i prosta w nawigacji strona
Wady: darmowy szablon, który akcentuje tą informację w stopce na stronie głównej i wszystkich podstronach; brak wersji responsywnej / mobilnej
Adreswww.3dblue.pl


#20 3D3.pl – golemD

19 3D3

Strona dystrybutora drukarek 3D golemD mogłaby być naprawdę dobra, gdyby… dość mocno ją przerobić. 3D3 posiada fantastyczne zdjęcia drukarek 3D, które są w ogóle nie wykorzystane i niewyeksponowane. Jednakże największym problemem jest to, że klikając na stronie głównej w przyciski KUP TERAZ pod drukarką 3D, gadżetami i filamentem, kieruje na aukcje na Allegro, których nie ma. Dokładnie to samo powtarza się na podstronach produktowych. Będąc tam miałem wrażenie, że serwis już nie funkcjonuje…? Nie ma również wersji responsywnej i mobilnej.

Poprzednio w rankingu: n/n
Zalety
: fajne zdjęcia drukarek 3D
Wady: serwis sprawia wrażenie opuszczonego; brak wersji responsywnej / mobilnej
Adreswww.3d3.pl


Poza rankingiem

Bibus Menos

22 Bibus Menos

Strona Bibus Menos jest poświęcona całemu szeregowi usług świadczonych przez firmę, wśród których druk 3D stanowi wyłącznie tylko jeden z wielu działów. Forma prezentowanych informacji – jak również sama strona są dość nieciekawe i przestarzałe, ale rozumiem, że wynika to z określonych uwarunkować polityki firmy.

Adreswww.bibusmenos.pl

3NOVATICA / U-Design / MójRepRap.pl

Strona www 3NOVATICY jest cały czas w produkcji. Strona MójRepRap.pl funkcjonuje wyłącznie na zasadzie stanu przejściowego…

Jelwek

Serwis Jelweka – producenta drukarki MARK34 jest w trakcie przebudowy.

URZECZYWISTNIACZE 3FX.eu

Wszystko na ten temat napisałem już w poprzednim rankingu. Niestety do tej pory nic się tam nie zmieniło…

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

5 Comments

  1. No niestety – gust naukowców mamy… Kopniak motywacyjny, by poprawić stronę został wymierzony. Dzięki :)!

  2. Przyjmujemy krytykę i wyzwanie. ZMorph do końca tego tygodnia postawi nową odsłonę serwisu http://www.zmorph3d.com 🙂

    Sebastian

  3. Krytykujecie wszystkie strony a wasza strona nie prezentuje sobą nic szczególnego..wiele się jeszcze musicie nauczyć 🙂

    1. Nie no, kilka pochwaliliśmy… Ale tylko te fajne 🙂

      Co do naszej strony, to pocieszające może być tyko to, że mimo, iż jest tak nieszczególna jak piszesz, wszedłeś na nią, przeczytałeś artykuł i nawet dałeś komentarz 🙂 Dzięki!

  4. Przydałaby się jeszcze informacja o jakości obsługi w poszczególnych serwisach/sklepach. Ja na temat kilku mógłbym się wypowiedzić nie koniecznie pozytywnie, a wiedząc o tym wcześniej na pewno nie dokonałbym tam zakupów.

Comments are closed.

You may also like